Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Cena gasa u Evropi skočila za 35 posto na 1.414 dolara
Cena gasa u Evropi skočila je jutros za 35 odsto, premašivši nivo od 1.400 dolara za 1.000 kubnih metara, pokazuju podaci sa londonske berze ICE.
Gas za isporuku u martu ugovaran je na holandskom TTF čvorištu po ceni od 1.414,5 dolara za hiljadu kubika, što je 120 evra po MWh, izveštava Tass.

Istovremeno, Rojters javlja da je protok prirodnog gasa kroz gasovod Jamal-Evropa ka Poljskoj prepolovljen danas i da se za sada ne zna da li je smanjenje protoka povezano sa razvojem situacije u Ukrajini, gde je Rusija pokrenula, kako je saopšteno, specijalnu vojnu operaciju.


CENA NAFTE SKOČILA IZNAD 100 DOLARA! Ruska akcija na Ukrajinu pogurala je i cenu gasa za 35 odsto!
Cena nafte jutros je skočila za više od 4 odsto a odmah nakon vesti da je Rusija pokrenula vojnu akciju u Ukrajini. Istovremeno su skočile i cene drugih energenata, dok su investitori pojurili u sigurna utočišta.

Cena evropske nafte Brent je porasla za 4,69 odsto na 101,93 dolara po barelu, prešavši nivo od 100 dolara prvi put od 2014. godine, a američka sirova nafte WTI je uzletela za 4,73 odsto na 96,46 dolara po barelu, javlja CNBC.
Cene prirodnog gasa su takođe snažno ojačale.

Cena gasa u Evropi uzletela je jutros za 35 odsto premašivši nivo od 1.400 dolara za 1.000 kubnih metara, pokazuju podaci sa londonskoj berze ICE.

Gas za isporuku u martu ugovaran je na holandskom TTF čvorištu po ceni od 1.414,5 dolara za hiljadu kubika, što je 120 evra po MWh, izveštava Tas s.

Istovremeno, Rojters javlja da je protok prirodnog gasa kroz gasovod Jamal-Evropa ka Poljskoj prepolovljen danas, i da se za sada ne zna da li je smanjenje protoka povezano sa razvojem situacije u Ukrajini, gde je Rusija pokrenula, kako je saopšteno, specijalnu vojnu operaciju.

Ukrajina je druga velika tranzitna ruta za izvoz ruskog gasa u Evropu, dodaje britanska agencija i napomuinje da je ruska državna gasna kompanija Gasprom odbila zahtev za komentarom.
Rublja je jutros dodatno oslabila u donsou na dolar. jedan dolar jutros je vredeo 86 rubalja i to je njegova maksimalna vrednost od 2016. godine.

Spot cena zlata, koje se tradicionalno smatra sigurnim utočištem, popelo se za 1,82 procenata o prema poslednjim rspoloživim podacima iznosi 1.942,26 dolara za uncu.

Rublja je dodatno oslabila u odnosu na dolar. Jedan dolar vredi više od 86 rubalja, što je maksimum od 2016.


Atlantic Grupa 30. godišnjicu obeležila rekordnim rezultatima
Atlantic Grupa je tokom 2021. godine zabeležila prihod od prodaje u iznosu od, 760,3 mil EUR što u odnosu na isti period lane, predstavlja rast od 8,6%, a čak 9,3% više nego u predpandemijskoj 2019. godini. Dobit pre kamata, poreza i amortizacije (EBITDA) iznosi 96,6 mil EUR, što je 1,1% više nego u prethodnoj 2020. godini, a jednaki rast ostvaren je i u kategoriji neto dobiti koja iznosi 46,1 mil EUR.

- Atlantic Grupa je u prošloj godini pokazala visok nivo stabilnosti, uprkos ekonomskim poremećajima uzrokovanim produženom pandemijom COVID-19 i poteškoćama u globalnim lancima nabavke, a jubilarnu 30. godinu poslovanja zaključili smo sa istorijski najvišim prihodima. Rast beleže svi poslovni segmenti, zahvaljujući, između ostalog, značajnim marketinškim i kapitalnim ulaganjima, ali i boljoj epidemiološkoj situaciji na svim tržištima, kao i značajno boljoj turističkoj sezoni u Hrvatskoj u odnosu na 2020. Posebno smo ponosni da smo u prošloj godini na nivou cele grupe povećali ulaganja u zaposlene kroz porast plata i nove modele nagrađivanja - komentarisao je predsednik Uprave Emil Tedeski.

Farmacia, Donat i Cedevita prednjače u rastu

Najveći rast od 12,1% ostvario je apotekarski lanac Farmacia, dok među poslovnim područjima prednjače poslovno područje Donat, s rastom od 11,5%, i strateško poslovno područje Pića, čiji je vodeći brend Cedevita, s rastom od 11,4%. Kafa se kao pojedinačno najveća kategorija sa učešćem od 21% u ukupnom prihodu i glavnim brendovima Barcaffe i Grand kafa, takođe, ističe rastom od 8,1%. Među tržištima prednjače Hrvatska s rastom od 12,8%, BiH s rastom od 8,8% i Srbija koja je rasla 8,3%. Sopstveni brendovi u ukupnoj prodaji učestvuju sa 62,6%, principalski brendovi sa 28,1%, a Farmacia čini 9,3% prihoda od prodaje.

Novi pogoni, unapređeni proizvodi i jači Nadzorni odbor

Krajem godine je, u skladu sa strategijom dezinvestiranja non-core delatnosti, Atlantic zaključio prodaju poslovanja vezanog za brend dečje prehrane Bebi. Nakon što je sredinom godine zatvoren proces prodaje brenda kompaniji Nelt, u novembru je lokaciju Mirna u Sloveniji, gde se proizvodio Bebi asortiman, preuzeo strateški partner - austrijska kompanija Gittis. Atlantic je nastavio da usmerava fokus na jačanje glavnih kategorija koje čine kafa, delikatesni namazi, slani snack, čokolada i bezalkoholni napici.

Tokom 2021. Atlantic Grupa je nastavila planirane investicije, među kojima se ističu ulaganja u tehnologiju u Atlantic Štarku, nove oblike pakovanja Cedevite, kao i u novi proizvodni pogon Argete u okolini Varaždina. Reč je o investiciji ukupne vrednosti od preko 50 mil EUR, čijom se realizacijom planira otvaranje do 150 novih radnih mesta. Na području novog rasta, na tržištima Hrvatske i Slovenije lansirana su dva nova brenda – čokolada Jimmy Fantastic i paleta proizvoda na bazi zobi Boom Box, s izvrsnim prodajnim rezultatima.

Ukupna postignuća prepoznalo je i tržište kapitala pa je Atlantic u 2021. godini imao i istorijski rekordne vrednosti akcija, a Skupština Atlantic Grupe je donela odluku o isplati rekordnog iznosa dividende po akciji. Kompanija je, po peti put, dobila prvu nagradu za odnose sa investitorima koja se dodeljuje u saradnji Poslovnog dnevnika i Zagrebačke berze, te nagradu za korporativno upravljanje u organizaciji Hrvatske agencije za nadzor finansijskih usluga (HANFA) i Jutarnjeg lista. Takođe, prema istraživanju koje sprovodi MojPosao, Atlantic je peti najpoželjniji poslodavac u Hrvatskoj i među top 3 poslodavca je po istraživanju angažovanosti zaposlenih.

Konačno, u decembru je usaglašeno proširenje Nadzornog odbora sa sedam na devet članova, a sastav ovog tela ojačali su dr Vesna Nevistić, iskusni stručnjak u područjima bankarstva, procesa restrukturisanja i korporativnog razvoja, i Zoran Vučinić, dokazani globalni menadžer sa izuzetno uspešnom međunarodnom karijerom na području robe široke potrošnje.


"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta