Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Četiri miliona evra u Srbijanku
Novi vlasnik Srbijanke, bugarski "Medija svjat", investirao je četiri miliona evra u pokretanje proizvodnje u fabrici.
Zamenik generalnog direktora Srbijanke Milojko Pantić je kazao da je nakon prodaje pogona i najvećeg dela imovine Srbijanke bugarskoj kompaniji za 330 miliona dinara u aprilu ove godine preostalo da se prodaju magacini i mali deo zemljišta u okolini Valjeva, za koje je Agencija za privatizaciju raspisala konkurs.

"Bugarska kompanije Medija svjat je promenila ime valjevske fabrike u Nova Srbijanka, investirala u pokretanje pogona i otkup 5 hiljada tona voća za preradu", kaže Pantić i dodaje da je počeo i izvoz na zapadno-evropsko tržište i da su do sada plasirani smrznuto voće i voćni koncentrati za oko milion evra.

Pantić je najavio da novi vlasnici planiraju da ulože od dva do 2,5 miliona evra u opremu i proširenje proizvodnje do početka sledeće sezone prerade voća.

Kako je istakao, valjevska Srbijanka u restrukturiranju privatizovana je u tri dela, tako da su u prvom paketu prodate akcije, a u drugom je u aprilu ove godine prodat najveći deo imovne fabrike koji je obuhvatao proizvodne pogone.

"Aukcije za prodaju dela magacina i zemljišta u selima oko Valjeva, čija je vrednost procenjena na oko 570 hiljada evra, biće održana u oktobru", naveo je Pantić.


Besplatne akcije kad se prodaju NIS i EPS
Građani koji već nisu akcionari pravo na besplatne akcije moći će da ostvare po okončanju procesa privatizacije, a po modelu za koji se opredeli Vlada Srbije. Besplatne akcije biće deljene iz Privatizacionog registra u koji se sliva 15 odsto kapitala preduzeća prodatih na tenderu. Kako se procenjuje, oko četiri miliona građana dobiće akcije u proseku vredne oko 1.000 evra.

Iako razni kvazikonsultanti već godinama nude upis besplatnih akcija naplaćujući za to simboličnu proviziju od nekoliko stotina dinara, podela akcija koja bi imala nekakvog smisla može se očekivati tek po okončanju procesa privatizacije i popunjavanju Privatizacionog registra kapitalom javnih preduzeća. Naime, u ovom momentu u Privatizacionom registru su akcije vredne svega 160 miliona evra, što znači da bi, u slučaju da se podela sada obavi, svaki građanin dobio jedva 50 evra.
Situacija bi bila sasvim drugačija kad bi se Privatizacioni fond popunio kapitalom javnih preduzeća (desetak najvećih na republičkom i preko 500 na lokalnom nivou) čija privatizacija, sa izuzetkom izbora privatizacionog savetnika za NIS i „Jat“, još nije ni na vidiku. Pretpostavka je da bi samo unosom 15 odsto kapitala NIS-a Privatizacioni registar „ojačao“ za oko 500 miliona evra. Ali privatizacija NIS-a, EPS-a i drugih javnih preduzeća na dugom je štapu, a podela besplatnih akcija, kako se najavljuje, treba da krene naredne godine. To znači da treba pronaći način kako u Privatizacioni registar prebaciti 15 odsto akcija još neprivatizovanih državnih giganata. Predlog bivšeg direktora Agencije za privatizaciju Branka Pavlovića o pretvaranju javnih preduzeća u akcionarska društva, nije prošao poslanički filter.
Resorni ministar, a to je sada Mlađan Dinkić, takođe je najavio da bi podela besplatnih akcija mogla početi 2008. godine.
Kao i mnogo puta ranije, Vlada ima preča posla, pa pa ispunjenje ne treba očekivati pre 2009. ili 2010. godine.


"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta