Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
DVE DOBRE VESTI PODIGLE GLOBALNE BERZE Jedno pitanje i dalje, međutim, muči investitore
Na Vol Stretu su berzanski indeksi porasli oko 1 posto, zahvaljujući smirivanju situacije oko kineske kompanije Evergrande, a ulagače nisu pokolebale poruke iz Feda da uskoro sledi smanjenje podsticaja. Dow Jones ojačao je 338 bodova ili 1 posto, na 34.258 bodova, dok je S&P 500 porastao 0.95 posto, na 4.395 bodova, a Nasdaq indeks 1.02 posto, na 14.896 bodova.
Od samog početka trgovanja ti su indeksi bili u pozitivnom području jer se situacija u vezi kineske nekretninske kompanije Evergrande smirila, nakon što je kompanija poručila da će platiti dospele kamate na obveznice, čime je zasad izbegla kolaps.

Ulagači veruju da će kineske vlasti uskočiti u pomoć, ako to bude potrebno i ako se pojavi rizik od prelevanja problema na celi nekretninski sektor. I to je jedno od ključnih pitanja koje muči investitore.
Premda je nakon poruka Feda zavladala nesigurnost na tržištu, indeksi su do kraja trgovanja uspeli zadržati početne dobitke.

Smanjuju podsticaje?
Čelnici američke centralne banke poručili su nakon dvodnevne sednice da će, ako se nastavi oporavak gospodarstva, uskoro smanjiti mesečne iznose za kupovinu obveznica.
U saopštenju se sugeriše i da bi Fed mogao povećati ključne kamatne stope pre nego što se dosad očekivalo.
"Poručili su da će verovatno početi smanjivati podsticaje, ali nisu rekli kada i za koliko. Tako smo na gotovo istom mestu kao i dan prije. Pitanja ostaju otvorena. No, finansijski uslovi ostaju vrlo povoljni, pa je to delomično razlog zašto tržište u ovom trenutku nije poludelo", kaže Paul Nolte, portfelj menadžer u kompaniji Kingsview Investment Management.

Posljednjih nedelju dana na Wall Streetu vlada nesigurnost jer će Fed uskoro početi smanjivati poticaje, dok se oporavak privrede od korona krize usporava.

Zbog toga je od 2. septembra, kada je dosegnuo rekordan nivo, S&P 500 indeks na gubitku oko 3 posto.

I na evropskim su berzama cene deonica juče porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 1.47 posto, na 7.083 boda, dok je frankfurtski DAX porastao 1.03 posto, na 15.506 bodova, a pariški CAC 1.29 posto, na 6.637 bodova.

Ostavite PRVI komentar


Najava Feda o smanjivanju podsticaja podigla svetske berze
Predsednik Feda DŽerom Pauel je na jučerašnjoj konferenciji za novinare rekao da Fed planira da već u novembru objavi da će početi da smanjuje kupovinu mesečnih obveznica ako tržište rada nastavi da beleži stabilan oporavak.
LONDON/NJUJORK - Akcije na evropskim berzama su danas, treći dan zaredom, registrovale oporavak, pošto se globalno raspoloženje popravilo usled ublažavanja zabrinutosti u vezi sa prezaduženom kineskom kompanijom "Evergrande".

Panevropski indeks Stoks 600 porastao je za 0,6 odsto, zbog čega bi trebalo da ovu nedelju završi sa solidnim dobicima, ocenjuje agencija AP.


Dinar-to-euro exchange rate at RSD 117.5758
The Serbian dinar’s official median exchange rate against the euro is 117.5758 dinars for one euro on Thursday, the National Bank of Serbia said.
BELGRADE – The Serbian dinar’s official median exchange rate against the euro is 117.5758 dinars for one euro on Thursday, the National Bank of Serbia said.

The dinar is steady against the euro m-o-m, y-o-y and relative to the beginning of the year.

The dinar’s indicative exchange rate against the dollar was 100.2095 dinars for one dollar on Wednesday.

The dinar was up by 0.1 pct against the dollar m-o-m and by 0.1 pct y-o-y, declining by 4.5 pct relative to the beginning of the year.


Izveštaj Kvartalnog monitora: Nastavlja se privredni oporavak Srbije
U biltenu Kvartalni monitor, koji izdaje Ekonomski fakultet i njegova Fondacija razvoj ekonomske nauke, naglašava se da je Srbija u manjoj grupi zemalja koje su premašile pretkrizni nivo iz četvrtog kvartala 2019. godine.
BEOGRAD - Nastavlja se privredni oporavak Srbije i rast njenog BDP-a i u drugom kvartalu 2021. godine iznosi 1,3 odsto u odnosu na prvi kvartal, objavljeno je u publikaciji Kvartalni monitor.

U svom 65. kvartalnom izveštaju, autori publikacije ističu da je nastavljen privredni oporavak u celoj Evropi, tako da su zemlje Centralne i Istocne Evrope (CIE) zabeležile prosečan rast od 2,3 odsto, a zemlje EU 2,1.


Poljski Merkury Market kupuje 16 trgovinskih centara Emmezete u Srbiji i Hrvatskoj za 120 mil EUR?
Poljski Merkury Market dovršava preuzimanje 16 trgovinskih centara Emmezete u Hrvatskoj i Srbiji od LCN Capital Partnersa u transakciji vrednoj oko 120 mil EUR, otkrio je hrvatski nedeljnik Lider. Reč je o transakciji za koju nijedna od uključenih strana nije dala službenu potvrdu, ali ona se, očigledno, spremala duže vreme, prenosi Jutarnji.

Merkury Market, jedan od najvećih trgovaca nameštajem, pokućstvom i građevinskim materijalom u srednjoj Evropi, osnovao je, naime, u februaru prošle godine svoju firmu u Hrvatskoj LCN EMZ Adria, čiji je direktor Andrzej Sitarz, ujedno i član Uprave Flibe d.o.o. koja, zapravo, predstavlja Emmezetu. Sitarz i predsjednik Uprave Flibe Slobodan Školnik upravljaju i firmom Emmezeta u Srbiji koja u svom sastavu ima pet robnih kuća, navodi se u tekstu.

Kao osnivač Fibe i Emmezete Srbija još se u pripadajućim registrima navodi francuska Conforama u sastavu Steinhoff Grupe, ali, prema navodima Lidera, Merkury Market kupuje Emmezetu od LCN Capital Partnersa.

Fliba, koja upravlja sa 11 trgovinskih centara Emmezete, ostvarila je u prošloj godini oko 870 miliona kuna prihoda, ima 670 zaposlenih, a u posljednje je tri godine ostvarila ukupno 53 milijuna kuna dobiti. Emmezeta Srbija ostvarila je u 2019. prihod od 29 mil EUR. Merkury Market osnovan je 1991., iz matične Poljske prvo se proširio na Slovačku, a regionalnu ekspanziju pojačao je 2015. kupovinom 18 trgovinskih centara Baumaxa u Češkoj. Sada će se jednim potezom proširiti i na Hrvatsku i Srbiju, navodi list.

Vlasnika Merkury Marketa Jana Papierza magazin Forbes redovno svrstava među 100 najbogatijih Poljaka, navodeći kako je reč o milijarderu (vrednost imovine merena u zlotima) koji je 1991. počeo biznis u rodnom Krosnom otvorivši skladište građevinskog materijala, a trenutno raspolaže sa 20 trgovačkih centara samo u Poljskoj.

Uz Sitarza, član Uprave LCN EMZ Adrije s sjedištem u Zagrebu je i Jerzy Jacek Papierz, koji upravlja Merkury Marketom u Slovačkoj. Hrvatska ćerka firma Merkury Marketa lani nije ostvarila prihode, ali je povećala kapital sa 20 tisuća na 51 milion kuna.

Preuzevši Baumaxove prodavnice u Češkoj, Merkury ih je preimenovao u svoje. Stoga će biti zanimljivo videti hoće li i Emmezeta doživeti sličnu sudbinu ili će nastaviti da posluje pod sadašnjim imenom. S druge strane, poljski Enterprise fond, koji je kupio trgovinski lanac Studenac i pekare Pan-Pek, na hrvatskom tržištu nije rebrendirao svoje akvizicije.

U Poljskoj, Češkoj i Slovačkoj Merkury Market preporučuje svoju ponudu, između ostalog, time što na svojim policama plasira oko 55.000 proizvoda iz matične države, Nemačke, Španije i Italije. U svakom slučaju, Papierz se dosad pokazao uspešnim u preuzimanju biznisa u srednjoj Evropi.


"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta