Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Online platforma Joberty dobila investiciju za izlazak na globalno tržište
Platforma osnovana 2019. godine ubrzo je prepoznata kao projekat izuzetnog potencijala, koji ima tendenciju da se proširi na tržišta širom sveta. Potencijal ovog projekta među prvima su podržali lideri u domaćem IT sektoru.
BEOGRAD - Joberty, onlajn platforma IT poslova koja povezuje poslodavce i kandidate u transparentan eko-sistem, obezbedila je investiciju u ranoj fazi razvoja od investitora, Kroog Ventures, a ulaganjem u iznosu od 350.000 dolara ovaj projekat visokog potencijala dostigao je vrednost od čak 3.3 miliona dolara.

Joberty je platforma koja omogućava zaposlenima u IT firmama da podele svoja iskustva u radu, kandidatima da pronađu posao koji odgovara njihovim potrebama, a IT kompanijama da pronađu relevantne kandidate za svoja radna mesta, navodi se u saopštenju.


DOBRE VESTI IZ EVERGRANDEA SMIRILE TRŽIŠTE Nakon što se oglasio i direktor kineske kompanije
Na azijskim berzama cene deonica su u sredu pale treći dan zaredom, no vrlo blago jer su ponešto ublažene zabrinutosti nakon što je kineska kompanija Evergrande poručila da će platiti neke dospele kamate na obveznice. MSCI indeks azijsko-pacifičkih deonica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati u minusu 0,3 odsto.


Nakon dvodnevnog praznika, na burzi u Šangaju cene deonica su jutros skliznule 0,3 odsto, a na Tokijskoj berzi 0,7 odsto. U Australiji su, pak, porasle 0,5 odsto. U Južnoj Koreji i Hong Kongu se zbog praznika ne radi.

Situacija u vezi kineske kompanije Evergrande ponešto se smirila jer je kompanija poručila da će platiti neke dospele kamate na obveznice, čime je zasad izbegla kolaps.

- To je ponešto umirilo tržišta, pa možemo videti da se nestabilnost smanjila. Možda ponešto ojača i sklonost prema riziku, kaže Rajan Felsman, ekonomista u brokerskoj kući CommSec.

FOTO: SHUTTERSTOCK / RAS SRBIJA
Problemi Evergrandea, izazvani padom prodaje i golemim dugovima, već danima pritišću kineska tržišta jer bi to moglo negativno utjecati na cijeli nekretninski sektor.


Ipak, taj se sektor ponešto oporavio jer ulagači vjeruju da će kineske vlasti uskočiti u pomoć, ako to bude potrebno i ako se pojavi rizik od prelijevanja problema na cijeli sektor.

Podršku tržištima pruža i blagi rast terminskog S&P 500 indeksa, što znači da bi na Wall Streetu cijene dionica danas mogle porasti nakon dva dana pada.


Analitičari smatraju da će na sednici biti otvorena rasprava o smanjivanju iznosa za kupovinu obveznica, no nisu sigurni hoće li u saopštenju biti nekih detalja u vezi toga.

Ulagači se nadaju da bi službena najava tog smanjenja mogla da usledi tek u novembru ili decembru.

Dolarov indeks, koji pokazuje vrednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svetskih valuta, kreće se oko 93,22 boda, dok je juče u ovo doba iznosio 93,20 bodova.

Pritom je tok dolara prema japanskoj valuti skliznuo s jučerašnjih 109,60 na 109,50 jena.

No, američka valuta je ojačala u odnosu na evropsku, pa je cena evra skliznula na 1,1725 dolara, dok je juče u ovo doba iznosila 1,1730 dolara.

Cene nafte su, pak, nadoknadile jučerašnje gubitke. Cena barela na londonskom tržištu porasla je 0,70 posto, na 74,85 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupeo 0,90 posto, na 71,15 dolara.


Petrohemija ponovo pokreće Etilen posle požara
Posledice požara na procesnoj opremi u fabrici Etilen HIP Petrohemije Pančevo su otklonjene, i ona ulazi u proces pokretanja proizvodnje, saopštila je ta kompanija.

Dodaje se da su jutros započele startne aktivnosti u Etilenu, a nakon starta i dobijanja proizvoda u specifikaciji očekuje se pokretanje proizvodnje u fabrikama polietilena visoke gustine (PEVG) i polietilena niske gustine (PENG).

HIP Petrohemija je obustavila proizvodnju u petak 3. septembra zbog požara na procesnoj opremi u fabrici Etilen.

Iz pančevačke Petrohemije napominju da se sve aktivnosti u vezi sa pokretanjem procesa proizvodnje realizuju uz poštovanje propisanih bezbednosnih mera i mera zaštite radne i životne sredine, kao i da su o startu Etilena obeveštene sve nadležne institucije.

Petrohemija građane Pančeva obaveštava da se prilikom pokretanja proizvodnje može očekivati povećana buka i pojačan plamen na fabričkoj baklji.


Dinar-to-euro exchange rate at RSD 117.5754
The Serbian dinar’s official median exchange rate against the euro is 117.5754 dinars for one euro on Wednesday, approximately the same as on Tuesday, the National Bank of Serbia said.
BELGRADE– The Serbian dinar’s official median exchange rate against the euro is 117.5754 dinars for one euro on Wednesday, approximately the same as on Tuesday, the National Bank of Serbia said.

The dinar is steady against the euro m-o-m, y-o-y and relative to the beginning of the year.

The dinar’s indicative exchange rate against the dollar fell by 0.1 pct to 100.2690 dinars for one dollar on Tuesday.

The dinar was up by 0.3 pct against the dollar m-o-m and down by 0.3 pct y-o-y, declining by 4.6 pct relative to the beginning of the year.


Više od 60 srpskih firmi na sastancima sa nemačkim kupcima
Više od 60 srpskih firmi dobilo je poziv za učešće na regionalnom događaju Nemačka inicijativa za pronalaženje dobavljača u državama Zapadnog Balkana (ZB), saopštila je Nemačko-srpska privredna komora.

Dobavljačka inicijativa, koja se održava sedmu godinu zaredom, ove godine će biti organizovana onlajn od 28. septembra do 19. oktobra.

Učešće u projektu potvrdilo je 36 nemačkih kompanija, a iz regiona Zapadnog Balkana 208 firmi.

Biće održano 550 sastanaka, od toga sa srpskim dobavljačima 147, navodi se u saopštenju Nemačko-srpske privredne komore.

Cilj projekta jeste da nemačke firme pronađu proizvođače iz traženih privrednih oblasti u Srbiji i zemljama ZB a ove godine, zainteresovane nemačke kompanije dolaze pretežno iz metaloprerađivačkog sektora, zainteresovani za usluge livenja, kovanja, štancovanja i savijanja delova, kao i sektora brizganja plastike i elektronike.

Projekat se realizuje pod pokroviteljstvom Ministarstva za ekomoniju i energetiku Nemačke u okviru Programa za razvoj stranih tržišta za mala i srednja preduzeća Nemačke.


Savo Jakovljević: "Inflacija privremena, 2022 se vraća na staro"
Istakao je da je na ukupna privredna kretanja, pa i na cene znatno uticalo to što je prošla godina bila pandemijska i što smo ove godine, kada je o ekonomiji reč, imali postepeni izlazak iz pandemije.
BEOGRAD - Rast cena voća i povrća u avgustu je bio jedan od najvećih u poslednjih desetak godina, izjavio je generalni direktor Sektora za ekonomska istraživanja i statistiku Narodne banke Srbije (NBS) Savo Jakovljević i naveo da je inflacija privremena i da se očekuje da ona do kraja sledeće godine bude na nivou na kome je bila i prethodnih osam godina.

Jakovljević je za RTS naveo da se inflacija meri prema indeksu potrošačkih cena u koji ulaze 662 proizvoda, od čega se 10 odsto indeksa odnosi na cene neprerađene hrane, 21 na cene prerađene hrane, 29 na industrijske proizvode, 16 na energente a 24 procenta na usluge.


Stopa rasta BDP-a Srbije do kraja godine sedam odsto

Ministar finansija Siniša Mali izjavio je danas da je stopa rasta bruto domaćeg proizvoda (BDP) u prvih šest meseci ove godine iznosila 7,6 odsto, kao i da se očekuje da do kraja godine bude sedam odsto.

Mali je na konferenciji Investicioni potencijali Republike Srpske, u Privrednoj komori Srbije (PKS) naveo da se do kraja 2021. očekuje da vrednost BDP-a Srbije bude 52 milijarde evra.

„Makroekonomska situacija je potpuno stabilna, imamo novca u budžetu, a u ovom trenutku imamo 257 milijardi dinara i potpuno smo likvidni“, istakao je Mali.

Prema njegovim rečima, Srbija ima razvojne potencijale, a posle godina teških ekonomskih reformi postala je glavni pokretač razvoja celog regiona.


"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta