Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
SRPSKI VUK SA VOLSTRITA O SKOKU CENA KVADRATA Sve što se dešava je posledica EFEKTA RUSA
Vladimir Đukanović, čovek koji je svoju uspešnu karijeru gradio između ostalog i na Volstritu, kaže kako na sve što se dešava sa cenama nekretnina utiče "efekat Rusa".
"Ima dosta Rusa, došli su sa parama. Prošli smo kroz devedesete koje su nam poremetile tu ideju kako ekonomski svet funkcioniše. Beograd je uvek bio skup grad u odnosu na svet. Mi smo imali neke porodične prijatelje koji su prodali stan u Kneza Miloša od 120 kavdrata i kupili za te pare stan od 140 kvadrata na Menhentu. I ostalo im još para", rekao je Đukanović na TV K1.
Kako je to moguće? Jednostavno - "to je bilo 1984. godine", napominje Đukanović.

"Srpska prestonica je osamdesetih godina bila izuzetno skupa u odnosu na svet. To ljudi ne mogu da shvate. Nekretnina u Kneza Miloša je osamdesetih koštao više nego na Menhetnu", pojasnio je Đukanović.
Napominje da je, kada su cene u pitanju, bilo da je reč o restoranima, kafićima ili nečem trećem, sve daleko jeftinije u unutrašnjosti Srbije nego u Beogradu.

"Ako odeš u unutrašnjost Srbije sve je jeftinije. Bio sam skoro u Nišu, imao sam neko predavanje, i odemo u jedan fenomenalan restoran. Toliko je bilo puno da smo sedeli sa još nekim nepoznatim ljudima za istim stolom. Gledam cene i sve je daleko jeftinije od cena u Beogradu. Nas trojica smo jeli za 6.200 dinara. Bilo i klope i rakije.
E ali onda odeš u restoran na Vračaru i onda je to sve 18.000. Uvek kažem – najlakši način da uštediš na večeri je da ostaneš kod kuće. I lepo. Autofagija, probudiš se zdrav gladan i super. Ali ako odeš u kafanu i kreneš jedna, druga, treća rakija i onda gledam račun i sve se nadam da nije osmica nego trojka. Al bude uvek osmica", rekao je Đukanović.

Podsećanja radi, Đukanović je u intervjuu za krajem seprembra upozorio da nam se sprema scenario iz sedamdesetih godina.

"Ukrajina je, naravno, najveći rat koji se vodi, ali zvanično imamo još osam ratova koji bukte po svetu. Nova žarišta se otvaraju svakoga dana. Putin je najavio mobilizaciju. Sergej Karaganov je još u novembru napisao članak gde je rekao da će Rusija uraditi totalni dikapling sa Zapadom. I oni su to i u radili. Napisao je i to da će idućih 10 godina Rusija isključivo oružjem rešavati sve svoje probleme. Mi smo ušli u jedn period koji je veoma sličan sedamdesetim godinama. Taj period se zvao "great inflation – velika inflacija. Imamo copy-paste situaciju.
Tada smo imali Jom Kipur rat, Saudijska Arabija je blokirala isporuku nafte, SSSR takođe. Energenti otišli u nebo, inflacija… Imali smo 10 godina stagflacije (opšteg skoka cena, uz pad proizvodnje). To je, manje-više, najgori ekonomski period u istoriji kapitalizma. Ono što nam sleduje je jako slično tome.
Razlika je samo što smo u odnosu na te sedamdesete više povezaniji i mnogo zavisniji jedni od drugih. Ako prestane da stiže jeftina roba iz Kine, na koju se mnogi žale, onda se tebi život menja fundamentalno. Ti sa tvojom platom nećeš moći da kupiš tamo neki peškir za 500 dinara, nego ćeš kupovati onaj koji je domaće proizvodnje, a koji košta na primer 10.000", rekao je tada Đukanović.


Azijska tržišta: Indeksi PALI, nema apetita za rizikom
Na azijskim su berzama u petak cene deonica pale, nakon snažnog rasta dan pre, jer ulagači nisu voljni dodatno rizikovati uoči izvješća o zapošljavanju u SAD-u, koje bi moglo osjetno usmjeriti tržišta. MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati u minusu oko 0,4 posto, no i dalje je na putu tjednog dobitka od oko 4 posto.
Jutros je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks skliznuo 1,8 posto, dok su cijene dionica u Šangaju, Hong Kongu, Australiji i Južnoj Koreji pale između 0,3 i 1,6 posto.
Prethodnih dana kineske su berze znatno porasle, zahvaljujući nadi ulagača da će vlasti uskoro olabaviti restriktivne mjere usmjerene na suzbijanje covida-19.
No, premda su vlasti ponešto ublažile retoriku o opasnosti od tog virusa, a neki gradovi ublažili covid restrikcije, ulagači se plaše da taj proces popuštanja mera neće ići baš brzo.

Plaše se i da će, unatoč podršci vlasti, trebati dugo vremena da bi se kineski nekretninski sektor oporavio od oštrog pada početkom godine.

„Izgledi za nekretninski sektor i dalje su negativni zbog slabe potražnje. Nove mere vlade ponešto će ublažiti finansijske probleme u tom sektoru, no trebaće vremena da bi mere dale rezultate”, poručila je jutros rejting agencija Moodys.
Ulagačima nedostaje i potsticaja s Wall Streeta, s obzirom da su u četvrtak Dow Jones i S&P 500 indeks blago pali, nakon snažnog skoka dan pre.

Nakon poruke predsednika Feda Jeromea Powella u sredu da bi već od decembra centralna banka mogla usporiti tempo povećanja kamatnih stopa, većina analitičara očekuje da će Fed ovoga meseca povećati kamate za samo 0,50 postotnih bodova, nakon serije povećanja za 0,75 bodova.

Fed je, nakon agresivnog zaoštravanja monetarne politike od početka godine, u poziciji da uspori tempo povećanja kamata, no održavat će restriktivnu politiku neko vreme dok se inflacija ne smanji.

Ostaju otvorena ključna pitanja - do kojeg će nivoa Fed povećati kamate i koliko će se dugo zadržati na tim nivoima.
U petak će, pak, u fokusu ulagača biti izveštaja o zapošljavanju, koje obično znatno utiče na smer tržišta.

U anketi Reutersa analitičari procenjuju u proseku da je u novembru broj zaposlenih povećan za 200.000, nakon što je mjesec dana prije bilo zaposleno oko 260.000 ljudi.


Dolar dodatno OSLABIO, cene nafte BLAGO PALE
A na valutnim je tržištima vrednost dolara prema korpi valuta znatno pala drugi dan zaredom i zaronila blizu najnižih razina u tri meseca.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svetskih valuta, kreće se oko 104,85 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 105,70 bodova.
Pritom je kurs dolara prema japanskoj valuti skliznuo s jučerašnjih 136,75 na 135,25 jena, najniži nivo u tri i po meseca.
Američka je valuta oslabila i u odnosu na evropsku, pa je cena evra dosegnula 1,0510 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,0435 dolara.

Cene su nafte, pak, izgubile deo jučerašnjih dobitaka. Cena barela na londonskom tržištu skliznula je 0,25 posto, na 86,60 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 0,35 posto, na 81,05 dolara.


New Fuel Prices – Diesel and Petrol Cheaper
From today at 3 PM until the same hour next Friday, a liter of Eurodiesel will cost a maximum of RSD 205 at gas stations, and the Europremium BMB 95 petrol will cost a maximum of RSD 175 per liter, reports Blic Biznis.

Last week, the maximum price of diesel fuel amounted to RSD 209, whereas Europremium BMB 95 cost a maximum of RSD 178. So, diesel is cheaper by 4 dinars, and petrol by 3.


Air Serbia to Introduce Direct Flights to Another Four Italian Cities Next Year
During the next summer season, Air Serbia will introduce direct flights between Belgrade and the Italian cities of Catania, Naples, Florence, and Palermo, bringing the total number of destinations of the national airline in this Mediterranean country to ten.

Air Serbia plans to operate flights to new destinations in Italy twice a week, using Airbus A319 and A320 aircraft. Fares are already available for purchase.

– This is just the beginning, you can expect more good news from Air Serbia in the coming days – said Boško Rupić, General Manager Commercial and Strategy, Air Serbia, the press release says.

Flights between Belgrade and Catania will commence on April 14, 2023, and will be operated on Mondays and Fridays, providing good connectivity, via Belgrade, between Catania and Paris, Stockholm, Dusseldorf, Istanbul, Lyon, Zurich, Berlin, Amsterdam, Oslo, Tivat, Prague, Zagreb, Podgorica, Vienna, Stuttgart, Hanover, Copenhagen and other cities.


"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta