Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Ministar finansija Rusije: Ograničenje cene nafte moglo bi da poveća budžetski deficit
MOSKVA – Ruski budžetski deficit mogao bi da bude veći od planiranih 2,0 posto bruto domaćeg proizvoda (BDP) u 2023, jer gornja granica cene nafte smanjuje izvozne prihode Rusije, izjavio je ministar finansija Anton Siluanov.

„Da li je moguć veći budžetski deficit? Moguć je ako prihodi budu manji od planiranih. Koji su rizici sledeće godine? Cenovni rizici i ograničenja“, rekao je Siluanov danas novinarima, prenosi Rojters.

Kako je objasnio, smanjenje obima izvoza energije je moguće jer neke zemlje izbegavaju kupovine od Rusije, a Moskva se trudi da razvije nova tržišta, što je proces koji će diktirati povrat ruskog izvoza.


Dinar-to-euro exchange rate at RSD 117.2892
BELGRADE - The Serbian dinars official median exchange rate against the euro is 117.2892 dinars for one euro on Monday, which is a minor change from Friday, the National Bank of Serbia said.

The dinar is steady against the euro m-o-m and up by 0.3 pct y-o-y and by 0.2 pct relative to the beginning of the year.

The dinars indicative exchange rate against the dollar was up by 0.1 pct to 110.4834 dinars for one dollar on Friday.

The dinar was up against the dollar by 2.0 pct m-o-m and down by 6.1 pct y-o-y, declining by 5.9 pct relative to the beginning of the year.


DVE NOVE LICENCE ZA KRIPTOMENJAČNICE U SRBIJI! NBS dodelila dozvole: Kriptotrgovina sada i u legalni
Narodna banka Srbije objavila je "Registar pružalaca usluga povezanih sa virtuelnim valutama". Praktično, nakon godinu i po dana od usvajanja Zakona o digitalnoj imovini, NBS je donela dva rešenja o dodeli licenci kompanijama koje se bave trgovinom digitalnom imovinom, tj. kripto-menjačnicama i berzama.
Trenutno u "Registru pružalaca usluga povezanih sa virtuelnim valutama" NBS, se nalaze dve kompanije, a rešenja su doneta pre nešto više od 10 dana, tj. 16. decembra.
Podsetimo, u junu prošle godine Vlada Srbije je usvojila Zakon o digitalnoj imovini koji uređuje oblast digitalne imovine i poslovanja u Srbiji stupio je na snagu u junu 2021. godine. i Srbija se tako svrstala među zemlje koje su, zahvaljujući usvajanju ovog zakona, prve napravile regulatorni okvir za oblast digitalne imovine.

U skladu sa navedenim, Zakon uređuje pitanja izdavanja digitalne imovine i sekundarno trgovanje digitalnom imovinom u Srbiji, pružanje usluga povezanih sa digitalnom imovinom, založno i fiducijarno pravo na digitalnoj imovini, nadležnost Komisije za hartije od vrednosti i Narodne banke Srbije, kao i nadzor nad primenom Zakona.
Digitalna imovina, odnosno virtuelna imovina, prema Zakonu, predstavlja „digitalni zapis vrednosti koji se može digitalno kupovati, prodavati, razmenjivati ili prenositi i koji se može koristiti kao sredstvo razmene ili u svrhu ulaganja, pri čemu digitalna imovina ne uključuje digitalne zapise valuta koje su zakonsko sredstvo plaćanja i drugu finansijsku imovinu koja je uređena drugim zakonima, osim kada je drugačije uređeno ovim Zakonom, ukazano je u saopštenju.


Cena zlata porasla na svetskom tržištu, više od 1.800 dolara za uncu
NJUJORK - Cena zlata je porasla iznad 1.800 dolara za uncu, pošto je Kina ukinula više mera kontrole kovida-19, povećavajući pritisak na dolar koji nastavlja silazni trend prema vodećim rivalima.

Zlato je na spot tržištu ojačalo za 0,5 posto na 1.807,60 dolara za uncu na današnjem trgovanju do 16:23 časova po šangajskom vremenu, izveštava "Blumberg".

Cene srebra, paladijuma i platine su takodje u usponu, dodaje njujorška agencija bez navođenja konkretnih podataka.


Ovo je današnji KURS DINARA prema evru
Zvanični srednji kurs dinara prema evru iznosi danas 117,2945 dinara za evro, što je neznatna promena u odnosu na ponedeljak, objavila je Narodna banka Srbije.
Dinar prema evru vredi isto kao pre mesec dana, a na godišnjem nivou i u odnosu na početak godine je jači za 0,2 posto.
Indikativni kurs dinara prema dolaru je mirovao u ponedeljak na 110,3740 dinara za dolar.

Dinar je prema dolaru jači za 2,1 posto nego pre mesec dana, na godišnjem nivou je slabiji za 5,9 procenata, a u odnosu na početak godine je u padu za 5,8 odsto.


"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta