Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Koliko će GORIVO KOŠTATI OD PETKA i zašto smo pre nekoliko dana imali značajnu promenu cene
Država se jeste odrekla dela prihoda, ali NAFTAŠI IMAJU VAŽNU PORUKU
Optimistično je što su se cene nafte u svetu malo smirile, izjavio je generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije Tomislav Mićović, ali i naveo da se promene sa cenama veoma brzo dešavaju i da je teško reći da li možemo da budemo optimisti kada je reč o novim cenama, od sledećeg petka.
Do petka do 15 sati, litar evrodizela koštaće 198 dinara, a benzina BMB 95 premium 176,05 dinara.
Mićović je za Tan‌jug istakao da u Srbiji cene derivata ne određuje sasvim tržište, već država određuje i maksimalno dozvoljene maloprodajne cene i državne dažbine, pišu Novosti.

"Ona to ne radi do kraja paušalno, nego na osnovu formule koja je usvojena i koja se nalazi u pravilniku o utvrđivanju maksimalnih prvo veleprodajnih, a onda i maloprodajnih cena. U skladu sa tom formulom ubacuju se kotacije referentnih derivata benzina i dizela sa međunarodnog tržišta i zato smo prošlog petka imali dosta veliku promenu cene dizela", objasnio je Mićović.
Upitan koliko dugo će naša država moći da pokriva razliku između tržišne cene i cene koju je sama odredila, Mićović je rekao da se odlukom o smanjenju akciza država odrekla dela svojih prihoda, a da s druge i dalje pritiska naftni sektor da radi na granici ili ispod granice izdržljivosti.

"Mi smo rekli u redu, izdržaćemo tih mesec dana, ali ovo je drugi mesec važenja uredbe i već se primičemo granici kada može doći do nešto lošijeg snabdevanja tržišta", rekao je on.
Prema njegovim rečima, važno je da se što pre izađe iz sadašnje situacije određivanja cena i da se prepusti da tržište formira deo cene koji se tiče tržišta, da država određuje deo cene koji se tiče dažbina i da tako dođemo do što realnijih cena.
"Potražnja i prodaja na benzinskim pumpama je od početka marta veća za 30 do 40 odsto. To ne odgovara realnim potrebama tržišta i sigurno znači da se prave zalihe", istakao je Mićović.

Dodao je da razume da su i sadašnje cene za potrošače velike, ali da podaci pokazuju da u zemljama gde cene derivata nisu pod kontrolom, gorivo je teško naći za manje od dva i po evra po litru.
Kada je reč o sankcijama Evropske unije koje će se primenjivati od 15. maja i odnose se na 12 kompanija među kojima je i Gaspromnjeft, većinski vlasnik Naftne industrije Srbije (NIS), Mićović je ocenio da je položaj NIS-a u ovom slučaju jedinstven.

"Srbija je jedina koja ima kompaniju u takvom statusu od 12 na koje se sankcije odnose. Mislim da će Evropa, ako već nije, uvideti anomaliju tih sankcija, odnosno da to nisu sankcije prema ruskoj kompaniji nego prema srpskom tržištu ", rekao je Mićović.

Dodao je da bi bilo ispravno da se sankcije prema Naftnoj industriji Srbije ne primenjuju i da se NIS-u omogući doprema sirove nafte.


Prodaja dvogodišnje državne obveznice planirana je za 5. april
Država planira 5. i 19. aprila, kao i 10. maja, aukcijsku prodaju dvogodišnjih državnih obveznica denominovanih u dinarima, po kuponskoj stopi od 2,75 odsto odnosno ponovno otvaranje emisije od 18. januara 2022, a planirani obim prodaje je po pet milijardi dinara.
Takođe, planirana je i 7. juna prodaja dvogodišnje državne obveznice u dinarima, po kuponskoj stopi od 2,75 odsto odnosno reotvaranje emisije od 18. januara 2022. godine, sa planiranim obimom prodaje od 5,82 milijarde dinara, objavila je Uprava za javni dug.

U drugom kvartalu je 18. maja predviđena aukcijska prodaja dvoipogodišnje državne obveznice denominovane u evrima, po kuponskoj stopi od 0,85 odsto odnosno reotvaranje emisije od 24. februara 2022. godine.


Dinar-to-euro exchange rate at RSD 117.7560
The Serbian dinars official median exchange rate against the euro is 117.7560 dinars for one euro on Tuesday, the same as on Monday, the National Bank of Serbia said.
BELGRADE - The Serbian dinars official median exchange rate against the euro is 117.7560 dinars for one euro on Tuesday, the same as on Monday, the National Bank of Serbia said.

The dinar is down by 0.1 pct against the euro m-o-m, y-o-y and relative to the beginning of the year.

The dinars indicative exchange rate against the dollar was up by 0.2 pct to 107.3143 dinars for one dollar on Monday.

The dinar was down by 1.8 pct against the dollar m-o-m and by 7.0 pct y-o-y, declining by 3.2 pct relative to the beginning of the year.


Kompanija Gasprom: Isporuke gasa Evropi preko Ukrajine ostaju visoke
Ruska energetska kompanija "Gasprom" je saopštila danas da njene isporuke gasa Evropi, preko Ukrajine, ostaju visoke i stabilne.
Ruska energetska kompanija "Gasprom" je saopštila danas da njene isporuke gasa Evropi, preko Ukrajine, ostaju visoke i stabilne.

Iz te kompanije dodaju i da su zahtevi "Gaspromovih" kupaca u Evropi za gasom za tranzit preko Ukrajine na današnji dan iznosili 109,5 miliona kubnih metara (mcm), što je nepromenjeno u odnosu na jučerašnji dan, prenosi agencija Rojters.


Skok akcija NIS-a od 4,4 posto podstakao oporavak indeksa
Akcije Naftne industrije Srbije su snažno porasle danas postakavši oporavak indeksa Beogradske berze, dok je trgovanje akcijama bilo slabo.
Ukupan promet na trgovanju, uključujući državne dužničke hartije, iznosio je oko 36,4 miliona dinara (309 hiljada evra).

Indeks najlikvidnijih akcija BELEX 15 je ojačao za gotovo 0,7 posto na 839,01 poen, a BELEXlajn je napredovao za 0,3 odsto na 1.736,14 poena.


"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta