Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
NBS: Privremena mera radi ublažavanja negativnih efekata na kapital banaka
Izvršni odbor Narodne banke Srbije usvojio je Odluku o privremenoj meri koja se odnosi na izračunavanje kapitala banke.

Novom odlukom je data mogućnost bankama da ublaže negativne efekte promene cena hartija od vrednosti na kapital, nastale usled poremećaja na globalnim finansijskim tržištima, navedeno je na sajtu Narodne banke.

Privremena mera, kako je navedeno, odnosi se na dužničke hartije od vrednosti čiji su izdavaoci Republika Srbija, autonomna pokrajina ili jedinica lokalne samouprave Republike Srbije, a koje se vrednuju po fer vrednosti kroz ostali rezultat u skladu s Međunarodnim standardom finansijskog izveštavanja 9.

Navedenom merom Narodna banka Srbije nastoji da ostvari nekoliko ciljeva:

– da podstakne banke da kupljene hartije od vrednosti Republike Srbije zadrže u svojim portfolijima,

– da otvori prostor za nova ulaganja banaka u ove hartije,

– da doprinese oslobađanju kapaciteta banaka za nastavak kreditne aktivnosti, naročito u segmentu privrede, s ciljem očuvanja domaće privredne aktivnosti.

Na ovaj način, kako se navodi na sajtu NBS-a, stvara se ravnoteža između pooštravanja monetarnih uslova, neophodnih kako bi se ograničili efekti inflatornih pritisaka na svetskom i domaćem tržištu, i stimulisanja kreditne aktivnosti banaka radi nastavka podrške realnom sektoru i daljem privrednom rastu.

Propisom se omogućava da se iz obračuna osnovnog akcijskog kapitala banke do kraja ove godine isključi 70% neto nerealizovanih gubitaka i dobitaka proisteklih po osnovu vrednovanja pomenutih dužničkih instrumenata.

Banke će navedenu privremenu meru moći da primenjuju u periodu od 30. juna 2022. do 31. decembra 2022. godine.


Dinar-to-euro exchange rate at RSD 117.4055
The Serbian dinars official median exchange rate against the euro is 117.4055 dinars for one euro on Thursday, which is a slight change from Wednesday, the National Bank of Serbia said.
BELGRADE - The Serbian dinars official median exchange rate against the euro is 117.4055 dinars for one euro on Thursday, which is a slight change from Wednesday, the National Bank of Serbia said.

The dinar is up by 0.1 pct against the euro m-o-m and y-o-y and by 0.2 pct relative to the beginning of the year.

The dinars indicative exchange rate against the dollar was down by 0.3 pct to 111.9961 dinars for one dollar on Wednesday.

The dinar was down against the dollar by 2.5 pct m-o-m and by 11.8 pct y-o-y, declining by 7.2 pct relative to the beginning of the year.


VREDNOST BARELA NAFTE 116 DOLARA Tržište kriptovaluta u crvenom
Cene nafte jutros imaju sličnu vrednost kao juče. Na londonskom tržištu cena barela iznosi 116 dolara, a na američkom tržištu takođe je cena iznosi 110 dolara po barelu.
Tržište kriptovaluta od jutros je u minusu. Vrednost bitkoina iznosi 19.990 dolara, što je pad za 1 odsto u odnosu na juče. Ostale kriptovalute su takođe u munisu.


Štednja u bankama sigurna, ali nije isplativa - Najveći prinosi na berzama
Najsigurnija opcija za plasiranje viška novca je štednja u bankama, ali ona nije isplativa u uslovima visoke inflacije i niskih kamata poput aktuelnih, saglasni su brokeri, piše mesečnik "Bizns i finansije".

Obveznice su takođe relativno sigurna investicija, ali i one donose niske prinose, koji ne mogu da se mere sa rastom cena.

Zato su berze i dalje popularna destinacija za plasiranje novca, iako je situacija na njima izuzetno nesigurna. Ipak, uz odgovarajuću investicionu strategiju, na berzama se mogu ostvariti zadovoljavajući prinosi, kažu stručnjaci, koji preporučuju ulaganja u akcije kompanija koje isplaćuju visoku dividendu i akcije onih koje proizvode esencijalna dobra, poput hrane i lekova.U uslovima opšte nesigurnosti postalo je nezahvalno donositi odluke o investiranju, posebno na berzama na kojima su dojučerašnji favoriti - tehnološke kompanije koje čak ni pandemija korona virusa nije oslabila - na nedeljnom nivou gubili na milione dolara. Sve ovo uticalo je i na domaće investitore, koji u širokom luku zaobilaze Beogradsku berzu i prilike za ulaganje traže na mnogo razvijenijim finansijskim tržištima, piše "Biznis i finansije".

- Kada ulažu u Srbiji, domaćim investitorima najinteresantnije su investicione nekretnine kao što su stanovi, poslovni prostor i građevinsko zemljište, zbog čega se beleži vrtoglav rast tržišta nekretnina ali i cena na njemu - rekao je Branislav Jorgić, vlasnik jedne od najstarijih brokerskih kuća u Srbiji Jorgić Broker.

Dodao je da domaći portfolio investitori najčešće ulažu u hartije od vrednosti u inostranstvu, što Srbiju čini neto izvoznikom berzanskog kapitala. To znači da građani Srbije više investiraju u stranim zemljama, nego što stranci investiraju na Beogradskoj berzi. Sličnog je mišljenja i Vaso Dulović, generalni direktor brokersko-dilerskog društva Ilirika Investments koji je rekao da domaći investitori najčešće ulažu u listirane hartije na američkim berzama, a potom na evropskim.

Neretko ulažu i na stranim robnim berzama gde se uglavnom odlučuju za naftu, zlato, metale i drugu traženu robu, a kako tvrdi Dulović jedan deo mlađih ljudi je aktivan i na kripto-berzama. Stručnjaci su saglasni da je štednja u bankama najsigurnije ulaganje, čega su očigledno svesni i građani budući da su banke u Srbiji u prethodnim godinama, uprkos niskim kamatama, konstantno beležile rast štednje. Međutim, ova godina donela je velike promene u bankarskom sektoru. Prvo je američki FED povećao referentnu kamatnu stopu, a zatim su ga sledile i druge centralne banke, pa i Narodna banka Srbije koja je u maju povećala referentnu kamatnu stopu sa 1,5 odsto na dva odsto.

Ovo bi, kako se procenjuje, moglo podstaći rast kamata na štednju ali ne dovoljno brzo i ne onoliko koliko je potrebno da bi se privukao veliki broj štediša. Branislav Jorgić je rekao da će, čak i da se povećaju, te kamatne stope i dalje biti negativne, pošto su niže od stope inflacije, koja je u aprilu iznosila 9,6 procenata međugodišnje. Visina kamatnih stopa na štednju varira od banke do banke, ali uglavnom ne prelazi tri od sto kada se radi o kratkoročnoj štednji u dinarima, i jedan odsto kada se štedi u evrima.

- Takve kamatne stope nisu stimulativne za povećanje štednje građana - smatra Jorgić. Pored štednje, relativno sigurnim ulaganjem se smatraju i obveznice, posebno u kriznim vremenima. Dulović je rekao da su baš zbog sigurnosti koju nude tokom pandemije obveznice dobile na popularnosti, ali Jorgić ne očekuje da će ubuduće privlačiti mnogo investitora jer, kao i štednja, one daju niske prinose koji su ispod stope inflacije.

Iako je u međuvremenu mnoštvo kompanija od kojih se to nije očekivalo izgubilo na vrednosti, ima i onih čije su akcije rasle.

- U svakoj krizi postoje pobednici i gubitnici. Problem je što je, kada je celo tržište u silaznoj putanji, broj pobednika mali. U poslednjih mesec dana to su bile one kompanije kojima ova situacija donekle odgovara poput naftnih kompanija, kao i one koje se bave proizvodnjom dobara i pružanjem usluga na koje kriza ne utiče naročito poput farmaceutskih kuća, telekoma, proizvođača pića i slično - rekao je Vaso Dulović.

Uprkos svim izazovima sa kojima se svetska ekonomija trenutno suočava, na inostranim berzama se još uvek, uz odgovarajuću tehniku ulaganja, može zaraditi, tvrdi Dulović i poručuje investitorima da je najbolje zauzeti pozicije kojih se neće držati duži vremenski period.

- Ulagači bi trebalo da se fokusiraju na stalno trgovanje i hvatanje kraćih uzletnih talasa u pravim trenucima - rekao je on.

Ocenio je da je ovom trenutku bolje ulagati u kompanije koje su manje osetljive na recesione periode, dakle u one koje pružaju egzistencijalne usluge ili proizvode bez kojih se ne može, poput hrane, pića, energije, komunikacija, zdravstva...

Nije loša strategija, kako je istakao Dulović, ni ulaganje u kompanije koje imaju solidne iznose dividendi, budući da veća dividenda obično privlači veći broj ulagača, čime se stalno povećava tražnja. Branislav Jorgić je kazao da bi, pored kompanija koje proizvode esencijalnu robu, on ulagao i u IT sektor.

On je ukazao na važnost dividendi, jer će tako, "čak i ako dođe do fluktuacije cena akcija investitori imati redovne godišnje prihode po osnovu dividendi".

- Osim toga, dobro bi bilo razmisliti i o investiranju u poljoprivredne berzanske proizvode preko Produktne berze u Novom Sadu. Rast cena pšenice, kukuruza, suncokreta, soje, šećera i druge robe je izgledan, što ostavlja prostor za sasvim pristojne zarade - rekao je Jorgić.


NBS: Temporary Measure to Mitigate Negative Effects on Bank Capital
At yesterday’s extraordinary meeting, the National Bank of Serbia (NBS) Executive Board adopted the Decision on Temporary Measure Regarding the Calculation of Bank Capital.

The new decision gives banks a possibility to mitigate the negative effects of the change in securities’ prices on capital, the change arising from upheavals in global financial markets, according to the NBS website.

The temporary measure, as said, relates to debt securities issued by the Republic of Serbia, autonomous provinces or local self-government units of the Republic of Serbia, which are measured at fair value through other comprehensive income in line with IFRS 9.

In addition to cushioning the impact of the change in securities’ prices on bank capital, with the said measure the NBS aims to:

– encourage banks to keep the purchased RS securities in their portfolios;

– open room for new bank investments in these securities; and

– help unlock banks’ capacity to continue with lending, particularly in the corporate segment, with a view to sustaining the domestic economic activity.

This way, according to the bank’s website, the NBS seeks to strike a balance between monetary tightening, needed to contain the effects of inflationary pressures in the global and domestic markets, and bolstering bank lending for continued support to the real sector and further economic growth.

The regulation enables banks to exclude from the calculation of CET 1 capital until the end of the year 70% of the net unrealized losses and gains from the valuation of the said debt instruments.

Banks can apply the temporary measure from June 30 to December 31, 2022.


Vlada ograničila cenu gasa, zabranila izvoz evrodizela EN 590 i smanjila akcize na olovni benzin, be
Na sednici Vlade usvojena je Uredba o privremenoj meri ograničavanja cene gasa i nadoknadi razlike u ceni prirodnog gasa nabavljenog iz uvoza ili proizvedenog u Republici Srbiji u slučaju poremećaja na tržištu prirodnog gasa.

- Usled globalnog poremećaja na tržištu prirodnog gasa i naglog skoka cene tog energenta u čitavoj Evropi, subjekti koji obavljaju delatnost snabdevanja i snabdevanja na veliko prirodnim gasom, prinuđeni su da ovaj energent uvoze po višestruko višoj ceni od cene iz novembra 2021. godine. Ova uredba ima za cilj da se otklone posledice skoka cene tog energenta, ublaže posledice energetske krize i zaštite privreda i građani koji su upućeni na njegovo korišćenje, kao i da se obezbedi normalno snabdevanje svih potrošača i ovim subjektima obezbedi pravo na nadoknadu razlike - navedeno je na sajtu Vlade.

Vlada je usvojila i izmenjenu Uredbu o ograničenju visine cena derivata nafte, kojom se ograničenje produžava do 31. jula tekuće godine.

Imajući u vidu globalni poremećaj na tržištu naftnih derivata i energetsku krizu u svetu, Vlada je donela Odluku o privremenoj zabrani izvoza evrodizela EN 590 u cilju sprečavanja nestašice i obezbeđivanja sigurnog snabdevanja tržišta ovim derivatom.

Donošenjem pomenute mere, biće sprečene moguće štete po privredu i građane Srbije, dodaje se.

Zbog povećanja proizvođačkih cena derivata nafte u prethodnom periodu, a u cilju očuvanja makroekonomske stabilnosti i standarda građana i neometanog snabdevanja tržišta derivatima nafte, na sednici je doneta Odluka o privremenom smanjenju iznosa akciza na derivate nafte – olovni benzin, bezolovni benzin i gasna ulja za 20%

Ova odluka primenjuje se počev od 1. jula 2022. godine zaključno sa 31. julom 2022. godine.


"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta