Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Cena zlata skočila na jednogodišnji maksimum
Zabrinutost zbog finansijskog stanja banaka izazvala je pometnju u vezi sa kupovinom zlata. Kada su američke banke kao što su Silicon Valley Bank i Signature Bank najavile probleme sa likvidnošću, a zatim se pojavile vesti da je evropska banka Credit Suisse takođe u nevolji, trgovci su pohrlili ka sigurnoj imovini.
Investiciono društvo “KapitalRS“ iz Beograda, za sve koji su zainteresovani da nauče kako da trguju cenom zlata preko interneta (takozvanim finansijskim ugovorima za razliku, engl. CFD), pripremilo je besplatan vodič “Kako trgovati cenom zlata online”. Vodič je prilagođen svim nivoima znanja i možete ga preuzeti putem linka ispod.
Međutim, tada su intervenisale svetske centralne banke, vlade i komercijalne banke. UBS je pristao da kupi Credit Suisse uz finansijsku podršku švajcarske vlade. FED je pružio pomoć pogođenim bankama i čini se da je kriza, barem za sada, gotova.

No, cena zlata ostaje visoko u odnosu na cenu iz 2000. godine i blizu je rekordno visokog nivoa iz 2017. godine.

Postoje i drugi faktori koji povećavaju popularnost zlata. Bankarska mini kriza prisilila je svetske centralne banke da preispitaju svoju politiku u odnosu na kamatne stope. Veće kamatne stope mogu vršiti pritisak na bilanse banaka, pa se, kako bi se sprečila potencijalna kriza u bankarskom sistemu, vrši pritisak na centralne banke poput FED-a trebalo da prestanu sa podizanjem stopa.
U nestabilnom ekonomskom okruženju usred visoke inflacije i geopolitičkih napetosti između SAD, Rusije i Kine, zlato postaje još privlačnije. Rusija, Kina i njihovi saveznici nastoje da okončaju dominaciju dolara širom sveta, a prema Svetskom veću za zlato, centralne banke kupuju rekordne količine zlata u ovim nesigurnim vremenima.


Ovo je današnji kurs dinara prema evru
Zvanični srednji kurs danas iznosi 117,3378 dinara za jedan evro, objavila je Narodna banka Srbije. Evro je juče po zvaničnom srednjem kursu vredio 117,3388 dinara.
Dinar danas vredi jednako kao pre mesec dana, 0,3 odsto više nego godinu dana ranije i jednako kao na početku ove godine. Najslabija vrednost dinara prema evropskoj valuti u 2022. godini bila je 13. aprila, kada je za evro bilo potrebno 117,7627 dinara, a najjača 12. decembra, 117,2751 dinar.


Dinar-to-euro exchange rate at RSD 117.3378
BELGRADE- The Serbian dinars official median exchange rate against the euro is 117.3378 dinars for one euro on Tuesday, which is a slight change from Monday, the National Bank of Serbia said.

The dinar is steady against the euro m-o-m and up by 0.4 pct y-o-y.

The dinars indicative exchange rate against the dollar was up by 0.4 pct to 108.5155 dinars for one dollar on Monday.

The dinar was up by 2.1 pct against the dollar m-o-m and down by 0.9 pct y-o-y, rising by 1.5 pct relative to the beginning of the year.


"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta