Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
EPCG na izvozu struje ZARADILA 46,4 miliona evra za tri nedelje
Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) zaradila je 46,4 miliona evra od izvoza struje u poslednje tri nedelje, izjavio je Milutin Đukanović, predsednik Odbora direktora EPCG. Crna Gora se može pohvaliti još jednim odličnim rezultatom – u petak je bila zemlja sa najvećim udelom energije iz vetroparkova u ukupnoj proizvodnji struje u Evropi.
Zbog suše i loše hidrološke situacije, koja je trajala skoro godinu dana, EPCG je bila prinuđena da uvozi više struje nego obično, i to po visokim cenama izazvanim energetskom krizom. Rezultat je bio minus u kasi kompanije posle devet meseci od oko 57 miliona evra. Ipak, sa dolaskom kišnih danaa situacija se poboljšala, pa je EPCG počela da izvozi struju oko 20. novembra.
„Za period od 21. novembra do 11. decembra EPCG je na osnovu izvezene električne energije zaradila 46,4 miliona evra. EPCG radi“, poručio je Đukanović na društvenim mrežama.

EPCG je ove godine uvozila struju po ceni većoj 260 odsto u poređenju sa prošlom godinom

Hidrometeorološki zavod, kako su prenele Vijesti, naveo je da od jeseni prošle godine u Crnoj Gori vlada jaka hidrološka suša, dok je na zapadu zemlje suša ekstremna, a baš u tom delu su dve hidroelektrane EPCG – Perućica i Piva. Inače, hidroelektrane u godini sa dobrom hidrologijom proizvedu oko 45 odsto struje u zemlji.

Analiza Ministarstva kapitalnih investicija pokazala je da je EPCG u prvih osam meseci 2022. u proseku uvozila struju po ceni od oko 280 evra po MWh, što je oko 260 odsto više nego u istom periodu prošle godine, kada je cena bila oko 78 evra.
Prvo mesto u Evropi
Druga dobra vest za energetski sistem Crne Gore, došla je zbog povećane proizvodnje struje u vetroparkovima Krnovo, snage 72 MW, i Možura, snage 46 MW.

Evropsko udruženje WindEurope saopštilo je da je u petak udeo energije iz vetroelektrana u Crnoj Gori bio najveći u Evropi – 34 odsto. na drugim mestu bila je Hrvatska, a na trećem Grčka.


NIS planira gradnju fotonaponske elektrana snage do 6,5 MW
Kompanija NIS planira gradnju fotonaponske elektrana okvirne snage do 6,5 MW u radnoj zoni Sever IV. Gradiće se na sedam lokacija, dok će jedna od njih biti rezervna, a ukupna površina iznosi 14ha 16a 51m2.

Objekat se sastoji od noseće ramovske konstrukcije i fotonaponskih panela, kao i objekta kontejnerskog tipa u koji će biti smeštena pretvaračka i elektro razvodna oprema i prateća oprema za povezivanje. Noceća konstrukcija je fiksna ili će se rotirati u zavisnosti od pozicije sunce.
Tehničko rešenje povezivanja FN sistema podrazumeva izgradnju novih razvodnih postrojenja.

Postoje interne saobraćajnice koje obezbeđuju pristup svakoj od sedam lokacija sa svih strana.

Na parcelama već postoje izgrađeni objekti, a ukoliko bude potrebno, biće srušeni.


Dinar-to-euro exchange rate at RSD 117.3084
BELGRADE - The Serbian dinars official median exchange rate against the euro is 117.3084 dinars for one euro on Tuesday, which is a slight change from Monday, the National Bank of Serbia said.

The dinar is steady against the euro m-o-m and up by 0.2 pct y-o-y and relative to the beginning of the year.

The dinars indicative exchange rate against the dollar was up by 0.4 pct to 110.9929 dinars for one dollar on Monday.

The dinar was up against the dollar by 5.3 pct m-o-m and down by 6.3 pct y-o-y, declining by 6.4 pct relative to the beginning of the year.


MINISTRI ENERGETIKE EU DANAS O CENI GASA Hoće li biti kompromisa o gornjoj granici
Zemlje Evropske unije pokušace danas da se dogovore o ograničenju cene gasa u celom bloku, nakon višemesečnih pregovora koji do sada nisu urodili plodom zbog suprotstavljenih stavova vlada oko toga da li ce ta mera ublažiti evropsku energetsku krizu.
Ministri energetike iz 27 zemalja članica sastaju se u Briselu kako bi razgovarali i eventualno postigli kompromis o gornjoj granici cene koju je prošlog meseca predložila Evropska komisija.
To je najnoviji odgovor EU na energetsku krizu izazvanu smanjenim isporukama gasa iz Rusije u Evropu ove godine, što je dovelo do ozbiljnog rasta cena.

Verovatno nijedna država članica nije zadovoljna predlogom o kojem razgovaramo, rekao je za "Rojters" jedan visoki diplomata EU, koji je opisao ograničenje cene gasa kao jedan od najkomplikovanijih i najtežih zadataka koje možete zamisliti.

Pojedine zemlje, uključujuci Belgiju, Poljsku i Italiju, smatraju da je ograničenje potrebno da bi se njihove ekonomije zaštitile od visokih cena energije, dok Nemačka, Holandija i Austrija strahuju da bi to moglo da navede dobavljače gasa da isporuke za Evropu preusmere ka drugim destinacijama.
Druge diplomate iz EU kažu da nisu sigurni da li ce danas biti dogovora. Nije isključena opcija da današnji razgovori eskaliraju do sastanka lidera zemalja EU u četvrtak, a da zatim ministri ponovo pokušaju da odobre gornju granicu cena sledece nedelje, ocenjuje "Rojters".
Svaki dogovor podrazumeva niz tehničkih detalja, uključujuci visinu ograničenja cene, na koje ugovore o gasu će se primenjivati, kao i mere zaštite poput mogucnosti da EU odmah suspenduje ograničenje ako ima neželjene posledice.

Krecemo se u pravom smeru, ali još nismo blizu cilja, rekao je britanskoj agenciji drugi visoki diplomata EU.

Predloženi kompromis, o kojem su članice bloka razgovarale tokom vikenda, predviđa da se ograničenje primeni ako cene premaše 220 evra po megavat-satu tokom pet dana na trgovanju za mesec unapred na holandskom gasnom čvorištu TTF, i ako su za 35 evra vece od referentne cene tečnog prirodnog gasa (LNG) na bazi postojećih procena cena LNG.

To je ispod granice od 275 evra po MWh koju je predložila Evropska komisija, ali desetak zemalja, uključujuci Grčku i Italiju, želi još nižu granicu.
Svaki od tabora zemalja koji se zalažu za i protiv ograničenja potencijalno ima dovoljno glasova da blokira dogovor. Zemlja koja bi mogla da bude ključna za odluku je Francuska, koja je u početku podržavala ograničenje cena, ali je prošle nedelje izrazila zabrinutost zbog potencijalnog pada na finansijskim tržištima, navode diplomate tri zemlje EU.

Interkontinentalna berza je upozorila prošle nedelje da bi predlog EU zapravo mogao da podigne cene gasa, dok je Evropska centralna banka ocenila da bi to moglo da ugrozi finansijsku stabilnost.


Air Serbia to Introduce Flights from Belgrade to Rhodes, Crete and Corfu During Summer Season
Air Serbia will launch four new scheduled destinations in Greece during the 2023 summer season, as the it aims to introduce total of 21 new routes in 2023. The Serbian carrier will add flights from Belgrade to Heraklion twice per week, Chania three times per week, Rhodes four times per week, and Corfu twice per week.

The airline will compete directly against Wizz Air on the Heraklion service but faces no direct competition on the rest. The latest development brings Air Serbia`s number of destinations in Greece to six, complementing Athens and Thessaloniki.


Američki DFC potpisao ugovor sa četiri banke u Srbiji o garancijama za kredite privredi
Američka razvojna finansijska korporacija DFC potpisala je danas ugovor o garantoj šemi sa četiri banke u Srbiji kojima će preduzećima biti omogućeno povlačenje kredita ukupne vrednosti do 400 mil USD.

Ugovori su u Ministarstvu finansija Srbije potpisani sa Addiko bank, Bankom Intesa, Procredit i Reifeisen bankom.

- Krediti će biti dostupni mikro, mali i srednjim preduzećima kojima je pomoć potrebna u poslovanju ili razvoju, sa posebnim fokusom na poljoprivredu, nerazvijene regione, održivi razvoj, start apove i kompanije koje vode žene - rekao je ministar finansija Siniša Mali.

Kako je precizirao, period otplate kredita biće od šest meseci do 10 godina.

Mali je dodao da će u prvoj fazi privredi biti na raspolaganju kreditu ukupne vrednosti 272 mil USD.


American DFC Signs Agreement with Four Banks in Serbia on Corporate Loan Guarantees
The U.S. International Development Finance Corporation (DFC) today signed a guarantee scheme agreement with four banks in Serbia, by which companies will be enabled to take out loans in the total amount of USD 400 million.

The agreements were signed at the Ministry of Finance of Serbia with Addiko Bank, Banca Intesa, ProCredit and Raiffeisen Bank.

– The loans will be available to micro, small and medium enterprises which need help in business operations or development, with a special focus on agriculture, undeveloped regions, sustainable development, startups and companies run by women – said the minister of finance, Sinisa Mali.

He specified that the loan repayment period will be six months to 10 years.

Mali added that, in the first phase, the economy will have loans worth USD 272 million at its disposal.


"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta