Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Nastavak naučno-tehnološke saradnje sa SAD
Prvi potpredsednik Vlade Srbije i ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Branko Ružić i ambasador SAD u Srbiji Entoni Godfri potpisali su danas Protokol o nastavku naučno-tehnološke saradnje dveju zemalja, saopštila je Vlada Srbije.

Ružić je tom prilikom istakao da je potpis na ovaj značajan dokument, koji omogućava nastavak saradnje naših i američkih naučnika, stavljen u Idvoru, gde se rodio Mihajlo Pupin, naučnik, pronalazač, profesor na Univerzitetu Kolumbija i počasni konzul Srbije u SAD.

On je objasnio da nije slučajno što je baš danas potpisan ovaj dokument, jer je na današnji dan 1915. godine osnovan Nacionalni savetodavni odbor za aeronautiku, čiji je član bio i Pupin.

- Ta institucija bila je prethodnica Nacionalne vazduhoplovne i svemirske administracije (NASA) - naveo je Ružić i podsetio na to da Srbiju i SAD neraskidivo povezuju naučnici kao što su Nikola Tesla i Mihajlo Pupin, kojima je Amerika bila druga domovina.

Prema njegovim rečima, dobra bilateralna saradnja Srbije i SAD je veoma značajna za napredak i stabilnost celog regiona.

U skladu sa tim, Ružić je ocenio da su bilateralni odnosi dveju zemalja dobri i prijateljski, što je važno za napredak i stabilnost celog regiona, navodeći da je naučno-tehnološka saradnja značajan segment bilateralnih odnosa.

Produžetak važenja ovog sporazuma će naučnicima iz Srbije i SAD omogućiti, između ostalog, da nastave da zajednički rade na novim projektima, otkrićima i istraživanjima, precizirao je on.

Osim toga, kako je rekao, stvara se dodatni prostor i za saradnju naučnih institucija i univerziteta iz ove dve zemlje.

Godfri je istakao da se neprekinuti lanac saradnje SAD i Srbije u nauci i tehnologiji nastavlja od Pupinovog rada pre više od jednog veka do današnje Nacionalne vazduhoplovne i svemirske administracije – NASA.

Prema njegovim rečima, ovaj okvirni sporazum unapređuje saradnju između naučnika i akademika u mnogim drugim oblastima, od medicine do arheologije, nauke o klimi i šire.

Ambasador je iskazao zahvalnost Ružiću i njegovom timu na bliskoj saradnji koja je omogućila nastavak ovog dragocenog partnerstva.

Prethodni sporazum Vlade Sjedinjenih Američkih Država i Vlade Republike Srbije o naučnoj i tehnološkoj saradnji potpisan je u Vašingtonu 23. aprila 2010. godine.


"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta