Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Dolar OSLABIO, cene nafte PORASLE
Vrednost dolara prema korpi valuta na valutnim tržištima pala je drugi dan zaredom.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svetskih valuta, skliznuo je na 104,30 bodova, dok je juče u ovo doba iznosio 104,60 bodova.
Pritom je kurs dolara prema japanskoj valuti potonuo s jučerašnjih 136,25 na 133,35 jena.

Američka valuta oslabila je i u odnosu na evropsku, pa je cena evra dosegla 1,0610 dolara, dok je juče u ovo doba iznosila 1,0605 dolara.

Cene nafte su porasle, pa je cena barela na londonskom tržištu jutros ojačala 0,16 odsto, na 79,95 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 0,41 odsto, na 75,50 dolara.


Naučite kako da trgujete cenom zlata
Cena zlata je naglo pala od početka godine, za gotovo 10%, međutim brojni faktori trenutno pogoduju ceni zlata.
Investiciono društvo „KapitalRS“, za sve koji su zainteresovani da nauče kako da trguju cenom zlata preko interneta (takozvanim finansijskim ugovorima za razliku, engl. CFD), pripremio je besplatan vodič „Kako trgovati cenom zlata online”. Vodič je prilagođen svim nivoima znanja i možete ga preuzeti putem linka ispod.
Čini se da globalni sukob raste. Sukob u Ukrajini ne pokazuje znakove jenjavanja. Napetosti između SAD i Kine oko Tajvana rastu, a neki analitičari smatraju da bi Kina mogla da preduzme i vojnu akciju do kraja godine.

Severna Koreja je ove godine ispalila više raketa iznad teritorije Južne Koreje I Japana nego u bilo kom prethodnom periodu, dok američki ratni brodovi patroliraju tim područjem.

Prošle nedelje, na Bliskom istoku, Sjedinjene Države i Saudijska Arabija su saopštile kako očekuju da će Iran pokrenuti napad na naftna postrojenja u narednim danima. Sam Iran se poslednjih nedelja suočava sa nemirima po gradovima , za šta okrivljuje Sjedinjene Države.

Uobičajeno je da potencijalni sukobi koji se događaju u isto vreme, kao sada, motivišu investitore ka ulaganju u zlato.
Takođe trenutno podizanje kamatnih stopa drži cene zlata na niskiom nivou, zbog čega su sledeći koraci FED-a jako važni. Trenutno je verovatnoća 50% da će FED povećati kamatne stope za 50 baznih bodova u decembru, pa čak je i JP Morgan sugerisao kako će akcije i zlato poskupeti ako dođe do neočekivanog povećanja od 25 baznih bodova u decembru.

Poslednji argument u prilog zlatu je tehnički – kad god zlato dostigne takozvanu "najnižu " cenu od 1615 dolara, cena se vraća, jer trgovci veruju da je to prejeftino.


NBS: IMF Approves Stand-By Arrangement to Serbia
At a meeting held on December 19, 2022, the IMF Executive Board approved to the Republic of Serbia a 24-month Stand-By Arrangement (SBA) worth 290% of Serbia’s quota at the IMF, the National Bank of Serbia (NBS) announced.

As said, the arrangement has been approved in support of the agreed economic program, with a focus on the energy sector.

The Board also positively assessed the results achieved under the third review of Serbia’s economic program supported by the Policy Coordination Instrument (PCI), the NBS says on its website.

The objectives of Serbia’s SBA-supported economic program for 2023–2024 include the preservation of macroeconomic and financial stability, the strengthening of the economy’s resilience to the energy crisis by implementing an adequate energy policy, reform in the domestic energy sector, whilst protecting the most vulnerable, and the encouraging of high, ecological, inclusive and sustainable medium-term growth.

– In making the decision to approve the SBA, the IMF Executive Directors stated the Serbian economy has solid buffers to withstand risks, including adequate FX reserves, moderate external and public debt levels, a well-capitalized and liquid banking sector. The monetary policy response amid current inflationary pressures is assessed as adequate, with the ongoing monetary tightening being crucial to ensure that inflation does not become entrenched. The SBA will provide an additional buffer to tackle the current challenges and uncertainties at the global level – it is said on the official website of the NBS.


NBS: MMF odobrio Srbiji stendbaj aranžman
Odbor izvršnih direktora Međunarodnog monetarnog fonda, na sastanku održanom 19. decembra, odobrio je Srbiji stendbaj aranžman u iznosu od 290% kvote naše zemlje u Međunarodnom monetarnom fondu u trajanju od 24 meseca, saopšteno je iz Narodne banke Srbije.

Kako se navodi, aranžman je odobren kao podrška dogovorenom ekonomskom programu, sa fokusom na sektor energetike.

Istovremeno, Odbor izvršnih direktora Međunarodnog monetarnog fonda pozitivno je ocenio rezultate ostvarene u okviru trećeg razmatranja Instrumenta za koordinaciju politike, navedeno je na sajtu Narodne banke Srbije.

Ciljevi ekonomskog programa Republike Srbije za period 2023–2024. godine koji su podržani novim stendbaj aranžmanom usmereni su na očuvanje makroekonomske i finansijske stabilnosti, jačanje otpornosti privrede na energetsku krizu putem sprovođenja odgovarajuće energetske politike, reformi u domaćem energetskom sektoru, uz istovremenu zaštitu najranjivijih kategorija kao i na podsticanje visokog, ekološkog, inkluzivnog i održivog rasta u srednjem roku.

- Međunarodni monetarni fond je ocenio da srpska ekonomija ima dobre mehanizme odbrane od rizika, uključujući adekvatne devizne rezerve, umereni nivo spoljnog i javnog duga, dobro kapitalizovan i likvidan bankarski sektor. Ocenjeno je da je reakcija monetarne politike odgovarajuća u uslovima aktuelnih inflatornih pritisaka, kao i da tekuće pooštravanje monetarne politike ima ključnu ulogu u sprečavanju dužeg trajanja inflacije. Novi stendbaj aranžman obezbeđuje još jedan zaštitni sloj u periodu izazova i neizvesnosti na globalnom nivou - navodi se na zvaničnoj internet stranici Narodne banke Srbije.


Dinar-to-euro exchange rate at RSD 117.3357
BELGRADE - The Serbian dinars official median exchange rate against the euro is 117.3357 dinars for one euro on Tuesday, a slight change from Monday, the National Bank of Serbia said.

The dinar is steady against the euro m-o-m and up by 0.2 pct y-o-y and relative to the beginning of the year.

The dinars indicative exchange rate against the dollar was steady at 110.6314 dinars for one dollar on Monday.

The dinar was up against the dollar by 2.3 pct m-o-m and down by 5.6 pct y-o-y, declining by 6.1 pct relative to the beginning of the year.


INVESTITORI SE VIŠE NE PLAŠE INFLACIJE Sada se nazire strah od recesije
Paradoks berze, u kojem se loše vesti o ekonomiji vide kao dobre vesti za deonice, možda je za nama. Ako je tako, investitori bi trebalo da očekuju ​​da će loše vesti sa tržišta biti loše vesti i za deonice koje idu u Novu godinu – a možda će ih biti dosta.
Zašto bi dobre vesti bile loše? Investitori su 2022. proveli uglavnom fokusirani na Federalne rezerve i njenu brzu seriju značajnih povećanja kamatnih stopa s ciljem da inflaciju dovedu pod kontrolu. Ekonomske vesti koje upućuju na sporiji rast i manje goriva za inflaciju mogle bi poslužiti za podizanje deonica na ideji da bi Fed mogao početi da usporava tempo.
S druge strane, dobre vesti o ekonomiji mogle bi biti loše vesti za deonice.

Pa šta se promenilo? U protekloj sedmici je indeks potrošačkih cena u novembru bio mekši nego što se očekivalo. Iako je još na visokim nivoima, s cenama koje rastu više od 7% na godišnjem nivou, investitori su sve sigurniji da je inflacija verovatno dostigla vrhunac u oko četiri decenije, iznad 9% u junu.
Međutim, Federalne rezerve i druge velike centralne banke naznačile su da nameravaju zadržati podizanje stopa, iako sporijim tempom, do 2023. godine i verovatno ih zadržati na povišenom nivou duže nego što su investitori očekivali. To izaziva strahove da će recesija biti sve verovatnija.

“U međuvremenu, tržišta se ponašaju kao da je najgori strah od inflacije za njima, a strahovi od recesije se sada naziru”, rekao je Džim Bejrd, glavni investicioni direktor Plante Moran Financial Advisors-a.
Taj osjećaj je pojačan poslednjim podacima o proizvodnji i slabijim od očekivanih maloprodajnim podacima, rekao je Baird u telefonskom razgovoru za Market Watch.

Tržišta se “verovatno vraćaju u period u kojem su loše vesti zaista loše ne zato što će stope izazvati zabrinutost za investitore, već zato što će rast zarade oslabiti”, smatra on.


"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta