Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Premijerka uverena da će rast BDP-a biti iznad 6,5 odsto
Navela je da imamo i nove investicije i dodala da očekuje da se u našoj zemlji dodatno "podigne" industrijska proizvodnja.
BEOGRAD - Uvereni smo da će rast bruto domaćeg proizvoda do kraja ove godine biti iznad 6,5 odsto, što je fenomenalna vest za sve građane Srbije, jer to znači da će da će rasti i plate i penzije, izjavila je premijerka Srbije Ana Brnabić.

"Trudićemo se da to bude što više da bi naša ekonomija nastavila da raste", rekla je Brnabić gostujući na TV Pink.


SAZNAJEMO Kreće prodaja 10 državnih firmi, na spisku tri velike
Proces privatizacije, koji je gotovo bio zaustavljen, trebalo bi uskoro da se nastavi objavljivanjem oglasa za 7 kompanija, među kojima su “Lasta”, Ivan Milutinović, Jugoslovensko rečno brodarstvo, Rudnik Kovin, Rad, Petrohemija, pa bi narednih meseci blizu 5.000 zaposlenih u ovim i drugim preduzećima, moglo da dobije novog vlasnika.

To praktično znači da od 14 kompanija, koje su u ovoj godini trebalo da nađu novog vlasnika, prema saznanjima “Blica”, četiri neće biti u toj trci jer je proces obustavljen pa će i dalje ostati na spisku “neudomljenih”, pošto je za tri firme već objavljen javni poziv.

Na tom spisku je trenutno 76 nekada uspešnih preduzeća sa 28.000 zaposlenih, koje su još uvek na grbači države, jer su u procesu tranzicije izgubile trku na tržištu.

Da li će je dobiti sa novim “gazdama” za sada je neizvesno ali ono što je izvesno to je da su javni pozivi za neke manje poznate firme, poput “Severtransa” iz Sombora, “Jadrana” iz Gajdobre, raspisani krajem juna, pa bi ovih dana trebalo da se zna da li ima zainteresovanih.

Nešto kasnije će biti poznato ko je kupio i akcije zlatare Majdanpek, koje su nedavno oglašene za prodaju.
Stručnjaci kažu da je važno što je proces privatizacije nastavljen, jer je prošle godine bio gotovo zaustavljen zbog pandemije korona virusom, kada je od ponuđene tri, prodata samo jedna kompanija. To uliva nadu da se nakon 30 godina razvlačenja privatizacije nekadašnjih društvenih preduzeća, nazire njen kraj.

Ipak, državni sekretar u Ministarstvu privrede Dragan Stevanović nedavno je rekao da ne može jasno da kaže kada će taj kraj doći. jer je reč o živom prosecu.

- Reč je o živom prosecu a država će se prema svakom od preduzeća u njenom vlasništvu određivati pojedinačno. Realno da se u ovoj i narednim godinama steknu uslovi da se oglasi prodaja za oko 30 od 76 preduzeća. Za ostale za sada ne postoje uslovi za oglašavanje jer se za neka od njih vode sudski sporovi i postoje problemi sa imovinom. Desetak preduzeća je u UPPR-u a među njima su Simpo, Jumko Trajal, Politika. Oglašavanje za prodaju za njih sada nije moguće, ali shodno UPPR-ovima u preduzećima gde su oni pravosnažni, mi u njima možemo da prodajemo imovinu koja nije u kor biznisu - objašnjava Stevanović.
Resorna ministarka Anđelka Atanasković pak kaže da da iako je koronavirus uticao na gotovo sve segmente privrede, pa i privatizaciju, do kraja godine bi trebalo da se nađe kupac za nekoliko većih preduzeća.
- Na tim preduzećima se trenutnmo radi a jedno od njih je “Lasta” za koju se završava procena kapitala. Što se tiče “Petrohemije” Vlada bi uskoro trebalo da odredi model po kome će se ova kompanija privatizovati. Treba da se zna da je država uradila dobar posao jer je od 570 kompanija koje su bile u portfoliju za privatizaciju, ostalo samo nešto više od 70. Za neka manja preduzeća postoje imovinski i sudski problemi i ona ne mogu da se oglašavaju. Nažalost ima dosta firmi koje su i više puta oglašavane ali nisu našle kupca pa će verovatno morati da idu u stečaj - kaže Atanasković.

76 preduzeća nisu privatizovana
28.000 radnika radi u tim kompanijama
10 preduzeća će država do kraja godine oglasiti za prodaju
Čini se da takva sudbina neće zadesiti “Lastu” za koju je ruska kompanija“Sinara-Transportne mašine” pokazala interesovanje pa je njena delegacija na čelu sa vlasnikom Dmitrijem Pumpjanskim , početkom aprila posetila to preduzeće. samo nekoliko nedelja nakon te posete, ova firma je poslala i pismo o namerama.

U istom paketu sa “Lastom” trebalo da ide i pančevačka Petrohemija jer su nedavno opet pregovarali predstavnici Srbije i Gaspromnjefta. Petrohemija zavisi od snabdevanja sirovim benzinom od strane NIS-a i zato je upravo ta kompanija jedini mogući kupac. Pregovori se odvijaju već godinama, a pre tri godine NIS je konverzijom dugova Petrohemije postao vlasnik 20,86 odsto ovog pančevačkog giganta.

Država pak ima 76 posto a tri odsto Lukoil. Zapošljava 1.215 ljudi a 2017. godine UPPR otpisano joj je 77 milijardi dinara. Model privatizacije uskoro će odrediti Vlada ali se pretpostavlja da će se ići na strateško partnerstvo.

Ostavite PRVI komentar


Prodaje se 100% udela u privrednom društvu Ratko Mitrović iz Požege
Na prodaju je ponuđeno 100% udela koje kompanija Ratko Mitrović iz Novog Sada ima u privrednom društvu Ratko Mitrović iz Požege.

Procenjena vrednost iznosi 46 miliona dinara, a početna cena je 32.200.000 dinara.

Prodaja će se održati 15. septembra.


Dinar-to-euro exchange rate at RSD 117.5637
The Serbian dinar’s official median exchange rate against the euro is 117.5637 dinars for one euro on Wednesday, which is a slight change from Tuesday, the National Bank of Serbia said.
BELGRADE – The Serbian dinar’s official median exchange rate against the euro is 117.5637 dinars for one euro on Wednesday, which is a slight change from Tuesday, the National Bank of Serbia said.

The dinar is steady against the euro m-o-m, y-o-y and relative to the beginning of the year.

The dinar’s indicative exchange rate against the dollar was steady at 99.4533 dinars for one dollar on Tuesday.

The dinar was down by 0.5 pct against the dollar m-o-m and by 1.4 pct y-o-y, declining by 3.8 pct relative to the beginning of the year.


Potpisano: Kupljen BIP, planira se "najsavremeniji biznis park u Evropi"
Privredna komora Srbije pozdravila je danas sporazum o zajedničkoj kupovini BIP-a koji su potpisali nemački "DL Holding" iz Hamburga i "Auto Čačak".
"Privredna komora Srbije pozdravlja potpisivanje sporazuma o zajedničkoj kupovini Beogradske industrije piva (BIP) iz stečaja i dolazak još jednog stranog investitora u našu zemlju", navodi se u saopštenju PKS.

Sporazum o zajedničkoj kupovini BIP-a za 2,09 milijardi dinara potpisali su danas predstavnici kompanije "Auto Čačak" kao deo konzorcijuma sa nemačkom kompanijom "DL Holding" iz Hamburga.
U kompaniji “DL Holding” ističu da su izuzetno zadovoljni što ulažu u tržište Srbije.

"Radujemo se našoj prvoj investiciji u Srbiji zajedno sa lokalnim partnerom Auto Čačak. Naš partner će dalje razvijati lokacije BIP-a u Krnjači i Čačku, dok će DL Holdingsvojim iskustvom i investicijama doprineti da lokacija na Mostarskoj petlji u centru Beograda postane najsavremeniji biznis park u Evropi", ističu u ovoj kompaniji.

Šta sve preuzima novi vlasnik BIP-a?

U DL Holdingu navode da je Srbija za njih vrlo privlačno tržište zbog jako dobrih ekonomskih rezltata koji su postignuti prethodnih godina i u vreme pandemije.

Po rečima predstavnika "DL Holdinga" Srbija je danas jedna od najbrže rastućih ekonomija u Evropi.

"Paralelno sa ovim procesom, učinićemo sve na ponovnoj afirmaciji brendova kompanije Beogradska industrija piva", navode u "DL Holdingu".

Kompanija "DL Holing" sa sedištem u Hambrugu osnovana je 1994. godine i investira u različitim oblastima širom Evrope.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.


German DL Holding Developing Business Park Near Mostarska Petlja
The Chamber of Commerce of Serbia has praised the agreement on the joint purchase of BIP, signed by DL Holding from Hamburg, Germany, and Auto Cacak.

– The Chamber of Commerce of Serbia welcomes the signing of the agreement on the joint purchase of Beogradska Industrija Piva (BIP) out of bankruptcy and the arrival of another foreign investor to our country – says the announcement made by the CCIS.

The agreement on the joint purchase of BIP for RSD 2.09 billion was signed by representatives of Auto Cacak as part of a consortium with DL Holding.

DL Holding points out that they are very satisfied that they are entering the Serbian market:

– We are looking forward to our first investment in Serbia together with local partner Auto Cacak. Our partner will further develop BIP locations in Krnjaca and Cacak, whereas DL Holding, with its experience and investments, will help make the location in Mostarska Petlja in Belgrade center the most modern business park in Europe – the company points out.
Read more:

BIP up for Sale for EUR 35 Million – Lot Includes Parcel Above Mostarska Petlja in Belgrade, Trademarks, Property in Cacak, Kragujevac, Budva…

Autocacak Buys BIP for Over RSD 2 Billion – Company to Present Plans in Upcoming Period



They added that, parallel with that process, they would also do everything to reaffirm the BIP brands.

DL Holding, headquartered in Hamburg, was founded in 1994. It invests in various fields throughout Europe.


Nastavlja se privatizacija - Najviše šansi za prodaju ima Lasta?
Proces privatizacije, koji je gotovo bio zaustavljen, trebalo bi uskoro da se nastavi objavljivanjem oglasa za sedam kompanija, među kojima su i Lasta i Petrohemija.

To praktično znači da od 14 kompanija, koje je u ovoj godini trebalo da nađu novog vlasnika, prema saznanjima Blica, četiri neće biti u toj trci jer je proces obustavljen, dok je za tri već objavljen javni oglas.

Javni pozivi za Severtrans iz Sombora i Jadran iz Gajdobre raspisani su krajem juna, pa bi ovih dana trebalo da se zna da li ima zainteresovanih. Nešto kasnije će biti poznato i ko je bio zainteresovan za akcije zlatare Majdanpek koje su nedavno oglašene za prodaju.

Stručnjaci kažu da je važno što je proces privatizacije nastavljen, što uliva nadu da se nakon 30 godina "razvlačenja" privatizacije nekadašnjih društvenih preduzeća, nazire njen kraj.

Državni sekretar u Ministarstvu privrede Dragan Stevanović nedavno je rekao da je realno da se u ovoj i narednim godinama steknu uslovi da se oglasi prodaja 30 od 76 preduzeća, prenosi Blic.

- Za ostale za sada ne postoje uslovi za oglašavanje jer se za neka od njih vode sudski sporovi i postoje problemi sa imovinom - naveo je.

Resorna ministarka Anđelka Atanasković pak navodi da bi do kraja godine trebalo da se nađe kupac za nekoliko većih preduzeća.

- Jedno od njih je Lasta za koju se završava procena kapitala. Što se tiče Petrohemije Vlada bi uskoro trebalo da odredi model po kome će se ova kompanija privatizovati. Nažalost, ima dosta firmi koje su i više puta oglašavane, ali nisu našle kupca, pa će verovatno morati u stečaj - navodi ministarka.

Čini se da takva sudbina neće zadesiti Lastu za koju je zainteresovana ruska kompanija Sinara, piše Blic.


Privatization Continues – Lasta Has the Most Chance for Being Sold?
The privatization process, which has nearly been stopped, should soon continue with the publication of ads for seven companies, among which are Lasta and Petrohemija.

This practically means that, of the 14 companies which were supposed to find a new owner this year, according to the findings of Blic, four will not be part of that race, because the process has been stopped, whereas, for the remaining three, public ads have already been placed.

The public invitations for Severtrans from Sombor and Jadran from Gajdobra opened in late June and it should become known soon whether there are interested parties. A bit later, it will also be known who is interested in the shares of Zlatara Majdnapek, which were recently put up for sale.

Experts say that it is important that the privatization process has continued, as this gives hope that, after 30 years of prolonging this process, the privatization of former state companies is coming to a close.

The state secretary at the Ministry of Economy, Dragan Stevanovic, recently said that it was realistic to expect for the conditions for the sale of 30 of 76 companies to be met in the current year and the next years, Blic reports.

– As for the others, so far, the conditions for being put up for sale are not there at the moment, because there are some of them that are subject to court disputes and there are property-related problems – he said.

On the other hand, the minister of economy of Serbia, Andjelka Atanaskovic, says that, by the end of the year, purchasers should be found for several larger companies.

– Lasta, where the estimate of the capital is being completed, is one of them. As for Petrohemija, the government should soon set the model under which this company is to be privatized. Unfortunately, there are plenty of companies which have been put up for sale several times, but failed to find a purchaser, so they will probably have to go into bankruptcy – the minister says.

It seems that this will not happen to Lasta, as the Russian company Sinara is interested in it, Blic writes.


"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta