Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Propao treći pokušaj prodaje IMR-a?
Tender za prodaju 90 odsto kapitala Industrije motora Rakovica u restruktruriranju biće zatvoren u petak, 5. septembra.

Za sada nema najave o eventualnom novom produžavanju trećeg pokušaja tenderske prodaje IMR-a, kažu u Agenciji za privatizaciju Srbije.

Treći tender za prodaju IMR-a raspisan je 29. novembra 2007. godine, a rok za dostavljanje ponuda potencijalnik kupaca, produžavan je četiri puta, poslednji put u julu ove godine.

Beogradske berza najavila je i da će 8. septembra organizovati prvo trgovanje akcijama IMR-a po početnoj ceni od 1.000 dinara, što je i nominalna vrednost akcija.

U trgovanje na vanberzanskom tržištu po metodu preovlađujuće cene biće uključeno ukupno 236.214 akcija IMR-a, a obračnska vrednost tih hartije od vrednosti je minus 490 dinara po komadu, navodi se na sajtu berze.

Fabrka IMR zapošljava oko 860 radnika i raspolaže zemljištem površine 22,3 hektara, na kojem se nalaze hale za proizvodnju motora i traktora.

Beogradski IMR proizvodi dizel motore, traktore i rezervne delove, ukupni kapital preduzeća je procenjen na oko 28 miliona evra, a dugovi su, prema podacima iz privatizacionog prospekta, oko 33 miliona evra

Prema podacima Agencije za privredne registre, IMR je u 2007. godini imao poslovne prihode od 407 miliona dinara (oko pet miliona evra) i poslovne rashode od 858 miliona dinara (oko 11 miliona evra). Ukupan gubitak fabrike dostigao je 558 miliona dinara (sedam miliona evra).


Četiri kompanije zainteresovane za Lastu
Produženi rok za dostavljanje obavezujućih ponuda za kupovinu beogradskog autoprevoznika Lasta ističe 10. septembra.

Agenciji za privatizaciju bi posle tog roka trebalo da izađe u javnost sa podacima ko je od četiri kupca koju su iskazali zainteresovanost kupovinom tenderske dokumentacije dostavio ponudu. Direktor Laste Velibor Sovrović podsetio je da su londonska firma Ariva, izraelski Kavim, francuski Keolis, ali i domaći Invej otkupili tendersku dokumentaciju.

"Za nas su najbitnije investicije odnosno očuvanje delatnosti, preko očuvanja linija, a važan je i socijalni program ako dođe do otpuštanja viška zaposlenih kao i strategija daljeg razvoja preduzeća", podvukao je Sovrović.

On je podsetio da je minimum optimalnih investicija u Lastu, a koje je predvidela Agencija za privatizaciju, deset miliona evra godišnje, odnosno 40 miliona evra u naredne četiri godine. Direktor Laste rekao je da produžavanje tendera nije uticalo na poslovanje ovog beogradskog autoprevoznika i naveo da se do kraja godine očekuje prihod od oko 100 miliona evra.


Matić dobio šansu za IMT
Država odlučila da pregovara sa trećeplasiranim na tenderu za Industriju mašina i traktora, kako bi izbegla neizvesnost trećeg tendera i gubitak vremena.

Konzorcijum „Agri investments", čiji su članovi „MPC propertis" iz Beograda, u vlasništvu biznismena Petra Matića, i „Adriano korsi" iz Italije, koji je bio trećeplasirani na tenderu za kupovinu Industrije mašina i traktora (IMT), dobiće priliku da nakon odustajanja dva prvorangirana ponuđača kupi ovo preduzeće, odlučilo je Ministarstvo ekonomije i regionalnog razvoja. Tu informaciju potvrdili su nam u Agenciji za privatizaciju, u kojoj ističu da su od Ministarstva ekonomije dobili preporuku o započinjanju pregovora sa „Agri investmentsom", dodajući da će poziv trećeplasiranom uputiti do kraja nedelje.

Traže investicije
Generalni direktor IMT-a Slobodan Petrović za Biznis ističe da će tenderska komisija insistirati na tome da trećeplasirani konzorcijum ponudi konkretan investicioni program, inače se njihova prvobitna ponuda od 76 miliona evra neće uzeti u razmatranje.
Direktor IMT-a Slobodan Petrović kaže da je njegova kompanija više zainteresovana za veći nivo investicija, a da suma koja se nudi za kupovinu firme odlazi u državni budžet, tako da IMT od nje ne bi imao direktne koristi.

- Smatramo da je bolje da prihvatimo ponudu trećeplasiranog, nego da se upuštamo u neizvesnost novog tendera. To bi bio treći tender za prodaju naše kompanije, proces bi potrajao još godinu dana, povećao našu agoniju i pitanje je da li bismo tada imali šta da prodamo. Nama je manje važno kolika je ponuda, već smo više zainteresovani za investicioni program. Svako rastezanje procesa otežava nam poslovanje i teško je da bismo preživeli još godinu dana u ovakvim uslovima. Da li bi se na sledećem tenderu pojavio neko novi sa boljom ponudom to ne možemo da znamo, ali budući da se nije pojavio na prethodna dva, sumnjam da bi se to desilo na trećem. Stanje u našoj kompaniji je dosta teško, poslujemo sve teže, imamo puno problema, i finansijskih i svake druge vrste, tako da nam je jedini spas relativno brzo privatizacija - priča Petrović za Biznis.



Slobodan Petrović, generalni direktor IMT-a

Podsetimo, na otvaranju ponuda u januaru ove godine najveću ponudu dostavio je konzorcijum HASS-SIP, koji čine firma „Houm art end sejls" biznismena Filipa Ceptera i slovenačka firma „Strojna industrija", a koji je ponudio 121.111.111 evra, investicije od 10,27 miliona evra i bezuslovno prihvatanje minimalne odredbe socijalnog programa IMT-a. Druga ponuda pristigla je od konzorcijuma „Neverfild limitid", čiji je jedan od vlasnika Goran Novaković, bivši ministar energetike, i poljske firme „Polmot varfarma", koji su ponudili 109,3 miliona evra i investicioni program od 13 miliona evra.

Iznenadna odustajanja
Članovi „Agri investmentsa" ponudili su 76 miliona evra, ali i istakli da „u ovom momentu ne nameravaju da vrše bilo kakve investicije", da će tek nakon kupovine kapitala obaviti detaljnu analizu i da su spremni da investiraju „onoliko koliko je neophodno da povrate IMT i njegovu proizvodnju traktora na nivo profitabilnosti".

I prvorangirani i drugorangirani ponuđači su od kupovine odustali pred samo zaključenje ugovora uz različita objašnjenja. Cepterov konzorcijum kao razlog je naveo nespremnost banaka da isprate tu transakciju, a „Polmot varfama" je objasnila da odustaje zato što su njene akcije počele da se kotiraju na Poljskoj berzi, što je uticalo na poslovnu politiku kompanije.


Ajkof nastavlja saradnju sa Gošom?
Nemačko preduzeće Ajkof (Eickhoff) želi da nastavi saradnju sa fabrikom drumskih vozila Goša iz Smederevske Palanke.

Direktor tog preduzeća, koje se prevashodno bavi proizvodnjom mašina za rudnike, Ekard Urlih Konrad je rekao da je ta saradnja prekinuta devedesetih godina i da je nemačka delegacija došla u informativnu posetu Srbiji, kako bi utvrdila da li postoji obostrani interes za produžetak te saradnje.

Najavljujući da će o tome ponovo razgovarati u novembru sa predstavnicima Goše, Konrad je kazao da Goša sada ne može da zadovolji zahteve Ajkofa u kvalitetu, ali da ta srpska firma ima dobar investicioni program i da su joj potrebni novi investitori.

Konrad je objasnio da preduzeće Ajkof već poseduje deset odsto učešća u Goši u oblasti proizvodnje reduktora, u šta je Ajkof uložio oko milion evra. On je najavio i da bi te dve firme mogle da prošire zajedničku saradnju i na proizvodnju vetro generatora.

On je istakao da nije isključena saradnji i sa drugim firmama u Srbiji u oblasti rudarastva, ali da je prioritet saradnja sa Gošom, pošto saradnja te dve kompanije postoji od ranije.

Ajkof se bavi proizvodnjom mašina za rudnike i ostalih proizvoda namenjenih rudarskoj industriji, proizvodi prenosnike za sve industrijske potrebe, kao i proizvode za koksna preduzeća, a u njegovom sastavu posluje i livnica gvožđa.

To preduzeće iz Bohuma u kojem je zaposleno 940 radnika u prošloj godini imalo je promet od oko 240 miliona evra, a kako je kazao Konrad očekuje se da će u 2008. godini promet biti oko 270 miliona evra.


"Cabinet to debate NIS next week"
The estimation of NIS’s bookkeeping value should be on the agenda of next week’s cabinet meeting, says the Deputy PM.

Božidar Đelić told B92 that besides ratification of the Stabilization and Association Agreement, ratification of the energy agreement with Russia was very important and that the valuation of the Serbian Oil Industry (NIS), expected soon, must not jeopardize the deal.

Đelić did not want to go into the details of Serbia’s negotiating position with Russia on the gas agreement in the event of the Deloitte & Touche valuation showing NIS’s value to be higher than the sale price of EUR 400mn, after reports appeared in the domestic press that the figure could unofficially be as high as EUR 2.5bn.

“We won’t allow the price of the oil arrangement to jeopardize the whole package, that’s very clear. We’ll fight to make sure that the terms of the oil and gas agreement are as favorable as possible for Serbia, and it’s possible to do that directly in this arrangement,“ he said.

“There are other elements to our relations with the Russian Federation that could be improved in the area of the economy, and that will improve Serbia’s position in overall relations. I think I’ve said enough,“ said the minister.

Đelić said that there was complete consensus in parliament over the gas part of the deal.

"Our state has invested certain credibility, in that the president and prime minister invested their credibility when signing the agreement on energy cooperation with the Russian Federation (in Moscow on January 25)," said the minister.

He said that when a state gets involved in international projects, their execution must not depend on which political set-up is currently in power in Serbia.

Đelić reiterated that the Greek parliament had yesterday ratified an agreement with Russia to build the South Stream pipeline through that country, something which had also been offered to Serbia.


"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta