Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Treći tender za IMR
Beograd -- Agencija za privatizaciju Srbije objavila je treći tender za prodaju Industrije motora "Rakovica" (IMR).
 
Kako se navodi na sajtuAgencije , na tederu je ponuđeno 90,05 odsto kapitala IMR u restrukturiranju.

Pravo učešća na tenderu imaju firme koje se bave proizvodnjom ili prodajom motora za motorna vozila, traktore i poljoprivredne mašine najmanje poslednje tri godine, čiji je prošlogodišnji prihod veći od pet miliona evra.

Rok za slanje zahteva za otkup tenderske dokumentacije je 25. januar 2008. godine, a za dostavljanje obavezujućih ponuda, uz garanciju od 50 hiljada evra, 22. februar.

Iz prodajne cene, ako privatizacija bude uspešna, namiriće se dugovi IMR-a u iznosu od 33 miliona evra, a ukupne obaveze tog preduzeća posle restrukturiranja su 15 miliona evra.

Beogradski IMR proizvodi dizel motore, traktore i rezervne delove, ukupni kapital preduzeća je procenjen na oko 28 miliona evra, a u 2004. godini je prodao proizvode i usluge u vrednosti oko 10 miliona evra.


Sindikati traže većinsko vlasništvo države u javnim preduzećima
Dinkić razgovarao s predstavnicima Saveza samostalnih sindikata o podeli besplatnih akcija
 
 
Beograd - Ministar ekonomije i regionalnog razvoja Mlađan Dinkić prisustvovao je juče sednici Predsedništva Veća Saveza samostalnih sindikata Srbije na kojoj su razmatrani Nacrt zakona o pravu na besplatne akcije i novi koncept privatizacije javnih preduzeća. Sindikati su zatražili da država zadrži većinsko vlasništvo, pre svega, u NIS i da 15 odsto akcija javnih preduzeća pripadne građanima, a zaposlenima u tim preduzećima takođe 15 odsto. Obrazlažući zašto će u podelu besplatnih akcija građanima biti uključene akcije javnih preduzeća Dinkić je izjavio da je vrednost akcija u Privatizacionom registru između 200 i 250 miliona evra, pa bi podela samo tog novca na četiri miliona građana izazvala dodatno nezadovoljstvo. Odgovarajući na zahtev sindikata da radnicima u javnim preduzećima pripadne 15 odsto akcija Dinkić je pojasnio da u Zakonu o javnim preduzećima stoji neprecizna odredba da će zaposlenima pripasti do 15 odsto akcija, što može da znači i 0,1 odsto akcija. 
Za zadržavanje većinskog vlasništva države u javnim preduzećima najviše su se zalagali sindikati NIS. Dinkić se složio da država treba da zadrži većinsko vlasništvo u nekim preduzećima, ali i da je za NIS većinska prodaja bolja.
On je procenio da sindikat NIS nema valjan predlog jer se zalaže za manjinsku privatizaciju 25 odsto kapitala i podelu 15 odsto akcija građanima i 15 odsto zaposlenima, što bi zajedno iznosilo 55 odsto kapitala i lišilo državu većinskog vlasništva u NIS. Radnici bi u tom slučaju dobili po 40.000 evra, što ne bi bilo fer prema ostalim građanima. "Država može i bez novca od prodaje NIS, ali onda ćemo morati da se zadužujemo. Samo je za saobraćajnu infrastrukturu potebno dve milijarde evra. Ovako mogu da se naprave mnogo veći prihodi za budžet i privukli bismo investicije od šest do osam milijardi evra", ocenio je Dinkić.
Za razliku od sindikata NIS, sindikati trgovine, komunalnih delatnosti i kulture pozitivno su ocenili predlog Ministarstva za podelu besplatnih akcija. Iz sindikata komunalnih delatnosti zatražili su da konceptom besplatne podele budu obuhvaćeni i komunalni sistemi. Ministar Dinkić naglasio je da će odredbe zakona biti primenjivane i na ostala javna preduzeća ukoliko budu ulazila u privatizaciju. Predlog je i da kod onih preduzeća koja budu prodata ispod 200 miliona evra radnicima umesto akcija bude podeljen novac.


Vlada traži dokumentaciju o Ateku
Briklseg -- Vlada Srbije zatražila od austrijskog tužilaštva dokumentaciju o istrazi koja se u Austriji vodi protiv Mirka Kovača.
 
Vlada Srbije zatražila je od austrijskog tužilaštva i nadlešnih organa da joj dostave svu dokumentaciju o istrazi koja se u toj zemlji vodi protiv vlasnika komapnije Atek Mirka Kovača, koji je ponudio najveću sumu na tenderu za prodaju Rudarsko-topioničarskog basena “Bor”.

Nakon dobijanja dokumentacije, Vlada će proceniti sve okolnosti kako bi Agencija za privatizaciju mogla da donese valjanu odluku o tome kome će biti prodat Borski basen.

Predsednik Tenderske komisije za prodaju RTB-a Bor Luka Andrić izjavio je pre nekoliko dana da Agencija za privatizaciju i Ministarstvo ekonomije nemaju ovlašćenja da ispituju poreklo novca niti pozadinu poslovanja potencijalnog kupca borskog basena, Mirka Kovača, i dodao da sudski postupak koji se protiv njega vodi nikako ne može da utiče na proces privatizacije.

„Za nas je važno da je on ispunio kvalifikacione kriterijume da je firma čiji je on vlasnik ozbiljan igrač, što je dokazao dokumentacijom koju je podneo“, naveo je tada Andrić.

Kako je objasnio, predloženim izmenama Zakona o privatizaciji predviđeno je da kupci preduzeća koja se prodaju na tenderu ne mogu biti osuđivani za krivična dela niti protiv njih sme da se vodi sudski postupak, ali i stakao da izmene zakona još nije usvojio parlament.

Kompanija Atek dala je najbolju ponudu za kupovinu RTB-a Bor od 466 miliona dolara.

Protiv vlasnika kompanije, Mirka Kovača, vodi se od 17. septembra sudski proces, pošto je u julu ove godine državno tužilaštvo Austrije podiglo optužnicu protiv njega zbog "namernog stečaja". Pošto se radi o ponovljenom prekršaju, jer je 2000. godine osudjen na šest meseci uslovne kazne zbog namernog stečaja diskoteke "Dorijan Grej", Kovaču preti zatvorska kazna.

Kovač: Sudski postupak bez uticaja na ponudu Ateka

Predsednik austrijskog Ateka Mirko Kovač izjavio je, međutim, da sudski postupak koji se vodi protiv njega neće uticati na ponudu te kompanije za kupovinu RTB Bor jer je reč o privatnoj tužbi iz 1995. godine, koja nema veze sa Atekom.

Kovač je kazao da je za Atek (A-tech) kupovina RTB-a "Bor" strateški cilj radi širenja na jugoistok Evrope.

"Rudarsko-topioničarski basen je nekada bio među svetskim liderima u proizvodnji bakra i ponovo može povratiti nekadašnju slavu poslujući po evropskim standardima. To bi bilo dobro, za Srbiju i za ceo region", rekao je on.

Kovač nije želeo da komentariše spekulacije da ruski SMR, drugoplasirani na tenderu, ima političku podršku u privatizaciji RTB-a, ali je izrazio očekivanje da će Vlada Srbije "poštovati pravila".

Predsednik Ateka je rekao da ne postoji sumnja da će ta austrijska kompanija obezbediti 466 miliona dolara, koliko je ponudila za kupovinu RTB Bor kao i sredstva ponuđena za investicije. "Poštovaćemo sve uslove tenderske ponude, ali se nadamo da će i srpska vlada poštovati pravila koja su napisali prilikom tendera za kupovinu RTB-a i da će ceo postupak biti transparentan", dodao je on.

Kovač je rekao da će, u slučaju da Atek postane vlasnik kombinata bakra, sindikat RTB-a biti deo tima, ali i upozorio da ta organizacija "neće imati uticaj" na tok privatizacije.

"Sindikat nije taj koji kupuje ili prodaje RTB da bi postavljao uslove, ali se nadam da ćemo dijalogom doći do kompromisnog rešenja", rekao je Kovač.

Sindikat RTB-a je najavio da će od novog vlasnika tražiti da otpremnine radnicima koji budu želeli da dobrovoljno raskinu radni odnos, budu 500 evra po godini staža. Poslednje isplaćene otpremnine u RTB-u iznosile su 250 evra po godini staža.

Prema njegovim rečima, Atek će u svim sektorima u RTB-u uložiti najmanje 200 miliona evra za kupovinu neophodne mehanizacije, ali će prioritet biti zaštita životne sredine.


"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta