Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Značajan rast indeksa na Banjalučkoj berzi nakon decenijske stagnacije
Tokom 2021. godine na Banjalučkoj berzi ostvarena je ukupna vrijednost trgovanja od 377,7 mil KM.

- Trendovi na tržištu akcija ukazuju na moguće promjene interesovanja investitora nakon višegodišnje dominacije obveznica - saopšteno je na Banjalučkoj berzi.

Berzanski indeks (BIRS) završio je godinu u plusu od 15,77%, što, kako se ističe, predstavlja prvi značajniji rast nakon decenijske stagnacije.

Redovan promet akcijama iznosio je 44,7 mil KM i porastao je za 18,82%. Najviše se trgovalo akcijama ZTC Banja Vrućica a.d. Teslić u iznosu od 15,3 mil KM. Promet akcijama Telekoma Srpske a.d. Banjaluka iznosio je 13,7 mil KM. Ukupan promet na tržištu akcija iznosio je 100,5 mil KM.

Na rast BIRS-a najviše su uticale akcije Telekoma Srpske, koje su porasle za 43,4%. Pored kapitalnog dobitka investitori su ostvarili i pravo na dividendu u iznosu od 15,75 feninga po akciji.

Rast cijena akcija zabilježen je i kod akcionarskih društava iz energetskog sektora, što uz trenutna dešavanja na tržištima električne energije, može uticati i na trendove u 2022. godini.

Ukupan promet na tržištima obveznica i trezorskih zapisa iznosio je 277 mil KM. Najveći uticaj na obim prometa dužničkim instrumentima imalo je smanjenje emisija obveznica i trezorskih zapisa Republike Srpske za 340 mil KM ili 62%, koje je rezultat izlaska na međunarodna tržišta.

Tokom 2021. godine zadržan je trend niskih kamatnih stopa na hartije od vrijednosti Republike Srpske, što potvrđuje značaj domaćeg tržišta kapitala za javne finansije. Obveznički indeks (ORS) porastao je za 2,8%, čime je nastavljen niz kontinuiranog rasta od početka računanja (ukupno 192% od 2011. godine).

U 2021. godini uspješno je organizovano šest multilateralnih kompenzacija. Ukupna vrijednost kompenzovanih obaveza i potraživanja iznosila je 94,54 mil KM.


Miroslav Tomašević, direktor za proizvodnju energije, kandidat za novog direktora EPS-a
Kandidat za novog direktora Elektroprivrede Srbije je Miroslav Tomašević, aktuelni izvršni direktor za proizvodnju energije. Kako za kaže Milan Đorđević, jedan od vodećih sindikalaca u EPS-u, Tomašević trenutno važi za jedinog kandidata za prvog čoveka tog preduzeća.

Kada će Milorad Grčić biti zamenjen na čelnoj poziciji u EPS-u i na koji način će biti izabran novi direktor tog preduzeća u vlasništvu države, Vlada Srbije se još uvek ne izjašnjava. Ono što se spekuliše je da kabinet premijerke Ane Brnabić razmišlja o tome da li da Tomaševića za generalnog direktora izabere na konkursu, koji je u tom slučaju Vlada dužna da raspiše, ili će se ipak odlučiti da ga postavi za v.d. direktora direktnim imenovanjem.

- Prema informacijama koje imam Miroslav Tomašević je jedini kandidat za imenovanje na funkciju direktora EPS-a. Reč je o dobrom inženjeru koji se razume u svoj posao, dugo je već u preduzeću i ima sve kvalifikacije da se nađe na toj poziciji. Smatram da bi on bio ispravno i kvalitetno kadrovsko rešenje za položaj direktora - kaže za Danas Đorđević.

On ističe da se sa odlukom o imenovanju novog čelnika EPS-a kasni i da je "EPS u velikom problemu svakog sata a ne dana" zbog toga što nema najvažnijeg rukovodioca na vrhu sistema.

- Jednostavno, oseća se izostanak direktora koji bi kordinirao rad, rukovodio preduzećem i bez koga se prosto ne može funkcionisati na adekvatan način. Prava je nedaća što ta funkcija već nije popunjena. Preduzeće trši štetu zbog toga – navodi Đorđević.

Podsećanja radi, odlazak Grčića sa funkcije direktora EPS-a prvi je najavio predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavivši sredinom decembra, nakon nestašice struje i njenog interventnog uvoza zbog nedovoljnih količina uglja i mazuta, "računajte da je Grčić već podneo ostavku". Do danas, kako se tvrdi jedan od najbližih saradnika predsednika Srbije u Srpskoj naprednoj stranci, to još uvek nije učinio.

Milorad Grčić je na poziciju vršioca dužnosti direktora Elektroprivrede Srbije postavljen, odlukom republičke Vlade, 15.marta 2016. godine.


Evropska nafta Brent ojačala na 80 dolara po barelu
Fjučersi severnomorske nafte Brent su porasli za 1,02 dolara ili za 1,3 procenta, na 80 dolara po barelu, vrativši se na najviši nivo na kojem su bili 26. novembra, izveštava Rojters.

LONDON/NJUJORK- Cena nafte Brent, koja predstavlja referentnu vrednost na globalnom tržištu ovog energenta, skočila je na 80 dolara po barelu, na najviši nivo od novembra, nakon sastanka grupe OPEK+ koja je odlučila da nastavi s povećanjem isporuka i u februaru.

Odluka Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEK) i njenih saveznika, s Rusijom na čelu, da se ostane pri planiranom povećanju pumpanja za 400 hiljada barela dnevno u februaru, doneta je na osnovu procene da će omikron soj korona virusa imati samo blag uticaj na potražnju.


Bafet zaradio 120 milijardi dolara od rasta akcija Epla
„Bez sumnje, ovo je je jedna od najuspešnijih investicija koje je Berkšir napravio u poslednjoj deceniji“, kaže za CNBC DŽejms Šanahan, Berkširov analitičar u firmi "Edvard DŽons".
NJUJORK - Rast vrednosti tehnološkog giganta Epla, koji je ove nedelje premašio tržišnu kapitalizaciju od tri biliona dolara, doneo je Vorenu Bafetu, američkom poslovnom magnatu, investitoru i predsedniku Berkšir Hataveja, zaradu od preko 120 milijardi dolara.

Bafetova kompanija je počela da kupuje akcije Epla 2016. godine, i do sredine 2018. godine stekla je vlasnički udeo od 5,0 posto u proizvođaču ajfona, u iznosu od 36 milijardi dolara. Vrednost Berkširovog udela u Eplu munjevito se uvećala do 2022. i sada iznosi 160 milijardi dolara, jer se snažan rast cene akcija tehnološkog diva nastavio i u novoj godini.


Air Serbia počela da leti iz Kraljeva za Istanbul
Letom JU 2804 u 8.35, Air Serbia je sa aerodroma Morava uspostavila direktne letove na novoj liniji između Kraljeva i Istanbula. Avio-saobraćaj na ovoj ruti obavljaće se dva puta nedeljno, sredom i subotom, saopštili su iz kompanije.

- Uvođenjem redovnih letova između Kraljeva i Istanbula, grad na Bosforu postao je prva destinacija u našoj mreži do koje se letovi obavljaju sa sva tri aerodroma u Srbiji - izjavio je Boško Rupić, viši menadžer prodaje u Er Srbiji.

Letovi između Kraljeva i Istanbula realizovaće se turboelisnim avionom ATR72.

Nakon uspostavljanja rute do Istanbula, putnike Er Srbije tokom letnje sezone očekuje i uvođenje sezonskih letova na linijama Kraljevo - Solun i Kraljevo - Tivat.

Nacionalna avio-kompanija će na novim linijama iz Kraljeva leteti do 31. decembra 2023. godine, na osnovu rezultata tendera za obavljanje usluga vazdušnog prevoza na linijama od javnog interesa koji je raspisala Vlada Srbije, navedeno je.


Od ove godine i naftne kompanije moraju da obezbede rezerve goriva
Energetska kriza koja potresa svet ukazala je na neophodnost strateških rezervi energenata. Osim "obaveznih rezervi nafte i derivata" koje formira država, u našoj zemlji od ove godine i naftne kompanije moraju da obezbede takozvane "operativne rezerve goriva za četiri dana", u promet uvedu dizel i benzin sa udelom biogoriva i primene nove oznake za derivate koje važe u EU.

Zemlje Evropske unije imaju dvomesečne i tromesečne rezerve sirove nafte i derivata. Tu direktivu postepeno usklađuje i naša zemlja.

Tome će, uz "obavezne rezerve", od ove godine doprineti i "operativne rezerve" naftnih kompanija koje posluju na našem tržištu: u prvih šest meseci moraju izgraditi ili zakupiti skladišta, a na zalihama od jula moraju imati derivate za četiri dana svoje prosečne potrošnje iz prethodne godine.

- To će zapravo biti jedan stepen sigurnosti snabdevanja tržišta, da neki od poremećaja koji mogu da nastanu u kraćem vremenskom periodu mogu da budu prevaziđeni korišćenjem tih operativnih rezervi - objašnjava Tomislav Mićović, generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije.

Raša Kojčić, pomoćnik ministarke rudarstva i energetike, ističe da u ovom momentu u rezervama energenata kojim upravlja Ministarstvo energetike imamo rezervi za trideset i po dana, što je 30% više nego prethodne godine.

- Plan nam je da u 2022. rezerve dostignu nivo od 65 dana prosečne potrošnje - ističe Kojčić.

Druga obaveza je da stave u promet dizel i benzin sa biogorivom. Procenat udela tog čistog goriva u derivatu do kraja 2022. biće 0,5%, a u 2024. godini mora biti povećan na jedan procenat.

- Trebalo bi da se uvedu evropske oznake koje postoje i u standardu Srbije za obeležavanje vrsta goriva, što podrazumeva i obeležavanja udela biogoriva koji se nalazi u benzinu ili dizelu - kaže Tomislav Mićović.

Jedinstvene, latiničke oznake za sve derivate zameniće stare na svim automatima za točenje goriva.


From This Year Oil Companies Need to Secure Fuel Reserves Too
The energy crisis which is affecting the world has pointed to the necessity of strategic reserves of energy sources. Aside from the “mandatory reserves of oil and its products” that the state is forming, in Serbia, from this year, oil companies also need to secure so-called “operating fuel reserves for four days”, put diesel and petrol with a percentage of biofuel on the market and implement new oil product tags that are in effect in the EU.

EU states have two-month and three-month reserves of raw oil and oil products. Serbia is gradually harmonizing with that directive too.

Along with the “mandatory reserves”, from this year, the “operating reserves” of oil companies which operate in the Serbian market will contribute to this too from this year: in the first six months, they must build or rent storage facilities, and from July, they need to have a stock of oil products for four days of their average consumption from last year.

Rasa Kojcic, the assistant minister of mining and energy, points out that, at the moment, the reserves of energy sources that are managed by the Ministry of Energy are sufficient for thirty and a half days, which is 30% more than last year.

– Our plan is for reserves to reach the level of 65 days of the average consumption in 2022 – Kojcic points out.

Another obligation is to put diesel and petrol with biofuel on the market. The percentage of the share of that pure fuel in the derivative product will be 0.5% until the end of 2022, and in 2024 it will need to increase to 1%.

– EU tags for the marking of the type of fuel, which also exist in Serbia’s standard, should be implemented, which entails the marking of the share of biofuel in petrol or diesel – says Tomislav Micovic, the secretary general of the Association of Oil Companies of Serbia.

Unique, Latin-script tags for all derivative products will replace the old ones on all automatic fuel devices.


Dinar-to-euro exchange rate at RSD 117.5839
The Serbian dinars official median exchange rate against the euro is 117.5839 dinars for one euro on Wednesday, the same as on Tuesday, the National Bank of Serbia said.
BELGRADE - The Serbian dinars official median exchange rate against the euro is 117.5839 dinars for one euro on Wednesday, the same as on Tuesday, the National Bank of Serbia said.

The dinar is steady against the euro m-o-m, y-o-y and relative to the beginning of the year.

The dinars indicative exchange rate against the dollar was down by 0.1 pct to 104.1672 dinars for one dollar on Tuesday.

The dinar was down by 0.1 pct against the dollar m-o-m and by 8.0 pct y-o-y, declining by 0.2 pct relative to the beginning of the year.


U 2021. prodato HoV u vrednosti 148 milijardi dinara i 134 miliona evra
Nakon što je u februaru 2021. godine najavljeno, krajem juna 2021. dinarske obveznice Republike Srbije uključene su u renomirani J.P. Morgan indeks državnih obveznica zemalja u razvoju (GBI-EM Global Diversified Index).
BEOGRAD - Na aukcijama za prodaju državnih hartija od vrednosti na domaćem tržištu Republika Srbija je u 2021. prodala ukupno 148,3 milijardi dinara obveznica denominovanih u dinarima i 134,8 miliona evra obveznica denominovanih u evrima.

Realizacija na navedenim aukcijama iznosi 75,6 odsto od ukupno emitovanih obveznica u 2021. godini, objavila je Uprava za javni dug.


"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta