Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Kompanije iz Srbije na međunarodnim sajmovima dogovorile poslove vredne više od 128 mil EUR
Kompanije iz Srbije koje su u organizaciji Privredne komore Srbije i Razvojne agencije Srbije učestvovale na međunarodnim sajmovima širom sveta potpisale su sa inopartnerima od 2018. godine do kraja ovog meseca gotovo dve stotine poslovnih ugovora čija vrednost premašuje 128 mil EUR.

Vrednost ovih ugovora i predugovora odnosi se samo na one potpisane na sajmovima, ne računajući naknadno dogovorene ili realizovane poslove, na osnovu kontakata sa tih međunarodnih izložbi. U protekle gotovo četiri godine, više od sedam stotina domaćih firmi iz različitih sektora, od prehrambene do mašinske industrije, ostvarilo je gotovo 22.000 hiljade kontakata sa kupcima i potencijalnim bisnis saradnicima na više od 75 internacionalnih nastupa, saopštila je Privredna komora Srbije.

- Ovakav vid podrške i saradnje PKS i RAS-a direktno doprinosi internacionalizaciji poslovanja srpskih kompanija. Međunarodni sajmovi u inostranstvu su nezaobilazni instrument razvoja domaćih kompanija i konkretan okvir za promotivne, stručne i komercijalne susrete kompanija iz Srbije sa potencijalnim partnerima - kaže Jovanka Ćalina, rukovodilac Centra za organizaciju sajmova, manifestacija i događaja Privredne komore Srbije.

Privrednike do kraja ove godine očekuje još nekoliko velikih sajmova, u Kini, Nemačkoj, Holandiji i Albaniji.

Privredna komora Srbije u saradnji sa Razvojnom agencijom Srbije, pokrivajući najveći deo troškova, omogućava privrednicima da kroz prisustvo na nacionalnim štandovima Republike Srbije predstave svoje proizvode na najvećim i najznačajnijim sajmovima u svetu i regionu.

Jelena Kalinić, rukovodilac internacionalne prodaje u kompaniji "Budimka" kaže da ih do kraja godine očekuje nastup na dva sajma, u Šangaju i Amsterdamu.

- Sajmovi su najbolji način da se prezentuje proizvodni asortiman i da se upoznaju potencijalni kupci, što nam je i iskustvo pokazalo. Zahvaljujući kontaktima sa sajmova, otvaramo nova tržišta poput Poljske, Nemačke, Holandije, Izraela, Kipra… - navodi Kalinićeva.

Od kad je u vlasništvu ITN gupacije, Budimka je u organizaciji PKS i RAS učestvovala na sajmovima "Worldfood" u Moskvi, "CIIE" u Šangaju, "Gulfood" u Dubaiju i nedavno na sajmu "Anuga" u Kelnu.


Uticaj pandemije na sajmove

Globalna pandemija koronavirusa nepovoljno je uticala na održavanje i realizaciju svih sajmova u svetu. Pandemija je gotovo desetkovala međunarodnu sajamsku industriju i ugrozila milione radnih mesta povezanih sa organizacijom izložbi. Svetska izložbena ekonomija prošle godine je bila manja za 68% u odnosu na 2019. navodi Globalna asocijacija izložbene industrije (UFI) u svom izveštaju o uticaju pandemije na sajamske aktivnosti. Planirana vrednost ukupnog izlaganja u 2020. bila je 224 mlrd USD. Taj cilj nije ostvaren. Nije sklopljeno 370 mlrd USD vrednih poslovnih ugovora između učesnika izložbi.


Ministarstvo finansija objavilo plan 22 ključne ekonomske reforme od 2022. do 2024.
Reforma podrazumeva tri komponente, prva je integrisani informacioni sistem baziran na COTS-u, koji ukršta i proverava podatke Poreske uprave i trećih strana u cilju otkrivanja poreskih obveznika koji ne posluju u skladu sa propisima (nabavka i početak implementacije COTS se očekuje u 2022).

BEOGRAD - Ministarstvo finansija objavilo je preliminarnu listu strukturnih ekonomskih reformi od 2022. do 2024. godine, koja sadrži 22 ključne reforme, među kojima je i dalja transformacija Poreske uprave.

Glavni cilj ove strukturne reforme je da Poreska uprava postane organizacija koju karakteriše moderno digitalno poslovanje, navedeno je u dokumentu.


Odbijen predlog za uvođenje stečaja nad čačanskom Fabrikom reznog alata
Privredni sud u Čačku odbio je predlog da se otvori stečaj nad Fabrikom reznog alata iza kojeg stoji Ministarstvo privrede Republike Srbije, jer se tome usprotivilo Ministarstvo odbrane.

- Odbija se predlog za otvaranje postupka stečaja obzirom da ne postoji izričita saglasnost i da je ministar (Nebojša) Stefanović u svom dopisu koji je lično potpisao kao ministar odbrane ukazao na to da bi se "otvaranjem stečajnog postupka prekinula proizvodnja naoružanja i vojne opreme čime bi se direktno ugrozilo snabdevanje privrednih društava Odbrambene industrije Srbije" - navodi se. Ministar je ukazao, navodi se u sudskom rešenju, da je nabavka alata sa strane izuzetno otežana, cene višestruko veće, a isporuke duže nego iz Čačka.

Sa druge strane, predstavnik stečajnog upravnika, Agencije za licenciranje su priložili su fotografije iz kojih se vidi da su proizvodni pogoni zatvoreni katancima, magacini pečatirani voskom, navodeći u izveštaju da FRA danas ima devetoro radnika po ugovoru o radu i još toliko na poslovima obezbeđenja, po ugovorima o delu.

Predstavnik radnika, Dušan Đelić, naveo je na ročištu da u fabrici radi 45 ljudi vezanih ugovorom sa jednim privatnim preduzećem, i zatražio da se stečaj otvori pod uslovom da 200 radnika bude radno angažovano.

Sud je naložio da se zadrže sve mere obezbeđenja u fabrici, sve do pravosnažnosti rešenja kojim se odbija predlog za otvaranje stečaja.


"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta