Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
DOLAR OJAČAO Cene nafte stagniraju
Na valutnim tržištima je vrednost dolara prema korpi valuta porasla, nakon višednevnog pada. Dolarov indeks, koji pokazuje vrednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svetskih valuta, kreće se oko 110,30 bodova, dok je juče u ovo doba iznosio 109,75 bodova.
Pritom je kurs dolara prema japanskoj valuti porastao s jučerašnjih 145,20 na 146,30 jena. Američka je valuta ojačala i u odnosu na evropsku, pa je cena evra skliznula na 1,0015 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,0075 dolara.
Cene nafte, pak, stagniraju, nakon jučerašnjeg pada. Cena barela na londonskom tržištu ojačala je 0,02 posto, na 92,65 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 0,08 posto, na 85,75 dolara.


Ovo je današnji KURS DINARA prema evru
Zvanični srednji kurs dinara prema evru iznosi danas 117,2986 dinara za evro, što je neznatna promena u odnosu na sredu, objavila je Narodna banka Srbije.
Dinar prema evru vredi isto kao pre mesec dana, a na godišnjem nivou i u odnosu na početak godine je jači za 0,2 procenta.
Indikativni kurs dinara prema dolaru je oslabio u sredu za 0,4 posto na 117,0645 dinara za dolar.

Dinar je prema dolaru jači za 2,9 procenata nego pre mesec danas, na godišnjem nivou je slabiji za 13,3 odsto, a u odnosu na početak godine je u padu za 11,2 posto.


EU KREĆE U BORBU PROTIV RASTA JAVNOG DUGA Evropska komisija predstavila reformu fiskalnih pravila
Evropska komisija je danas usvojila reformu fiskalnih pravila EU, smatrajući da su promene potrebne zbog porasta javnog duga u zemljama Unije, a koji je rezultat mera podrške domaćinstvima i firmama za vreme pandemije Kovid-19.
Zemlje EU se sada suočavaju sa znatno višim nivoima duga i deficita koji se veoma razlikuju“, rekao je potpredsednik Komisije Valdis Dombrovskis na konferenciji za novinare.
Promena koju predlaže Komisija se udaljava od sadašnje obaveze godišnjeg smanjenja duga ako je on iznad 60 odsto BDP-a i treba da pokaže da vlade imaju svoje planove duga, a ne da ih vide kako nametnute od Komisije.

Dombrovskis je naglasio da dolaze i novi izazovi kao što su zelena i digitalna tranzicija, te da će pitanje snabdevanja energijom zahtevati od nas da napravimo velike promene i ulaganja u godinama koje dolaze.

On je dodao da bi se fiskalna pravila fokusirala na smanjenje duga tamo gde je visok, a na osnovu sopstvenih planova država članica, koje, kako navodi, moraju da poštuju jasne uslove EU.

Inače, dosadašnja pravila su bila deo Pakta za stabilnost i rast, usvojenog 1997. i koji je bio priprema za uvođene evra kao zajedničke valute 1. januara 1999. Cilj tih pravila je bio da osiguraju da zemlje u Evropskoj uniji vode zdravu javnu finansijsku politiku i koordinaciju fiskalne politike.

Međutim, poštovanje tih pravila u vreme pandemije je napušteno da ne bi izazvalo kolaps evropske ekonomije koja je morala da se zaduži da bi pomogla domaćinstvima i preduzećima.


Profesor Ljubodrag Savić: Šta god uradili, većinski vlasnik NIS-a ostaće Rusi
Komentarišući nedavnu informaciju u zapadnim medijima da se u Srbiji razmišlja i o konverziji vlasništva u NIS kao i poziciju te kompanije koja je za devet meseci ostvarila dobit od oko 600 miliona evra, Savić je ocenio da je "sve toliko zapetljano da nema mnogo rešenja".
Šta god uradili, većinski vlasnik Naftne industrije Srbije ostaće Rusi, ocenio je danas za Tanjug profesor Ekonomskog fakulteta Beogradskog univerziteta Ljubodrag Savić.

"Da budemo srećni da imamo dovoljno gasa i nafte, da cene budu prihvatljive za građane, a ko će biti većinski vlasnik - šta god uradili, većinski vlasnik ostaće Rusi", rekao je on.



Budzet bi bio zdraviji da je energetika "isterana na čistac"

Profesor Ekonomskog fakulteta Beogradskog univerziteta Ljubodrag Savić izjavio je danas da bi budžet bio zdraviji da je država u enegetskom sektoru istarala stvari na čistac, s obzirom da bitno utiče na povećanje deficita.

Samo da je to urađeno u energetskom sektoru, verujem da bi imali mnogo zdraviji budžet, nego što sada imamo, rekao je Savić za Tanjug.


NBS podigla referentnu kamatnu stopu za 50 baznih poena na 4,5 odsto
Nastavljeni troškovni pritisci i rast inflacije, pre svega usled rasta uvoznih cena, uticali su na odluku Izvršnog odbora da dalje poveća referentnu kamatnu stopu i time pooštri domaće monetarne uslove.
Izvršni odbor Narodne banke Srbije (NBS) odlučio je na današnjoj sednici da poveća referentnu kamatnu stopu za 50 baznih poena, na nivo od 4,5 posto.

U istoj meri je povećana i stopa na depozitne olakšice, na 3,5 odsto, kao i stopa na kreditne olakšice, na 5,5 posto, saopšteno je iz NBS.


Er Srbija od 18. decembra leti za Malagu
Karte su već u prodaji, počev od 99 evra po smeru u ekonomskoj klasi.
Er Srbija najavila je da će od 18. decembra leteti između Beograda i Malage i to je peta destinacija u Španiji ove godine na kojoj saobraća.

Saopšteno je da će letovi biti dva puta nedeljno, četvrtkom i nedeljom.


Dinar-to-euro exchange rate at RSD 117.2986
The Serbian dinars official median exchange rate against the euro is 117.2986 dinars for one euro on Thursday, which is a slight change from Wednesday, the National Bank of Serbia said.
BELGRADE - The Serbian dinars official median exchange rate against the euro is 117.2986 dinars for one euro on Thursday, which is a slight change from Wednesday, the National Bank of Serbia said.

The dinar is steady against the euro m-o-m and up by 0.2 pct y-o-y and relative to the beginning of the year.

The dinars indicative exchange rate against the dollar was down by 0.4 pct to 117.0645 dinars for one dollar on Wednesday.

The dinar was up against the dollar by 2.9 pct m-o-m and down by 13.3 pct y-o-y, declining by 11.2 pct relative to the beginning of the year.


"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta