Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
ŠTA NAS ČEKA U 2023. Sve će se i dalje vrteti oko rasta kamata i inflacije
Visoka inflacija i povećanje kamatnih stopa definitivno će obeležiti ovu godinu. Prognoze pokazuju da će inflacija, poskupljenja i visoke kamatne stope obeležiti i narednu godinu, ali da stabilizaciju kada govorimo o kamatama, pa i rastu cena treba očekivati od polovine 2023.
"Prema novembarskoj srednjoročnoj projekciji, ukupna inflacija će ostati na povišenom nivou do kraja ove i početkom naredne godine, ali će se nakon toga naći na opadajućoj putanji. Znatniji pad inflacije očekujemo u drugoj polovinu 2023. a povratak u granice cilja u drugoj polovini 2024. godine" - navodi se u NBS izveštaju o inflaciji za novembar ove godine.
Kako dalje navode, na smirivanje inflatornih pritisaka delovaće dosadašnje zaoštravanje monetarnih uslova, očekivano slabljenje efekata globalnih faktora koji su vodili rast cena energenata i hrane u prethodnom periodu, kao i niža eksterna tražnja u uslovima nepovoljnih izgleda globalnog privrednog rasta.

Smanjenju inflacije će navode, prvenstveno doprineti efekti dosadašnjeg zaoštravanja monetarnih uslova, usporavanja uvezene inflacije, slabljenje globalnih troškovnih pritisaka i završetak njihovog prenosa na potrošačke cene kao i dezinflatorno dejstvo agregatne tražnje, prvenstveno usled znatno niže eksterne tražnje.

Inflacija u Srbiji
Prema izveštaju NBS inflacija u Srbiji u najvećoj meri opredeljena je troškovnim pritiscima iz međunarodnog okruženja, na koje mere monetarne politike Narodne banke Srbije imaju mali ili gotovo nikakav uticaj.
Međugodišnja inflacija u Srbiji, kao i u drugim zemljama, tokom trećeg tromesečja nastavila je da raste i u septembru je iznosila 14,0 odsto, što je bilo u skladu sa očekivanjima Narodne banke Srbije, u odnosu na jun, kada je iznosila 11,9 odsto.

Iako su cene naftnih derivata smanjile doprinos međugodišnjoj inflaciji tokom trećeg tromesečja zbog korekcije naniže svetske cene nafte, poskupljenja električne energije i čvrstih goriva, usled prisutnog rizika njihove raspoloživosti u zimskom periodu, i uticala na to da se doprinos cena energije ukupnoj inflaciji poveća na 3 procentna poena.

U izveštaju NBS se navodi da su povišene proizvođačke i uvozne cene uticale na na to da i međugodišnja bazna inflacija (po isključenju hrane, energije, alkohola i cigareta) poraste na 8,6 odsto u septembru, ali se ona zadržala znatno ispod ukupne inflacije. Nižem nivou bazne inflacije nastavila je da doprinosi učuvana relativna stabilnost devinog kursa u izuzetno neizvesnim međunarodnim okolnostima.

Evropska centralna banka (ECB) odlučna je sada da nastavi borbu protiv visoke inflacije, saopštila je njena predsednica Kristin Lagard (Christine Lagarde) na bankarskom kongresu u Frankfurtu. Isotvremeno američka centralna banka poručuje da će kamate još rasti neko vreme, ali da onda kreće i usporavanje.

"Očekujemo dalje povećanje kamatnih stopa. Na kraju ćemo ih podići na nivo koji će s vremenom vratiti inflaciju na nivo srednjoročnog cilja", rekla je Lagard u Frankfurtu milsćei na povećanje stopa 15. decembra.

FED će u decembru povećati kamate za 0,50 postotnih bodova, nakon serije povećanja za 0,75 bodova.

Na poslednjoj sednici Feda većina čelnika centralne banke iznela je stav da bi uskoro mogao usporiti tempo povećanja kamata. I to je dobra vest koju očekuje ceo svet.
Cene
Od izbijanja rata u Ukrajini cene svih životnih namirnica idu uzlaznom putanjom. Nema sumnje da je najviše poskupela hrana ali i gas, gorivo i struja. Osim što cene postaju sve nepristupačnije prosečnom stanovništvu, još veća je bojazan da će zbog prevelike tražnje i sankcija nastati nestašica.

Tokom septembra i oktobra svetske cene prirodnog gasa, uglja i električne energije, koje od kraja 2021. godine imaju snažan negativan uticaj na makroekonomska kretanja u Srbiji, su snižene, a tome su doprinele povoljne vremenske prilike i veća popunjenost skladišta u Evropi od očekivane.
U nameri da uspori poskupljenja, vlada je u novembru prošle godine počela sa ograničavanjem cena osnovnih životnih namirnica.
Agroekonomski analitičar Milan Prostran nedavno je ocenio da će cene hrane nastaviti da rastu do polovine sledeće godine, a da će na zaustavljanje najveći uticaj imati kupovna moć građana.


Dinar-to-euro exchange rate at RSD 117.3251
The Serbian dinars official median exchange rate against the euro is 117.3251 dinars for one euro on Friday, which is a slight change from Thursday, the National Bank of Serbia said.
BELGRADE - The Serbian dinars official median exchange rate against the euro is 117.3251 dinars for one euro on Friday, which is a slight change from Thursday, the National Bank of Serbia said.

The dinar is steady against the euro m-o-m and up by 0.2 pct y-o-y and relative to the beginning of the year.

The dinars indicative exchange rate against the dollar was down by 0.1 pct to 112.5529 dinars for one dollar on Thursday.

The dinar was up against the dollar by 5.5 pct m-o-m and down by 6.9 pct y-o-y, declining by 7.7 pct relative to the beginning of the year.


Ovo je današnji KURS DINARA prema evru
Zvanični srednji kurs dinara prema evru iznosi danas 117,3251 dinara za evro, što je naznatna promena u odnosu na četvrtak, objavila je Narodna banka Srbije.

Dinar prema evru vredi isto kao pre mesec dana, a na godišnjem nivou i u odnosu na početak godine je jači za 0,2 procenta.
Indikativni kurs dinara prema dolaru je skliznuo u četvrtak za 0,1 odsto na 112,5529 dinara za dolar.

Dinar je prema dolaru jači za 5,5 posto nego pre mesec danas, na godišnjem nivou je slabiji za 6,9 procenata, a u odnosu na početak godine je u padu za 7,7 odsto.


PIK Becej Buys Factory for Processing and Storage of Vegetables ABC Food
The company PIK Becej, one of the leading agricultural companies in Serbia, which operates within MK Group, has bought the factory ABC Food. According to the press release, this is a factory for the processing and storage of vegetables in Ruski Krstur. One of the key goals of this investment is for PIK Becej, in a synergy with the existing resources, to expand its processing and storage capacities.

– This purchase is a strategic merger with the factory Flora, because our goal is to expand its capacities. When the company Flora was bought in 2016 by MK Group, it was in bankruptcy proceedings, as is the case now with ABC Food. Through daily efforts and work, we have managed to turn Flora into a modern factory, which, through constant upgrades and investments in the production lines, equipment and infrastructure, has become a company which exports its products to over 30 countries of the world – said Milos Mijovic, General Manager of PIK Becej and CEO of MK Agriculture.

As he added, MK Group plans to reconstruct and invest in the facilities at ABC Food, and with the successes weve achieved with Flora so far, success is expected from this purchase as well, the press release says.


PIK Bečej kupio fabriku za preradu i skladištenje povrća ABC Food
Kompanija PIK Bečej, jedna od vodećih poljoprivrednih kompanija u Srbiji, koja posluje u okviru MK Group, kupila je fabriku ABC Food. Kako je navedeno u saopštenju, reč je o fabrici za preradu i skladištenje povrća u Ruskom Krsturu. Jedan od ključnih ciljeva ove investicije jeste da u sinergiji sa postojećim resursima, PIK Bečej proširi svoje prerađivačke i skladišne kapacitete.

- Ova kupovina predstavlja strateško spajanje sa fabrikom Flora, jer naš cilj jeste njeno proširenje kapaciteta. Kada je 2016. godine kompanija Flora kupljena od strane MK Grupe, ona je bila u stečaju, kao što je sada slučaj sa ABC Food-om. Svakodnevim trudom i radom uspeli smo od Flore da napravimo modernu fabriku koja je uz konstantno unapređenje i ulaganje u proizvodne linije, opremu i infrastrukturu, postala kompanija koja svoje proizvode izvozi u preko 30 zemalja sveta - rekao je Miloš Mijović, Generalni direktor PIK Bečej i CEO Agriculture.

Kako je dodao, MK Group planira da rekonstruiše i investira u pogone u ABC Food-u, a uz dosadašnje uspehe koje smo postigli sa Florom, uspeh se očekuje i od ove kupovine, stoji u saopštenju.


Na prodaju zemljište i zgrade firme Komel iz Beograda
Na prodaju je ponuđena nepokretna imovina preduzeća za proizvodnju elektronskih uređaja i sistema Komel iz Beograda, koje je u stečaju. Imovinu čine dve zemljište parcele i dve zgrade. Procenjena vrednost imovine iznosi 121.410.900 dinara, a utvrđena početna cena iznosi 705.450 dinara.

Kako je navedeno u oglasnoj dokumentaciji, javno nadmetanje zakazano je za 26. decembar 2022. godine u 14 sati na adresi ulica Mutapova broj 20 u Beogradu.


"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta