Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
KO SU NAJVEĆI GUBITAŠI, A KO DOBITNICI? APR objavio izveštaj za 2021.
Privredna društva u Srbiji su lane, nakon negativnog kovid perioda, poslovala u povoljnom privrednom ambijentu, poslovna aktivnost je intenzivirana, pa je broj zaposlenih povećan za više od 34.000, te je 106.219 društava zapošljavalo 1,2 miliona radnika, objavila je danas Agencija za privredne registre (APR).
Iz APR su naveli da su ostvareni ukupni prihodi od 14.772.756 miliona dinara, rashodi od 13.936.741 miliona, a kada je reč o najvećima, da je najveće privredno društvo u našoj zemlji Elektroprivreda Srbije (EPS), koji je vodeći prema poslovnim prihodima, ali je zabeležio i najveći gubitak.
Privredna društva su zabeležila rast profitabilnosti, uz pozitivan neto rezultat od 686.644 miliona dinara, koji je veći za 81,1 odsto u odnosu na prethodnu godinu, a ostvaren je najviše zahvaljujući uspešnom obavljanju primarne delatnosti.

Najveći ukupan dobitak ostvarila su privredna društva u prerađivačkoj industriji, trgovini na veliko i malo, rudarstvu, a negativan neto rezultat je zabeležen u snabdevanju strujom, gasom, parom, uslugama smeštaja i ishrane.

Poslovna imovina na kraju 2021. godine iznosila je 19.158.120 miliona dinara i povećana je za 11,5 odsto na godišnjem nivou

Javna preduzeća su godinu završila sa negativnim neto rezultatom od 7.353 miliona dinara, za razliku od prethodne godine kada su ostvarila dobitak.

Glavni nosioci poslovne aktivnosti i ukupne profitabilnosti bila su društva koja se nalaze na listama Sto naj privrednih društava prema poslovnim prihodima i Sto naj privrednih društava prema neto dobitku.
Ukupno 100 društava sa najvećim poslovnim prihodima ostvarilo je 28,7 odsto prihoda na nivou privrede, dok je 100 najprofitabilnijih društava stvorilo 39,3 odsto ukupnog neto dobitka privrede.

Najprofitabilnije privredno društvo lane je bilo Serbija Ziđin Mining iz Bora sa neto dobitkom od 34.356 miliona dinara, a na drugom mestu prema neto dobitku bila je MK Grupa doo Beograd, sa neto dobitkom od 26.160 miliona dinara.

Zbog oporavka cena nafte na svetskim berzama i ponovnog oživljavanja privrede, Naftna industrija Srbije (NIS) je ostvarila poslovne prihode od 281.048 miliona dinara, za 67,0 odsto više nego 2020. godine.

To je uslovilo povratak ove naftne kompanije na listu najprofitabilnijih društava u 2021. godini i to na peto mesto, sa neto dobitkom od 23.132 miliona dinara.

Među privrednim društvima sa najvećim poslovnim prihodima je i Srbijagas, koji je sa 116.175 miliona dinara prihoda, što je za trećinu više nego 2020., na šestom mestu.


Najveće privredno društvo u Srbiji je EPS, koji je vodeći prema poslovnim prihodima, raspolagao je najvrednijim finansijskim kapacitetima, ali je prvi i prema iznosu neto gubitka, kao i ukupnog gubitka.

U 2021. godini ostvario je poslovne prihode od 319.681 milion dinara, koji su veći za 12,6 odsto nego prethodne godine i čine 2,2 odsto prihoda cele privrede.

Istovremeno, usled poremećaja na svetskom tržištu energenata, kao i u proizvodnji struje u 4. kvartalu, poslovni rashodi su rasli znatno brže, 26,5 odsto, što je uticalo da, posle dobitka prethodne godine, iskaže poslovni gubitak od 10.953 miliona dinara.

Zabeležio je i gubitak u podbilansu finansiranja i u delu ostalih aktivnosti a kao rezultat ovih kretanja, za razliku od prethodne godine kada je bio najprofitabilniji, EPS je iskazao najveći neto gubitak, u visini od 14.949 miliona dinara, koji učestvuje sa 5,4 odsto u ukupnom neto gubitku privrede.

Na listama 100 naj privrednih društava u 2021. godini nalazi se 19 javnih preduzeća, koja su zapošljavala 65.621 radnika. Pozitivno je poslovalo 12 preduzeća, od kojih su njih četiri među 100 najprofitabilnijih privrednih društava, sa neto gubitkom je poslovalo sedam javnih preduzeća, pri čemu ih je pet na listi najvećih gubitaša.

Od 100 privrednih društava sa najvećim poslovnim prihodima šest je javnih preduzeća, a među onima sa najvrednijom poslovnom imovinom i kapitalom je njih 14.

Istovremeno, osam javnih preduzeća je prisutno na listi društava prema ukupnom gubitku.

Najveći neto dobitak, uz Srbijagas, ostvarili su Pošta Srbije, Beogradske elektrane i Javno preduzeće Resavica. a najveći neto gubitak, pored prvoplasiranog EPS-a. zabeležili su Putevi Srbije, GSP Beograd.


Norveške energetske kompanije zainteresovane za ulaganja u Srbiji
Norveške kompanije su zainteresovane za saradnju sa Srbijom u oblasti obnovljivih izvora energije, a imaju i bogato iskustvo u primeni naprednih tehnologija balansiranja energijom, rekao je zamenik ministra energetike i specijalni izaslanik predsednika Vlade Norveške Andreas Bjeland Eriksen prilikom sastanka sa ministarkom rudarstva i energetike Srbije Dubravkom Đedović.

Kako je navedeno na sajtu Vlade, Eriksen je dodao da nordijski model saradnje može poslužiti kao dobar primer za energetsku saradnju na Zapadnom Balkanu.

Ministarka Đedović je rekla da se intenzivno radi na izgradnji i planiranju novih energetskih kapaciteta i dodala da je u realizaciji planova Srbija otvorena za saradnju sa međunarodnim institucijama, ali i privatnim sektorom, kako bi se osigurala energetska bezbednost u narednim godinama.

Kako je napomenula, u pripremi su strateški planovi kako bismo povećali učešće obnovljivih izvora energije i približili se ciljevima Zelene agende.


Air Serbia to Launch Chicago Service as of 17 May 2023
Air Serbia will launch direct flights between Belgrade and Chicago (OHare International Airport - ORD) starting on 17 May 2023, thus continuing to expand its operations in the United States market.

After a pause of more than 30 years, the Serbian national airline is again starting a service to the famous Windy City, the press release says.

Until 11 June, flights will be operated twice a week, on Wednesdays and Saturdays, while as of 12 June, Belgrade-Chicago flights will be operated three times a week, on Mondays, Wednesdays and Saturdays. Flights will last approximately 11 hours and will be operated by Airbus A330 aircraft from Air Serbias long-haul fleet.

By re-opening the route, Air Serbia will, via Belgrade, provide good connections between Chicago and other cities in its network, such as Athens, Vienna, Berlin, Bologna, Bucharest, Dubrovnik, Istanbul, Larnaca, Ljubljana, Prague, Pula, Podgorica, Rome, Sarajevo, Skopje, Sofia, Tivat, Venice, Zagreb, and many others.

On the other hand, thanks to its interline partnership with JetBlue and American Airlines, Air Serbia will be able to offer better connections to passengers who will continue their travels toward other locations in North America from Chicago and New York.


Air Serbia od 17. maja 2023. počinje da leti za Čikago
Air Serbia (Er Srbija) uspostaviće direktne letove između Beograda i Čikaga (aerodrom OHer - ORD) počev od 17. maja 2023. godine i tako nastaviti da širi svoje poslovanje na tržištu Sjedinjenih Američkih Država.

Nakon više od 30 godina pauze, srpska nacionalna avio-kompanija ponovo uspostavlja saobraćaj do čuvenog "Vetrovitog grada", navedeno je u saopštenju.

Do 11. juna letovi će se obavljati dva puta nedeljno, sredom i subotom, dok će se od 12. juna letovi između Beograda i Čikaga obavljati tri puta nedeljno i to ponedeljkom, sredom i subotom. Letovi će trajati oko 11 sati i obavljaće se avionima erbas A330 iz dugolinijske flote Er Srbije.

Ponovnim pokretanjem letova na ovoj ruti, Er Srbija će, preko Beograda, omogućiti dobre konekcije između Čikaga i drugih gradova u svojoj mreži, kao što su Atina, Beč, Berlin, Bolonja, Bukurešt, Dubrovnik, Istanbul, Larnaka, Ljubljana, Prag, Pula, Podgorica, Rim, Sarajevo, Skoplje, Sofija, Tivat, Venecija, Zagreb i drugi.

S druge strane, zahvaljujući međulinijskoj (interline) saradnji sa kompanijama JetBlu i American Airlines, Er Srbija će moći da ponudi bolju povezanost i putnicima koji iz Čikaga i Njujorka nastavljaju putovanja ka drugim tačkama u okviru Severne Amerike.


Dinar-to-euro exchange rate at RSD 117.3106
The Serbian dinars official median exchange rate against the euro is 117.3106 dinars for one euro on Thursday, which is a slight change from Wednesday, the National Bank of Serbia said.
BELGRADE - The Serbian dinars official median exchange rate against the euro is 117.3106 dinars for one euro on Thursday, which is a slight change from Wednesday, the National Bank of Serbia said.

The dinar is steady against the euro m-o-m and up by 0.2 pct y-o-y and relative to the beginning of the year.

The dinars indicative exchange rate against the dollar was up by 0.2 pct to 112.9181 dinars for one dollar on Wednesday.

The dinar was up against the dollar by 6.6 pct m-o-m and down by 7.8 pct y-o-y, declining by 8.0 pct relative to the beginning of the year.


PALE CENE NA AZIJSKIM BERZAMA, DOLAR OSLABIO: Cene nafte u padu
Na azijskim su berzama cene deonica pale, ponajviše u tehnološkom sektoru, nakon upozorenja Microna da će smanjiti proizvodnju čipova zbog prevelikih zaliha i slabije potražnje. MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati u minusu 0,6 posto.
Pritom je japanski Nikkei indeks oslabio 0,30 posto, dok su cene deonica u Šangaju, Južnoj Koreji i Hong Kongu skliznule između 0,7 i 2,2 posto. U Australiji su, pak, porasle 0,2 posto. Pod najvećim je pritiskom tehnološki sektor jer je ulagače zabrinulo jučerašnje upozorenje Micron Technologya da će smanjiti proizvodnju memorijskih čipova i investicije.
Cena deonice Microna potonula je jučer gotovo 7 posto, a jutros su na azijskim berzama pod najvećim pritiskom deonice proizvođača čipova. Osetno su pale i cene deonica na kineskim tržištima jer ulagače zabrinjava daljnji rast broja oboljelih od covida-19, što bi moglo navesti vlasti da odustanu od popuštanja restriktivnih mera.

Tako azijski berzovni indeksi prate jučerašnji pad Wall Streeta. Dow Jones oslabio je 0,12 posto, dok je S&P 500 skliznuo 0,83, a Nasdaq indeks 1,54 posto. Nakon snažnog skoka krajem prošle nedelje, od početka ove nedelje ti indeksi znatno osciliraju, pa jedan dan porastu, da bi već drugi dan izgubili te dobitke.

Jer, oslabio je zamah tržišta, potaknut slabljenjem inflacijskih pritisaka i nadom u usporavanje tempa povećanja kamata Feda, pa se poslednjih dana trguje oprezno. Među najvećim gubitnicima jučer je bio trgovački sektor s prosečnim padom od 1,5 posto.

Dolar oslabio, cene nafte pale
A na valutnim je tržištima vrednost dolara prema korpi valuta blago pala drugi dan zaredom. Dolarov indeks, koji pokazuje vrednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svetskih valuta, kreće se oko 106,46 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 106,57 bodova.
Pritom je kurs dolara prema japanskoj valuti skliznuo s jučerašnjih 139,85 na 139,50 jena. Američka je valuta oslabila i u odnosu na evropsku, pa je cena evra dosegnula 1,0375 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,0360 dolara.

Cene su nafte, pak, pale. Cena barela na londonskom tržištu skliznula je 1,10 posto, na 91,85 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 1,30 posto, na 84,45 dolara.


Ovo je današnji KURS DINARA prema evru
Zvanični srednji kurs dinara prema evru iznosi danas 117,3106 dinara za evro, što je neznatna promena u odnosu na sredu, objavila je Narodna banka Srbije.
Dinar prema evru vredi isto kao pre mesec dana, a na godišnjem nivou i u odnosu na početak godine je jači za 0,2 procenta.
Indikativni kurs dinara prema dolaru je ojačao u sredu za 0,2 odsto na 112,9181 dinara za dolar.

Dinar je prema dolaru jači za 6,6 posto nego pre mesec danas, na godišnjem nivou je slabiji za 7,8 procenata, a u odnosu na početak godine je u padu za 8,0 odsto.


U toku tender za izbor lučkog operatera u pristaništu za pretovar nafte u Boljevcima
Agencija za upravljanje lukama raspisala je prošle nedelje tender za izbor lučkog operatera za obavljanje lučke delatnosti u pristaništu za posebne namene za pretovar nafte i naftnih derivata u Boljevcima, u beogradskoj opštini Surčin.

Jedan od kriterijuma za izbor je ekonomski najpovoljnija ponuda, a kako je navedeno u tenderskoj dokumentaciji, iznos naknade za operativnu upotrebu pristanipta ne može biti manji od 15.000 EUR godišnje.

Kao obaveza je naveden i investicioni plan za izgradnju i održavanje lučke infrastrukture i suprastrukture.

Odobrenje za obavljanje lučke delatnosti izdaje se na najviše 10 godina.

Tender ističe 30. novembra, o detaljima OVDE.

Vlada Srbije donela je početkom jula Uredbu o utvrđivanju lučkog područja pristaništa za posebne namene za pretovar nafte i naftnih derivata u Boljevcima.

Uredbom se utvrđuje lučko područje pristaništa za posebne namene za pretovar nafte i naftnih derivata u Boljevcima u skladu sa Strategijom razvoja vodnog saobraćaja Republike Srbije od 2015. do 2025. godine, dokumentima prostornog i urbanističkog planiranja i planskim dokumentima koji se odnose na upravljanje vodama.

Lučko područje zauzima površinu od 37a i 32m2.

U Uredbi se navodi da će se na osnovu uredbe izvršiti zabeležba lučkog područja i prava preče kupovine Republike Srbije na lučkoj infrastrukturi i suprastrukturi u katastru nepokretnosti.


"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta