Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Šta će sada biti sa dolarom: Ovakav pad skoro nije viđen, a Srbi u bankama imaju 585 miliona $
Dolar je pre samo pola godine bio na "vrhuncu". Vredeo je kao i evro i dostizao "visine" i do 117 dinara. Mnogi su tada razmišljali o jačem ulasku i kupovini ove valute, ali sada se dogodio i obrt na koji su prošle godine i upozoravali mnogi ekonomisti.
Prema podacima Narodne banke Srbije evro ovih dana vredi 117,28 dinara. Dolar je istovremeno na niovu od oko 106,93 dinara i kontinuirani pad prisutan je već neko vreme. Jutros je slična situacija.
Mnogi ekonomisti, i domaći strani ,upozoravali su prošle godine odgovarajući na pitanje: "Da li evre treba prebacivati u dolare?" Ocena je bila da je nagli rast američke valute, odnosno strmoglavi pad evra, kao i drugih valuta zapravo bio posledica odlaganja ili odbijanja usklađivanja monetarne politike Evropske centralne banke sa FED. Šta kažu danas. Šta će biti sa dolarom, američkom valutom koja je prošle godine činila oko 4,4 odsto ukupne štednje u bankama u Srbiji ili tačnije 585,81 miliona dolara, naspram 11,7 milijardi evra.

Profesor na Ekonomskom fakultetu u Beogradu Ljubodrag Savić i ranije je upozoravao na scenario slabljenja dolara. Sada priči dodaje i argumente.

- Odnos između najjačih valuta sveta je posledica njihove ekonomske snage, ali ponekad može biti deo i ekonomske politike. Ne smatram da je pad vrednosti dolara nešto spektakulrno, rekao bih da je to jedan normalan sled događaja. Osnovni uzrok leži u činjenici da vodeće zemlje sveta žele da istisnu dolar iz svog poslovanja. Vidimo kakvu politiku vode Kina, Rusija, Indija, zemlje Briksa, zatim i bogati proizvođači nafte, poput Saudijske Arabije i Irana - ocenio je Savić.
Objašnjava i da pomenute zemlje imaju za cilj da smanje značaj dolara u svetskoj ekonomiji, odnosno da olakšaju sebi poslovanje.

- Sada svi žele da istisnu dolar iz te pozicije, što to neće biti ni brzo ni lako. Ali, nema sumnje da će se to posle nekog vremena i desiti - kaže on.

Dugoročna prognoza
I šta treba očekivati u narednom periodu?

- Dolar će dugoročno morati da pada zato sve zemlje uporno pokušavaju da ga izbace u meri u kojoj je to moguće iz međunarodne trgovine. To onda šalje poruku investitorima i svim onima koji su trgovali i koristili dolar da se nešto dešava. Neizvesnost kod velikih valuta i različita očekivanja su upravo ono što ga destabilizuje - rekao je Savić.
Zaključuje da dolar neće propasti, još uvek je najjača valuta i dodaje da su i rast i pad vrednosti zapravo neko uobičajeno tržišno ponašanje.

- U svakom slučaju će oscilacija u vrednosti dolara biti, ali ne samo na jednu stranu, već i gore i dole - objašnjava Savić.

Čnjenica je i da raste trgovina u juanima čime se potkopava američka valuta i ugrožava njegova globalna pozicija.

- Zanimljivo je da sedamdesetih godina prošlog veka Amerika uopšte nije vodila računa o vrednosti dolara, već su to činile u najvećoj meri Nemačka i Japan u zavisnosti od toga da l žele da imaju jeftin izvoz ili neke druge ciljeve - rekao je Savić.


Vol Strit: Netflix i Morgan Stanley u fokusu, male promene indeksa
Američki indeksi su se malo promenili jer su investitori analizirali najnovije rezultate kompanija uključujući Netfliks i Morgan Stanlei.
S&P 500 je skliznuo 0,01% niže na 4.154,52, dok je Nasdak Composite ojačao 0,03% i zatvorio se na 12.157,23. Dov Jones Industrial Average izgubio je 79,62 poena, ili 0,23%, i završio na 33.897,01.
Dok su mnoge kompanije koje su prijavile prošlog dana nadmašile procene analitičara, trgovci su videli da nešto nije u redu sa rezultatima, što je dovelo do pada akcija. Nedostatak prognoza velikih kompanija takođe je ostavio investitore na ivici, a Federalne rezerve su spremne da ponovo podignu kamatne stope za nekoliko nedelja i strahuju od recesije.

- Tržište je zaista bilo prilično loše ove sezone zarada“, rekao je Sandi Bragar, glavni direktor za klijente Aspiriant-a. „Bili smo zabrinuti zbog pada korporativnih profita i zarada, i to je svakako počelo da se vidi u kompanijama koje su do sada izveštavale, ali tržište nije baš previše reagovalo na to.

Akcije Netflika pale su za 3,2 odsto. U utorak je gigant za striming razočarao investitore odbacivši planove za suzbijanje deljenja lozinki. U poslednjem kvartalu, Netfliks je nadmašio očekivanja analitičara o zaradi po akciji. Kompanija je takođe dodala više pretplatnika nego što se očekivalo, ali je promašila procene prihoda.

Zarada bankarskih institucija
Zarada velikih bankarskih institucija završila je rastom od 0,7% za Morgan Stanlei. Uprkos snažnim rezultatima, akcije su u početku pale jer su marže za investiciono bankarstvo, upravljanje bogatstvom i imovinom bile slabije nego što se očekivalo, kaže analitičar Vels Farga Majk Mejo. Normalizacija poreske stope banke bi pokazala slabiji profit od očekivanog za ovaj kvartal, rekao je on.
Investitori su pomno pratili industriju nakon što su bankovni propasti prošlog meseca podstakli strahove da će se zaraza proširiti.

Uprkos tome, reakcija tržišta je bila „prilično benigna“ na većinu ekonomskih i finansijskih vesti koje stižu, rekao je Kvinsi Krosbi iz LPL Financial-a. Akcije su, dodala je, u "trgovini klackalicama", pri čemu se dobitnici i gubitnici menjaju iz dana u dan.

- On zaista nije doneo odluku o tome da li će akcija cena pobediti ili ne, rekao je glavni globalni strateg.


EPS i zvanično akcionarsko društvo - Emitovane akcije vrednosti 365 milijardi dinara
Elektroprivreda Srbije (EPS) je od utorka 18. aprila i zvanično akcionarsko društvo, a emitovano je ukupno 36,5 miliona akcija, nominalne vrednosti 10.000 dinara po akciji, prenela je TV N1.

Po osnovu promene pravne forme iz javnog preduzeća u akcionarsko društvo, u Centralni registar hartija od vrednosti upisano je ukupno 36.510.509 komada akcija EPS-a, nominalne vrednosti 10.000 dinara.

Na osnovu toga, vrednost EPS je 365,1 milijarda dinara, odnosno oko 3,1 mlrd EUR.

Akcije su u vlasništvu države.

Nekoliko stotina građana i radnika tog preduzeća okupilo se juče u 18 sati kako bi iskazali nezadovoljstvo povodom transformacije EPS-a u akcionarsko društvo. Zahtevali su poništavanje odluke i stopiranje prelaska EPS-a iz javnog preduzeća u akcionarsko društvo, a za tu odluku dali su sedam dana Ministarstvu rudarstva i energetike i Vladi Srbije.

Jedan od inicijatora, Goran Perišić, rekao je da se prelaskom EPS-a u akcionarsko društvo stiče prvi korak ka privatizaciji. Naglasio je da EPS mora da ostane i proizvođač i trgovac strujom, da će radnici Kolubare ostati bez posla, a da će računi za struju biti veći.

Naveo je da radnici nisu bili informisani o tome šta se dešava u preduzeću, kao i da nije bilo javne rasprave o transformaciji EPS-a.


Dinar-to-euro exchange rate at RSD 117.2847
BELGRADE - The Serbian dinars official median exchange rate against the euro is 117.2847 dinars for one euro on Thursday, which is a slight change from Wednesday, the National Bank of Serbia said.

The dinar is steady against the euro m-o-m and up by 0.3 pct y-o-y.

The dinars indicative exchange rate against the dollar was down by 0.1 pct to 106.9921 dinars for one dollar on Wednesday.

The dinar was up by 2.7 pct against the dollar m-o-m and by 1.7 pct y-o-y, rising by 3.0 pct relative to the beginning of the year.


"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta