Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
"CREDIT SUISSE" NAPRAVIO GUBITAK od 1,5 milijardu dolara
Credit Suisse je u četvrtak izvestio o neto gubitku u četvrtom tromesečju od 1,4 milijarde švajcarskih franaka (1,51 milijardu dolara), dok nastavlja sa svojom velikom strateškom reorganizacijom.
Tromesečni rezultat bio je lošiji od projekcija analitičara o neto gubitku koji se može pripisati deoničarima od 1,32 milijarde švajcarskih franaka, a celogodišnji gubitak posrnulog švajcarskog zajmodavca povećao je na 7,3 milijarde švajcarskih franaka.
Pod pritiskom ulagača, Credit Suisse je u oktobru najavio plan za pojednostavljenje i transformaciju svog poslovanja u nastojanju da se vrati na stabilnu profitabilnost nakon hroničnog lošeg poslovanja svoje investicijske banke, rizika i neusklađenosti.

Izvršni direktor Ulrich Koerner rekao je da je 2022. bila "ključna godina za Credit Suisse" i da je "izvršavao tempom" svoj strateški plan za stvaranje "jednostavnije, fokusiranije banke".

"Uspešno smo prikupili oko 4 milijarde CHF u deoničkom kapitalu, ubrzali postizanje naših ambicioznih troškovnih ciljeva i snažno napredujemo u radikalnom restrukturiranju naše Investicijske banke", rekao je Koerner u izjavi.

"Imamo jasan plan za stvaranje nove Credit Suisse i nameravamo nastaviti s našom trogodišnjom strateškom transformacijom preoblikovanjem našeg portfelja, preraspodelom kapitala, pravilnom dimenzioniranjem naše troškovne baze i gradnjom na našim vodećim franšizama."

U novembru je banka projektovala gubitak od 1,5 milijardi švajcarskih franaka za četvrto tromesečje zbog velikih troškova restrukturiranja, dok su deoničari Credit Suissea dali zeleno svetlo za povećanje kapitala od 4,2 milijarde dolara s ciljem finansiranja restrukturiranja.
Povećanje kapitala uključivalo je prodaju 9,9 odsto deonica Credit Suisse Saudijskoj narodnoj banci, čime je postala najveći deoničar banke. Qatar Investment Authority postao je drugi najveći deoničar Credit Suisse nakon što je krajem prošle godine udvostručio svoj udeo.

Izveštaji o problemima s likvidnošću doveli su do značajnog odlieva imovine pod upravljanjem Credit Suisse krajem 2022., ali Koerner je za CNBC na Svetskom ekonomskom forumu u januaru rekao da je banka zabeležila oštro smanjenje odlieva i da se novac sada vraća nekima područja poslovanja.

Uprkos tome, neto odlievi dosegnuli su 110,5 milijardi švajcarskih franaka u četvrtom tromesečju, povećavajući godišnji odliev imovine za 2022. na 123,2 milijarde švajcarskih franaka, u usporedbi s 30,9 milijardi priljeva za 2021.


NBS PONOVO PODIGLA KAMATE! Jedanaesto povećanje zaredom!
Na današnjoj sednici, Izvršni odbor NBS odlučio je da poveća referentnu kamatnu stopu za 25 baznih poena, na nivo od 5,5 odsto. U istoj meri povećana je stopa na depozitne olakšice – na 4,5 odsto kao i stopa na kreditne olakšice – na 6,5 procenata, saopštili su iz Narodne banke Srbije.

To je 11. povećanje referentne kamate od aprila prošle godine, kada je prvi put povećana za 0,50 odsto sa 1 na 1,50 odsto.
U istom iznosu je NBS povećala kamatu i u maju i junu, dok se Izvršni odbor u julu i avgustu odlučio na povećanje od po 0,25 procenata, a potom u septembru za još 0,50 odsto. Usledilo je povećanje u istom iznosu i tri naredna meseca, dok su se u NBS u januaru odlučili da uspore tempo podizanja referentne kamate i uvećaju je za 0,25 odsto.

Povećanje referentne kamatne stope se prenosi i na ostale kamatne stope na tržištu, pa to znači dalje poskupljenje kredita i za privredu i za stanovništvo. Dok na kamatne stope kredita indeksirane u evrima utiče prevashodno politika Evropske ventralne banke koja je prošle nedelje podigla kamatnu stopu, na dinarske kredite utiče kretanje referentne kamatne stope Narodne banke Srbije.

"Pri donošenju ovakve odluke, Izvršni odbor je imao u vidu da su, i pored znakova popuštanja, globalni troškovni pritisci i dalje visoki i da je potrebno ograničiti njihove indirektne efekte na rast cena na domaćem tržištu, koji mogu nastati putem inflacionih očekivanja, kao i uticati na deo pritisaka koji dolaze sa strane tražnje. Time NBS doprinosi da se inflacija u Srbiji nađe na opadajućoj putanji i vrati u granice dozvoljenog odstupanja od cilja do kraja perioda projekcije", naveli su iz NBS.

Izvršni odbor je naveo da su izgledi za rast svetske ekonomije u ovoj godini nešto bolji nego što se donedavno očekivalo, pre svega zahvaljujući znacima popuštanja globalnih troškovnih pritisaka, kao i napuštanju strategije nulte tolerancije prema virusu korona u Kini. Na slabljenje globalnih troškovnih pritisaka utiče pre svega pad cena u sektoru energetike – smanjenje cene gasa u Evropi i pad svetske cene sirove nafte, kao i rešavanje zastoja u globalnim lancima snabdevanja i smanjenje troškova kontejnerskog transporta.

Međutim, Izvršni odbor je istakao da je potrebna opreznost u vođenju monetarne politike, s obzirom na to da bi snažniji rast Kine verovatno pogurao cene energenata i drugih primarnih proizvoda naviše i time otežao borbu protiv inflacije, koja na globalnom nivou pokazuje znake smirivanja posle višedecenijskog maksimuma. Pored toga, indirektni efekti povećanih cena energenata i industrijskih sirovina u prethodnom periodu još uvek utiču na rast bazne inflacije i, zajedno s tržištem rada koje karakteriše niska nezaposlenost i dalji rast zarada, u mnogim zemljama usporavaju obaranje inflacije.
Krajem 2022. međugodišnja inflacija u Srbiji iznosila je 15,1%, a oko dve trećine doprinosa i dalje je poticalo od cena hrane i energenata, pri čemu se, kao i u drugim zemljama, poslednjih meseci doprinos cena energenata smanjivao, dok je doprinos cena hrane nastavio da raste. I pored usporavanja, proizvođačke i uvozne cene još uvek beleže relativno visoke međugodišnje stope rasta, što utiče na domaću baznu inflaciju, koja se ipak, zahvaljujući održanoj relativnoj stabilnosti deviznog kursa u izuzetno neizvesnim globalnim uslovima, i dalje kreće ispod ukupne inflacije – u decembru je iznosila 10,1% međugodišnje.

Izvršni odbor očekuje da će inflacija ostati povišena i u prvom tromesečju ove godine, kao posledica nastavka prenošenja visokih troškovnih pritisaka iz prethodnog perioda i povećanja cena električne energije i gasa za domaćinstva. Nakon toga, u nastavku godine očekuje se smirivanje inflatornih pritisaka, pre svega u drugoj polovini godine, čemu će doprineti efekti dosadašnjeg zaoštravanja monetarnih uslova, očekivano slabljenje efekata globalnih faktora koji su vodili rast cena energenata i hrane u prethodnom periodu, usporavanje uvozne inflacije, kao i niža eksterna tražnja.

Prema preliminarnim podacima Republičkog zavoda za statistiku, realni međugodišnji rast bruto domaćeg proizvoda Srbije u četvrtom tromesečju iznosio je 0,4%, a na nivou godine ostvarena je stopa rasta od 2,3%. Najveći doprinos rastu u četvrtom tromesečju dali su uslužni sektori, zahvaljujući nastavku pozitivnih kretanja na tržištu rada. I pored negativnih efekata eksterne tražnje, pozitivan doprinos potekao je i od industrijske proizvodnje, pre svega usled oporavka elektroenergetskog sektora. S druge strane, poljoprivredna proizvodnja bila je manja nego prethodne godine zbog suše, kao i aktivnost u građevinarstvu u uslovima snažnog rasta troškova građevinskog materijala i drugih inputa. Izvršni odbor procenjuje da će niža eksterna tražnja u prvoj polovini ove godine, pre svega iz zone evra, usporiti aktivnost u prerađivačkoj industriji i izvoz, ali da će se oni ubrzati od druge polovine godine, kako budu slabili efekti faktora koji su uticali na nižu eksternu tražnju.

U zavisnosti od kretanja ključnih monetarnih i makroekonomskih faktora iz domaćeg i međunarodnog okruženja, kao i globalne geopolitičke situacije u narednom periodu, Narodna banka Srbije će procenjivati da li ima potrebe za nastavkom zaoštravanja monetarnih uslova i u kom obimu, uzimajući pri tome u obzir i očekivane efekte prethodnog zaoštravanja monetarne politike na inflaciju u narednom periodu. Prioritet monetarne politike i dalje će biti obezbeđenje cenovne i finansijske stabilnosti u srednjem roku, uz podršku daljem privrednom rastu.

Evropska centralna banka (ECB) je u četvrtak odlučila da podigne tri ključne kamatne stope za 50 baznih poena i očekuje da će ih dalje podizati s ciljem da osiguraju blagovremeni povratak inflacije na njen srednjoročni cilj od 2 odsto. Oni su najavili nastavak restriktivne monetarne politike i dodatno podizanje kamatne stope za još 50 baznih poena u martu i naveli da će potom proceniti da li će nastaviti sa istim trendom. I Američke federalne rezerve (FED) su, takođe, prošle nedelje podigle referentne kamate, ali za 25 baznih poena. Inače, ECB je sa povećanjem stope počela u julu, četiri meseca nakon što je to prvi put uradio FED.
Na današnjoj sednici Izvršni odbor je usvojio februarski Izveštaj o inflaciji s novim makroekonomskim projekcijama, koje će detaljnije biti predstavljene javnosti na konferenciji za novinare 14. februara.

Naredna sednica Izvršnog odbora na kojoj će biti doneta odluka o referentnoj kamatnoj stopi održaće se 9. marta 2023. godine.


NBS raises key policy rate to 5.5 pct
BELGRADE - The National Bank of Serbia (NBS) Executive Board decided on Thursday to raise the key policy rate by 25 bp to 5.5 pct.

The rates on deposit and credit facilities were raised by the same amount, to 4.5 pct and 6.5 pct, respectively, the central bank said in a statement.
"In its decision-making, the Board was guided by the persistently high global cost-push pressures, despite the signs of easing, and the necessity to contain their second-round effects on price growth at home through inflation expectations and to impact a part of demand-side pressures.

The NBS thus helps inflation to strike a downward path and retreat within the target tolerance band until the end of the projection horizon. Todays hike is the eleventh in a row – since April 2022, the rate has been raised by 450 bp in total," the NBS also said.


Dinar-to-euro exchange rate at RSD 117.3205
BELGRADE - The Serbian dinars official median exchange rate against the euro is 117.3205 dinars for one euro on Thursday, which is a slight change from Wednesday, the National Bank of Serbia said.

The dinar is steady against the euro m-o-m and up by 0.2 pct y-o-y.
The dinars indicative exchange rate against the dollar was down by 0.1 pct to 109.8727 dinars for one dollar on Wednesday.

The dinar was up against the dollar by 0.4 pct m-o-m and down by 6.0 pct y-o-y, rising by 0.6 pct relative to the beginning of the year.


Referentna kamatna stopa povećana na 5,5%
Narodna banka Srbije odlučila je da poveća referentnu kamatnu stopu za 25 baznih poena, na nivo od 5,5%. U istoj meri povećana je stopa na depozitne olakšice – na 4,5%, kao i stopa na kreditne olakšice – na 6,5%.

Kako se navodi u saopštenju, pri donošenju ovakve odluke, Izvršni odbor NBS je imao u vidu da su, i pored znakova popuštanja, globalni troškovni pritisci i dalje visoki i da je potrebno ograničiti njihove indirektne efekte na rast cena na domaćem tržištu, koji mogu nastati putem inflacionih očekivanja, kao i uticati na deo pritisaka koji dolaze sa strane tražnje.

- Time Narodna banka Srbije doprinosi da se inflacija u Srbiji nađe na opadajućoj putanji i vrati u granice dozvoljenog odstupanja od cilja do kraja perioda projekcije - navodi se iz Kabineta guvernera.

Povećanje referentne kamatne stope predstavlja njeno jedanaesto uzastopno povećanje (počev od aprila 2022), zaključno s kojim je ona povećana za ukupno 450 baznih poena.

Izvršni odbor je naveo da su izgledi za rast svetske ekonomije u ovoj godini nešto bolji nego što se donedavno očekivalo, pre svega zahvaljujući znacima popuštanja globalnih troškovnih pritisaka, kao i napuštanju strategije nulte tolerancije prema virusu korona u Kini. Na slabljenje globalnih troškovnih pritisaka utiče pre svega pad cena u sektoru energetike – smanjenje cene gasa u Evropi i pad svetske cene sirove nafte, kao i rešavanje zastoja u globalnim lancima snabdevanja i smanjenje troškova kontejnerskog transporta, stoji na sajtu NBS-a.

Krajem 2022. međugodišnja inflacija u Srbiji iznosila je 15,1%, a oko dve trećine doprinosa i dalje je poticalo od cena hrane i energenata, pri čemu se, kao i u drugim zemljama, poslednjih meseci doprinos cena energenata smanjivao, dok je doprinos cena hrane nastavio da raste. I pored usporavanja, proizvođačke i uvozne cene još uvek beleže relativno visoke međugodišnje stope rasta, što utiče na domaću baznu inflaciju, koja se ipak, zahvaljujući održanoj relativnoj stabilnosti deviznog kursa u izuzetno neizvesnim globalnim uslovima, i dalje kreće ispod ukupne inflacije – u decembru je iznosila 10,1% međugodišnje. Izvršni odbor očekuje da će inflacija ostati povišena i u prvom tromesečju ove godine, kao posledica nastavka prenošenja visokih troškovnih pritisaka iz prethodnog perioda i povećanja cena električne energije i gasa za domaćinstva. Nakon toga, u nastavku godine očekuje se smirivanje inflatornih pritisaka, pre svega u drugoj polovini godine.

Prema preliminarnim podacima Republičkog zavoda za statistiku, realni međugodišnji rast bruto domaćeg proizvoda Srbije u četvrtom tromesNarodna banka Srbije odlučila je da poveća referentnu kamatnu stopu za 25 baznih poena, na nivo od 5,5%. U istoj meri povećana je stopa na depozitne olakšice – na 4,5%, kao i stopa na kreditne olakšice – na 6,5%.

Kako se navodi u saopštenju, pri donošenju ovakve odluke, Izvršni odbor NBS je imao u vidu da su, i pored znakova popuštanja, globalni troškovni pritisci i dalje visoki i da je potrebno ograničiti njihove indirektne efekte na rast cena na domaćem tržištu, koji mogu nastati putem inflacionih očekivanja, kao i uticati na deo pritisaka koji dolaze sa strane tražnje.

- Time Narodna banka Srbije doprinosi da se inflacija u Srbiji nađe na opadajućoj putanji i vrati u granice dozvoljenog odstupanja od cilja do kraja perioda projekcije - navodi se iz Kabineta guvernera.

Povećanje referentne kamatne stope predstavlja njeno jedanaesto uzastopno povećanje (počev od aprila 2022), zaključno s kojim je ona povećana za ukupno 450 baznih poena.

Izvršni odbor je naveo da su izgledi za rast svetske ekonomije u ovoj godini nešto bolji nego što se donedavno očekivalo, pre svega zahvaljujući znacima popuštanja globalnih troškovnih pritisaka, kao i napuštanju strategije nulte tolerancije prema virusu korona u Kini. Na slabljenje globalnih troškovnih pritisaka utiče pre svega pad cena u sektoru energetike – smanjenje cene gasa u Evropi i pad svetske cene sirove nafte, kao i rešavanje zastoja u globalnim lancima snabdevanja i smanjenje troškova kontejnerskog transporta, stoji na sajtu NBS-a.

Krajem 2022. međugodišnja inflacija u Srbiji iznosila je 15,1%, a oko dve trećine doprinosa i dalje je poticalo od cena hrane i energenata, pri čemu se, kao i u drugim zemljama, poslednjih meseci doprinos cena energenata smanjivao, dok je doprinos cena hrane nastavio da raste. I pored usporavanja, proizvođačke i uvozne cene još uvek beleže relativno visoke međugodišnje stope rasta, što utiče na domaću baznu inflaciju, koja se ipak, zahvaljujući održanoj relativnoj stabilnosti deviznog kursa u izuzetno neizvesnim globalnim uslovima, i dalje kreće ispod ukupne inflacije – u decembru je iznosila 10,1% međugodišnje. Izvršni odbor očekuje da će inflacija ostati povišena i u prvom tromesečju ove godine, kao posledica nastavka prenošenja visokih troškovnih pritisaka iz prethodnog perioda i povećanja cena električne energije i gasa za domaćinstva. Nakon toga, u nastavku godine očekuje se smirivanje inflatornih pritisaka, pre svega u drugoj polovini godine.

Prema preliminarnim podacima Republičkog zavoda za statistiku, realni međugodišnji rast bruto domaćeg proizvoda Srbije u četvrtom tromesečju iznosio je 0,4%, a na nivou godine ostvarena je stopa rasta od 2,3%.

Naredna sednica Izvršnog odbora na kojoj će biti doneta odluka o referentnoj kamatnoj stopi održaće se 9. marta.ečju iznosio je 0,4%, a na nivou godine ostvarena je stopa rasta od 2,3%.

Naredna sednica Izvršnog odbora na kojoj će biti doneta odluka o referentnoj kamatnoj stopi održaće se 9. marta.


Key Policy Rate Raised to 5.5%
At its meeting today, the NBS Executive Board voted to raise the key policy rate by 25 bp, to 5.5%. The rates on deposit and credit facilities were raised by the same amount, to 4.5% and 6.5%, respectively.

As said in the press release, in its decision-making, the Board was guided by the persistently high global cost-push pressures, despite the signs of easing, and the necessity to contain their second-round effects on price growth at home through inflation expectations and to impact a part of demand-side pressures.

– The NBS thus helps inflation to strike a downward path and retreat within the target tolerance band until the end of the projection horizon – says the Governor’s Cabinet.

Today’s hike is the eleventh in a row – since April 2022, the rate has been raised by 450 bp in total.

In late 2022, y-o-y inflation measured 15.1%, with around two-thirds still originating from food and energy prices. As in other countries, over the past months the contribution of energy prices has been declining and that of food prices has continued up.

Even though they slowed down, producer and import prices continue to record relatively high y-o-y growth rates, impacting domestic core inflation. However, core inflation continued to move below headline inflation and measured 10.1% y-o-y in December, owing to the relative stability of the exchange rate that was maintained in extremely uncertain global conditions. The Board expects inflation to remain elevated in Q1 this year, as a consequence of continued spillover of the high cost-push pressures from the prior period and the hike in household electricity and gas prices. In the remainder of the year, and especially in the second half, the Board expects inflationary pressures to ease.

According to preliminary SORS data, Serbia’s real y-o-y GDP growth amounted to 0.4% in Q4 and 2.3% in 2022 overall.

The next rate-setting meeting will be held on March 9.


"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta