Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Dogovor koji je odredio sudbinu C marketa?
Savet za borbu protiv korupcije koji priprema izveštaj o preuzimanju C marketa zatražio je od premijera Vojislava Koštunice da ih informiše da li je dokumentacija, odnosno Memorandum o razumevanju koji su 19. avgusta 2005. godine potpisali Miroslav Mišković, Milan Beko i Slobodan Radulović, kao i izjava 16 nekadašnjih akcionara C marketa o sastanku s Miškovićem, autentična. U Memorandumu se navodi se da su se Mišković, Beko i Radulović sastali na inicijativu predsednika vlade i da je tom prilikom dogovoren način preuzimanja C marketa. U pismu koji je Savet za borbu protiv korupcije uputio premijeru navodi se, takođe, da se sumnja da je Memorandum izbacio ostale učesnike iz nadmetanja za preuzimanje, kao i da su akcije C marketa kupljene po četiri puta nižoj ceni od procenjene.


PAVLOVIĆ: Besmislene tvrdnje akcionara



Konsultant Udruženja malih akcionara C marketa Branko Pavlović tvrdnje akcionara ocenjuje kao besmislene i kaže za Danas da se prodaja akcija Primeru C odvijala putem ponude za preuzimanje tako da nikome nisu morali da ih prodaju. "Kakve veze imaju Merkator i Ašmor sa bilo kakvim dogovorom i zašto bi zbog toga odustali kada je reč o ponudi za preuzimanje. Kao predstavnik akcionara C marketa ja nisam dogovarao cenu akcija sa Deltom već sa svim ponuđačima. Prema tome, svako je mogao da izađe sa svojom ponudom što znači da su u istoj poziciji bili i Delta i Merkator i Ašmor i niko nije bio favorizovan. Čak i da postoji dogovor između Beka i Koštunice, kakve to veze ima s konkurencijom i s akcionarima koji sami odlučuju da li će ili neće da prodaju akcije. Verujem da je dogovora bilo, ali misliti da je to uticalo na cenu besmisleno je. Merkator je povukao ponudu mnogo pre zaključivanja Memoranduma, ali je uprkos tome Komisija za hartije od vrednosti ostavila rok slovenačkoj kompaniji da obnovi bankarsku garanciju što ova nije uradila", ističe Pavlović.



U Memorandumu se navodi da su se na inicijativu predsednika vlade Srbija, a i na poziv Danka Đunića, u prostorijama EKI Investmenta sastali Miroslav Mišković kao zastupnik Delta M, Slobodan Radulović kao zastupnik C marketa i Milan Beko kao zastupnik kompanije Laderna i da su "u interesu razvoja nacionalne privrede i efikasnog poslovanja nacionalnog tržišta u celini, a pogotovo finansijskog tržišta" postigli dogovor da Delta i Laderna zajednički nastupe prilikom preuzimanja C marketa. Dogovoreno je, takođe, da u prve dve godine vlasništvo u C marketu, kao i finansiranje kupovine i dokapitalizacije, bude podeljeno u odnosu 60:40 u korist Laderne. Memorandumom je precizirano i da se kupovina C marketa obavi putem ponude kompanije Primer C (koju je za taj posao osnovao tadašnji generalni direktor C marketa Slobodan Radulović), a potom će zajedničko preduzeće, koje su pod imenom Delmot formirali Delta i Laderna, dokapitalizovati C market. Tačka 5. Memoranduma ostavlja mogućnost Delti da u roku od šest meseci posle isteka roka od dve godine otkupi akcije Laderne u Delmotu i Primeru C. Tim dokumentom Laderna se obavezala da akcije proda Delti, kao i da Delta te akcije otkupi. U slučaju da Delta posle šest meseci ne otkupi akcije, Laderna može da ih proda trećem licu. Akcije su deponovane poverljivom licu kao osiguranje da će Memorandum biti ispoštovan. Dve strane su se dogovorile i o nadležnosti austrijskog prava u slučaju sporova, a EKI investment odabran je za pružanje ekspertske pomoći. Savet za borbu protiv korupcije objavio je i izjavu 16 nekadašnjih akcionara C marketa, koju su dali 26. juna ove godine i koji pod punom odgovornošću tvrde da su se 19. avgusta 2005. sastali s predsednikom kompanije Delta M Miroslavom Miškovićem i da im je Mišković tada rekao da Beko i Radulović vrše "jak uticaj na državne organe da se spreči trgovanje akcijama malih akcionara, kako bi Milan Beko ostvario svoju nameru da preuzme C market dokapitalizacijom". On im je tada, tvrde potpisinici izjave, sugerisao da 22. avgusta počnu sa protestima i da od nadležnih institucija traže dozvolu za trgovanje akcijama C marketa. Mišković im je obećao da će nakon preuzimanja firme vratiti na posao sve radnike koji su otpušteni. Međutim, tokom vikenda Mišković obaveštava akcionare da odustanu od protesta, a na sastanku održanom 22. avgusta obavestio ih je da je "preko predsednika Vlade Vojislava Koštunice uspeo da izdejstvuje preuzimanje većinskog paketa akcija C marketa".


BARAĆ: Čekamo odgovor premijera Koštunice



- Od premijera još nismo dobili odgovor na pitanje da li je reč o autentičnom dokumentu. Savet prikuplja dokumentaciju iz više izvora i na osnovu toga pokušaćemo da napravimo pregled preuzimanja C marketa, koji bi mogao da bude objavljen najranije već sledeće nedelje. Ako se utvrdi da je Memorandum autentičan onda je to veoma ozbiljna stvar. Smisao tranzicije, između ostalog, jeste da se dođe do sigurnosti ugovaranja poslova i planiranja biznisa. Ako toga nema onda smo promašili temu - izjavila je za Danas Verica Barać, predsednik Saveta za borbu protiv korupcije.



O Memorandumu o razumevanju spekulisalo se u medijima krajem 2005. a pominjan je i tokom marta ove godine u procesu protiv tzv. "stečajne mafije". U toku postupka nekadašnji pravni zastupnik C marketa Nemanja Jolović rekao je da je preuzimanje C marketa dogovoreno na sastanku 19. avgusta 2005. "pod okriljem i kontrolom premijera". On je tvrdio da je dogovor Miškovića Beka i Radulovića "aminovao premijer". U pisanom svedočenju Slobodan Radulović naveo je da je predsednik vlade omogućio Miroslavu Miškoviću da kompanija Delta M postane vlasnik C marketa i apsolutni monopolista na tržištu.
Preuzimanje C marketa počelo je 2004. godine, a ponude su dostavili slovenački Merkator, firma za upravljanje investicionim fondovima Ašmor, kao i Primer C. Proces je dugo bio blokiran zbog odluke Trgovinskog suda u Beogradu koja je inicirana podnošenjem dve tužbe tadašnjeg rukovodstva C marketa zbog, kako su tvrdili, nedozvoljenog dodeljivanja identifikacionih brojeva akcijama te kompanije kako bi mogle da budu trgovane na berzi. U toku 2005. godine tužbe su odbačene, Merkator je odustao dok je Ašmor izbačen iz trke za preuzimanje zbog tehničkih nedostataka u ponudi (različito ime ponuđača i firme koja je dostavila garanciju). Primer C je 7. decembra 2005. godine otkupio 74,5 odsto akcija C marketa za oko 45 miliona evra. I. Radak


"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta