Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Fiscal data published for 7 months of the current year - Budget deficit recorded
Serbias budget deficit for the seven months of this year amounted to 39.6 billion dinars due to revenues being 844.8 billion and expenditures 884.4 billion dinars, the Ministry of Finance announced.

Serbias public debt at the end of July this year amounted to 28.36 billion euros, which accounted for 55.2% of gross domestic product (GDP), according to a report by the finance ministry.

At the end of June, public debt was EUR 28.26 billion, or 55% of GDP.

At the end of last year, Serbias public debt amounted to EUR 26.66 billion, or 57.4% of GDP.


Dinar prema evru usidren, kurs 117,5604
Indikativni kurs dinara prema dolaru je mirovao u ponedeljak na nivou od 99,0399 dinara za dolar.
BEOGRAD - Dinar vredi danas prema evru isto kao u ponedeljak i zvanični srednji kurs iznosi 117,5604 dinara za evro, objavila je Narodna banka Srbije.

Vrednost dinara prema evru je ista kao pre mesec i pre godinu dana i nepromenjena u odnosu na početak godine.


REKORDAN BROJ SPAJANJA I PREUZIMANJA KOMPANIJA Vrednost ovih transakcija je OTIŠLA U NEBO
Ako je suditi po dinamici kojom veće kompanije “gutaju” manje, 2021. je godina za preuzimanje konkurenata i konsolidaciju poslovanja. Vrlo dinamično leto učinilo je ovu godinu potencijalno rekordnom po vrednosti spajanja i preuzimanja kompanija u svetu, prenosi portal Bonitet.
Kako piše Financial Times, od početka godine već su dogovorena spajanja i preuzimanja za gotovo 4 biliona dolara jer se kompanije žure da iskoriste razdoblje vrlo jeftinih kredita i povećane dobiti. Avgust se uobičajeno smatra vrhuncem letnog zatišja. Ali, prošlog meseca vrednost globalnih transakcija spajanja i preuzimanja dosegla je čak 500 milijardi dolara, prenosi Poslovni dnevnik.

Razlog je u kombinaciji niskih troškova zaduživanja, bilionima dolara kojima raspolažu fondovi rizičnog kapitala i povratak “životinjskih nagona” poslovodstava velikih svetskih kompanija.
Što se tiče 2019., do kraja avgusta sklopljene su transakcije za 2,6 biliona dolara. Ako se nastavi ovom dinamikom, 2021. mogla bi biti bolja od do sada rekordne 2007. kada su zabeležena spajanja i preuzimanja od 4,3 biliona dolara.

Pojačani trend spajanja i preuzimanja utiče i na prihode velikih banaka s Wall Streeta. U drugom tromesečju banka JPMorgan ostvarila je rekordne prihode od globalnih investicijskih naknada od 3,6 milijardi dolara. Prihod od naknada Goldman Sachsa povećan je za trećinu.
Prosperirale su i advokatske kancelarije, a mnoge od njih prijavile su rekordnu dobit.
Najaktivniji je tehnološki sektor koji učestvuje s 21 odsto u ovogodišnjoj vrednosti transakcija, za razliku od 16 odsto prošle godine. Najsnažniju aktivnost u tehnološkom sektoru od dot.com balona pre 20-ak godina dokazuju i 8742 transakcije vredne 832 milijarde dolara.


Na prodaju hotel Stari lovac u Alibunaru
Javni izvršitelj oglasio je prodaju hotela Stari lovac u Alibunaru. Vrednost nekretnine procenjena je na 18,3 miliona dinara.

Početna cena nepokretnosti iznosi 70% procenjenjene vrednosti, odnosno 12,8 miliona dinara.

Prvo elektronsko javno nadmetanje održaće se 1. oktobra 2021. godine.


Trgovci valutama oprezni uoči sastanka Evropske centralne banke
Dolarski indeks, koji meri vrednost američke valute prema korpi šest glavnih rivala, iznosio je 92,200 poena.
LONDON - Američki dolar je ojačao prema evru, dok je prema jenu ostao stabilan, pošto investitori iščekuju sednicu Evropske centralne banke (ECB) i odluke o monetarnoj politici, kako bi procenili potencijalna buduća kretanja na valutnim berzama.

Dolar je ojačao u odnosu na jedinstvenu vautu evrozone sa ranijih od 1,19 dolara na 1,1872 dolara za evro na azijskom trgovanju, a prema japanskom jenu je ostao stabilan na 109,79 jena, prenosi Rojters.


ZA OTPREMNINU I DO 8.000 EVRA! Ovo su 3 scenarija za 5.000 radnika državnih firmi koje idu na doboš
o kraja godine trebalo bi da se privatizuje 10 kompanija, za tri je već raspisan javni poziv, u kojima radi oko 5.000 radnika, a pošto je izvesno da će biti “prekobrojnih” bar u nekoj od njih, postoje tri scenarija koja im omogućuju da bar delimično ublaže probleme koji nastaju sa gubitkom radne knjižice.


Ti problemi nisu mali jer gubitak posla je jedan od najvećih strahova u tranzicionim vremenima ali država je pokušala da nađe mehanizme kako bi ih bar delimično sanirala. Oni su definisani Zakonom o radu ali i posebnim programom za rešavane problema viška zaposlenih u procesu privatizacije kao i kolektivnim ali i pojedinačnim ugovorima o radu.

Koji će se od ovih dokumenata i principa primeniti zavisi i od pregovora koje sindikati vode u postupku privatizacije sa državom ali i kupoprodajnog ugovara kojim novom vlasniku mogu da se definišu i neke dodatne podsticajne mere, koje nisu definisane zakonom i postojećim dokumentima. Ono što je takođe veoma važno, to je i status preduzeća koje se privatizuje, odnosno različiti su aršini za zaposlene koji rade u firmama koje iz stečaja idu u privatizaciju i onih koje nisu u tom loncu.

Ali krenimo redom.

Posebnim programom za rešavanje viška zaposlenih, koji je usvojila Vlada, radnici mogu da biraju između tri opcije, a ukupna visina otpremnine ne može biti veća od 8.000 evra. Te pare se obezbeđuju iz budžeta Srbije a trebalo bi da važi i princip dobrovoljnosti.

FOTO: VESNA LALIĆ, RAJKO RISTIĆ / RAS SRBIJA

Opcija 1.

- Radnici mogu da dobiju otpremninu u visini dinarske protivvrednosti 200 evra za svaku godinu radnog staža, po srednjem kursu, i to na dan dostavljanja spiskova viška zaposlenih od strane poslodavca, s tim da ukupna visina otpremnine ne može biti veća od 8.000 evra u dinarskoj protivvrednosti

Opcija 2.

- Mogu dobiti i otpremninu u visini zbira jedne trećine zarade zaposlenog za svaku navršenu godinu rada u radnom odnosu kod poslodavca kod koga ostvaruje pravo na otpremninu, s tim da ukupna visina otpremnine ne može biti veća od 8.000 evra u dinarskoj protivvrednosti, po srednjem kursu, na dan dostavljanja spiskova viška zaposlenih od strane poslodavca

Opcija 3.


Radnici mogu dobiti otpremninu u iznosu od šest prosečnih zarada po zaposlenom u Republici Srbiji, prema poslednjem objavljenom podatku republičkog organa nadležnog za poslove statistike - za zaposlene koji imaju više od 15 navršenih godina rada u radnom odnosu. Zaposleni ne može da ostvari pravo na otpremninu za isti period za koji mu je već isplaćena otpremnina kod istog ili drugog poslodavca.

Od ove tri opcije, do sada je najviše bila primenjivana prva , po kojoj su se radnici ili sindikati opredeljivali za otpremninu od 200 evra po godini staža. Međutim, kako nam je nezvanično rečeno iz Nemanjine 11, postoji i varijanta njene nadogradnje ali uz saglasnost novog vlasnika.

- Ta nadogradnja se obavlja u procesu dogovaranja sa novim vlasnikom kada on ima interes da u što kraćem roku dodatno podstakne veći broj radnika da napuste posao. Reč je o dogovorui sa novim vlasnikom odnosno praksa da pored novca koje država izdvaja, to su u ovom slučaju 200 evra, i sam kupac dodatno izdvaja određena sredstva pa ta otpremnina može da ide i više. Primer za to je “Galenika” odnosno njen vlasnik, koji je pored državnih 200 evra, i sam izdvojio još toliko da bi ubrzano stigao do optimalnog broja zaposlenih. To je bila njegova investiciona obaveza a to su radile i neke druge kompanije u privatizaciji državnih preduzeća. Mislim da će takvih slučajeva biti i u nekom od ovogodišnjih privatizacionih procesa- navodi naš sagovortnik.

SAZNAJEMO KREĆE PRODAJA 10 DRŽAVNIH FIRMI, NA SPISKU TRI VELIKE, 5.000 RADNIKA ČEKA NOVOG VLASNIKA, A EVO I KO ĆE PRVI NA DOBOŠ
POSLODAVCI RADIJE BIRAJU MLADE U Srbiji oko 200.000 starijih radnika bez posla
On dodaje da ove opcije ne mogu da se primene na radnike koji u proces privatizacije ulaze iz firme koja je u stečaju.


- Zaposleni kojima je prestao radni odnos usled otvaranja stečajnog postupka, a nisu im isplaćene sve zaostale zarade i druga primanja ona treba da se namire iz stečajne mase. Praksa ipak pokazuje da to ne ide lako i da dugo traje pa one mogu da se treže i od Fonda solidarnosti, koji sredstva dobija iz budžeta. Nekada se i obaveste zaposleni u firmama koje sigurno “klize” u stečaj da socijalne probleme reše dok su u procesu privatizacije, odnosno preporučuje se da se prijave za socijalni program i dobiju tih garantovanih 200 evra od države pre nego što do njega dođe - objašnjava naš sagovornik.

Ako se, pak, zaposleni ne opredeli ni za jednu ovu opciju, novi poslodavac ga može proglasiti tehnološkim viškom. U tom slučaju visina otpremnine utvrđuje se opštim aktom ili ugovorom o radu, s tim što ne može da bude niža od zbira trećine zarade zaposlenog za svaku navršenu godinu rada u radnom odnosu kod poslodavca.


Dinar-to-euro exchange rate at RSD 117.5604
The Serbian dinar’s official median exchange rate against the euro is 117.5604 dinars for one euro on Tuesday, the same as on Monday, the National Bank of Serbia said.
BELGRADE – The Serbian dinar’s official median exchange rate against the euro is 117.5604 dinars for one euro on Tuesday, the same as on Monday, the National Bank of Serbia said.

The dinar is steady against the euro m-o-m, y-o-y and relative to the beginning of the year.

The dinar’s indicative exchange rate against the dollar was steady at 99.0399 dinars for one dollar on Monday.

The dinar was up by 0.4 pct against the dollar m-o-m and by 0.3 pct y-o-y, declining by 3.4 pct relative to the beginning of the year.


Dojče Telekom i Softbanka dogovorile razmenu akcija
Dojče Telekom je postigao sporazum o akcijskom svopu sa Softbank grupom, o povećanju vlasničkog udela u američkom T-Mobajlu i prodaji svoje holandske jedinice, u okviru obimnog restrukturiranja fokusiranog na jačanje transatlanstkog poslovanja nemačke kompanije.
BERLIN/TOKIO - Dojče Telekom je postigao sporazum o akcijskom svopu sa Softbank grupom, o povećanju vlasničkog udela u američkom T-Mobajlu i prodaji svoje holandske jedinice, u okviru obimnog restrukturiranja fokusiranog na jačanje transatlanstkog poslovanja nemačke kompanije.

Kao rezultat dva sporazuma objavljena danas, Dojče Telekom će povećati udeo u T-Mobajlu u SAD za 5,3 posto na 48,4 procenata, čime se generalni direktor nemačke kompanije Tim Hetges približava ostvarenju cilja da osigura direktnu kontrolu nad američkim telekomunikacionim operaterom vrednim 170 milijardi dolara, prenosi Rojters.

Softbanka che zauzvrat, pored isplate u novcu, dobiti i 4,5 odsto udela u Dojcce Telekomu. Japanska grupa je, inacce, prodala poccetkom 2020. godine T-Mobajlu svoju americcku jedinicu Sprint.


Petrol is developing and expanding its network of electric chargers in Serbia
Petrol, a Slovenian energy company with the widest network of electric chargers in Slovenia and over 350 chargers in the region, has started installing chargers for electric vehicles in Serbia as well. As of last week, drivers of electric and hybrid vehicles can also refuel their vehicles at Petrols gas station near Ada in Belgrade.

- At Petrol, we carefully monitor trends in the field of e-mobility, invest in research and development and thus contribute to sustainable modes of transport. We are aware that the underdeveloped infrastructure of electric chargers is one of the main obstacles for many drivers who would like to opt for this environmentally friendly mode of transport. In order to contribute to the increase in the number of battery charging points, within our Petrol Ada gas station in Belgrade, we have put into operation a fast station for charging electric vehicles. This charging station allows two electrically powered vehicles to be charged at the same time, and has connectors for three types of models: CHAdeMO for maximum charging, with power of 50kW, CCS / Combo for fast DC charging vehicles, with power of 50kW and AC with maximum charging power 43 kW. It is a model that allows, depending on the battery capacity of the electric vehicle, to charge properly equipped vehicles from 0% to 80% in about 30 minutes - said Uros Bider, General Manager of Petrol for the Serbian market.

Significant growth in sales of electric and hybrid vehicles is expected in the coming years. Although today, according to the estimates of the Ministry of Environmental Protection, around 4,000 electric and hybrid vehicles are registered in Serbia, it is forecasted that this segment will experience a real expansion in the upcoming period.

- Sustainable development is a priority of the Petrol Group, the core of our mission and business model. Installing a fast charger on Petrol Ada is the first investment of its kind in our country, but we do not plan to stop there. We will continue to expand the network of chargers for electric vehicles with the aim of increasing the number of those vehicles on the roads of Serbia. At Petrol, we are aware that we have only one planet that we want to preserve for future generations. A sustainable, low-carbon and smart society is part of our vision, so we invest in energy efficiency and renewable energy projects and we guarantee energy savings - concludes Bider.


"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta