Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Produktna berza: Imamo dovoljno žitarica, ali iznenađenja su uvek moguća
Srbija ima dovoljno zaliha žitarica i u narednom periodu se ne očekuju neke značajnije promene na domaćem tržištu, kaže direktor Produktne berze u Novom Sadu Miloš Janjić.
"Na domaćem tržištu, usled dovoljnih zaliha žitarica i poljoprivrednih proizvoda ne treba očekivati neke izrazite interne oscilacije, ali svetsko tržište moramo pratiti i reagovati u odnosu na globalna dešavanja", ocenio je Janjić u intervjuu za poslovni portal Magazinbiznis.rs.

Vreme niskih cena poljoprivrednih proizvoda je definitivo prošlo, a još jedan faktor koji u poslednje vreme podgreva tržište su geopolitičke okolnosti odnosno dešavanja između Ukrajine i Rusije, što sve dodatno povećava nervozu, jer je tržište postalo preosetljivo na svaku informaciju, ocenjuje Janjić.


ŠTA ĆE BITI SA CENOM NAFTE Opek ne popušta
Organizacija država izvoznica nafte i njihovih saveznica na čelu sa Rusijom (OPEK plus) ostaće pri odluci o umjerenom povećanju proizvodnje nafte uprkos pozivima vodećih potrošača da plasira više sirove nafte na tržište u cilju obuzdavanja rasta cijena.
Grupa koja proizvodi više od 40 odsto globalnih naftnih zaliha već ima problema da ispuni postojeće ciljeve, a suočena je sa pozivima Sjedinjenih Država, Indije i drugih da proizvede više nafte dok se ekonomije oporavaljaju od pandemije, pišu Vijesti.

Međutim, OPEK plus se drži plana koji podrazumijeva mjesečno povećanje od 400 000 barela dnevno, a za rast cijena nafte okrivljuje neuspjeh država potrošača da obezbijede adekvatne investicije u fosilna goriva dok prelaze na zelenu energiju.
Nekoliko izvora iz grupe kazalo je za Rojters da su cijene nafte skočile zbog tenzija između Rusije i SAD oko Ukrajine.

Saudijski ministar energetike Abdulaziz bin Salman je, kako navodi jedan od izvora Rojtersa, kazao da je “u olimpijskom duhu oboren rekord i da je onlajn sastanak završen za svega 16 minuta”.
Britanska agencija navodi da povećanje proizvodnje nafte u grupi komplikuje činjenica da se nekoliko članica OPEK-a imaju problema da ispuni sadašnje ciljeve i da nemaju kapacitete da dodatno povećaju proizvodnju.

Svega šačica država, prvenstveno Saudijska Arabija, imaju dodatne kapacitete koji bi mogli povećati ukupnu proizvodnju OPEK-a plus. Međutim, to bi takođe moglo dovesti do rasta cijena nafte, jer bi značilo gubitak sigurnosne mreže u slučaju bilo kakve vrtse globalnog šoka.

Mnogi analitičari su današnju situaciju uporedili sa onom tokom krize 2007. i 2008. kada je cijena nafte dostigla rekord od 147 dolara po barelu kada OPEK nije imao dodatne zalihe da ispuni rast kineske potražnje.

Cijena brent sirove nafte je juče iznosila 90 dolara po barelu, a prošle nedjelje je usljed tenzija u Evropi i na Bliskom istoku dostigla sedmogodišnji rekord sa 91,70 dolara po barelu.
U izvještaju koji je pripremljen za sastanak članica OPEK plus, a u koji je Rojters imao uvid, prognoze za rast svjetske potražnje nafte ostale su nepromijenjene na 4,2 miliona barela dnevno a navodi se da će potražnja dostići nivo od prije pandemije u drugoj polovini godine, prenosi Bankar.me.

Naftna potražnja je u 2019. godini bila malo iznad 100 miliona barela dnevno, ali je drastično pala u 2020 kada je OPEK plus smanjio proizvodnju za rekordnih 10 miliona barela dnevno ili 10 odsto od globalnog snabdijevanja. Tada se prvi put u istoriji dogodilo da cijena nafte bude negativna, odnosno ispod nule što je značilo da su proizvođači plaćali kupcima za skladištenje.


Dinar-to-euro exchange rate at RSD 117.5857
The Serbian dinars official median exchange rate against the euro is 117.5857 dinars for one euro on Thursday, the same as on Wednesday, the National Bank of Serbia said.
BELGRADE - The Serbian dinars official median exchange rate against the euro is 117.5857 dinars for one euro on Thursday, the same as on Wednesday, the National Bank of Serbia said.

The dinar is steady against the euro m-o-m, y-o-y and relative to the beginning of the year.

The dinars indicative exchange rate against the dollar rose by 0.3 pct to 104.0121 dinars for one dollar on Wednesday.

The dinar was down by 0.1 pct against the dollar m-o-m and by 6.1 pct y-o-y, declining by 0.1 pct relative to the beginning of the year.


Na rast inflacije NBS reagovala povlačenjem viška novca
Narodna banka Srbije (NBS) saopštila je da je na rast inflacije poslednjih meseci reagovala povlačenjem viška novca sa tržišta, umesto povećanjem referentne kamatne stope.
"Pored održanja stabilnosti kursa dinara prema evru, što je veoma važan stub stabilnosti bazne, a preko toga i ukupne inflacije, NBS je od sredine septembra regaovala smanjenjem ekspanzivnosti monetarne politike, ondosno pooštravanjem moneternih uslova", saopštija je centralna banka, prenosi Politika.

Navodi se da je fleksibilnost domaćeg monetranog okvira uspostavljena 2012. godine omogućila NBS-u da primeni nekoliko instrumenata uz istovremeno zadržavanje referentne kamaten stope i koridora osnovnih kamatnih stopa na nepromenjenom nivou.


Pregled NBS: Evro oslabio, zlato pojeftinilo, nafta poskupela
Na pad cene zlata uticalo je više elemenata među kojima su jačanje vrednosti američkog dolara, viši nivo stopa prinosa na državne obveznice SAD.
BEOGRAD - U nedelji od 24. do 28. januara evro je oslabio za 1,72 odsto prema američkom dolaru, do čega je, prema pregledu dešavanja na svetskom finansijskom tržištu Narodne banke Srbije (NBS), došlo zbog povećanih tenzija između Rusije i zapadnih zemalja oko Ukrajine, što je povećalo tražnju investitora za dolarom, kao valutom sigurnog utočišta.

Iz NBS takođe navode da je tokom ovog perioda cena zlata smanjena za 2,66 odsto i kretala se u rasponu od 1.784,07 do 1.849,86 američkih dolara po finoj unci zlata.


"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta