Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Na azijskim tržištima indeksi pali: Indija povukla iznenađujući potez
Azijsko-pacifička tržišta su pala u četvrtak jer je Vol Strit pregledao najnoviji izveštaj ADP-a o privatnim platama, koje je pokazalo usporavanje rasta broja radnih mesta u martu. Indijska centralna banka zadržala je svoju referentnu kamatnu stopu ili političku otkupnu stopu na 6,50%, prkoseći očekivanjima da će Reserve Bank of India porasti za 25 baznih bodova. Indijska rupija oslabila je 0,15 posto ubrzo nakon objave.

Nifty 50 dobio je 0,15% – što je suprotno prevladavajućem trendu jer su referentni indeksi u celoj regiji nastavili beležiti pad.
Japanski Nikkei 225 vodio je gubitke u regiji jer je skliznuo 1,08%, a Topix je izgubio 0,91%. Južnokorejski Kospi pao je 0,7%, a Kosdaq je zabeležio manji gubitak od 0,69%.

Australski S&P/ASX 200 skliznuo je 0,26%. Hongkonški Hang Seng indeks trgovao se neznatno u porastu, dok je Hang Seng Tech indeks pao za 0,49%.

Tržišta u Australiji i Hong Kongu zaključiće svoje nedeljno trgovanje u četvrtak, jer će njihova tržišta biti zatvorena zbog praznika u petak.

U kontinentalnoj Kini, i Shanghai Composite i Shenzhen Component neznatno su porasli.

Tokom noći u SAD-u Nasdaq Composite zabeležio je treću uzastopnu sesiju gubitka, izgubivši 1,07%, dok je široki S&P 500 pao za 0,25. Dow Jones Industrial Average je, međutim, ojačan boljim rezultatima zdravstvenih deonica te je zatvorio 0,24% više.


Ovo je današnji kurs dinara prema evru
Zvanični srednji kurs dinara prema evru iznosi danas 117,2821 dinara za evro, što je neznatna promena u odnosu na prethodni dan, objavila je Narodna banka Srbije.
Dinar je prema evru na istom nivou kao pre mesec dana, a na godišnjem nivou jači za 0,4 odsto.
Indikativni kurs dinara prema dolaru bio je u sredu slabiji za 0,1 odsto u odnosu na utorak i iznosi 107,2146 dinara za dolar.

Dinar je prema dolaru jači za 2,7 odsto nego pre mesec dana, na godišnjem nivou je jači za 0,8 odsto, a u odnosu na početak godine je jači za 2,7 odsto.


Danas će ponovo biti uspostavljena avio-linija između Beograda i Tel Aviva
BEOGRAD - Er Srbija će danas ponovo uspostaviti direktnu avio-liniju između Beograda i Tel Aviva, a zbog velikog interesovanja, umesto planirana tri, od početka maja na toj liniji će biti četiri polaska nedeljno.

Ambasador Izraela u Srbiji Jahel Vilan rekao je za Tanjug da je presrećan što će ponovo početi direktni letovi između dve zemlje i što će za manje od tri sata putnici iz Beograda moći da stignu do Tel Aviva i obrnuto.

Prvi avion Er Srbije do Tel Aviva, nakon pauze nastale zbog pandemije, poleteće na jedan od najvećih jevrejskih praznika Pesah, koji se slavi kao praznik proleća, a proleće je, kazao je ambasador, i znak novog početka, novih dostignuća i veza, između Srba i Jevreja, Srbije i Izraela.


NBS: U sistemu za instant plaćanja IPS u martu realizovano 5,4 miliona transakcija
BEOGRAD - U sistemu za instant plaćanja IPS NBS koji radi neprekidno u martu su je realizovano 5, 4 miliona transakcija, objavila je Narodna banka Srbije (NBS).

Vrednost prometa iznosila je 55 milijardi dinara, a prosečna dnevna vrednost prometa 1,7 milijardi.


Morava airport management announces expansion
The management of "Morava" airport, located in the town of Ladjevci, between Cacak and Kraljevo, announced its expansion with the construction of a parking lot, a technical block, a goods transport zone, i.e. a cargo center and a dock platform.

As reported by Beta, the plan is for those airport facilities, covering an area of about 42,000 square meters, to be equipped with the systems necessary for the functioning of civilian air traffic.

"Morava" airport was first built in 1967 as a military airport, and as of 2019 it has been repurposed as a civilian airport, making it the third commercial airport in Serbia, after Belgrade and Nis.

The airport currently has a dock building with an area of about 5,000 square meters, equipped for the arrival and departure of one plane with a capacity of up to 189 passengers.

From "Morava", passengers can fly to Istanbul and, seasonally, to Thessaloniki and Tivat.

PE Airports of Serbia announced a public procurement at the end of 2021. at the airport, as well as ground floor arrangement, construction of the technical block and perimeter fence of the airport, along with equipping it with specialized systems necessary for the functioning of civilian air traffic at the Airport.


Uprava aerodroma Morava najavljuje proširenje
Uprava aerodoroma Morava, koji se nalazi u mestu Lađevci između Čačka i Kraljeva, najavila je njegovo proširenje izgradnjom parkinga, tehničkog bloka, robno-transportne zone, odnosno kargo centra i pristanišnog platoa.

Kako je prenela Beta, u planu je da ti objekti na aerodromu, na prostoru od oko 42.000 kvadratnih metara, budu opremljeni odgovarajućim sistemima neophodnim za funkcionisanje civilnog vazdušnog saobraćaja.

Aerodorom "Morava" izgrađen je 1967. godine kao vojni, a od 2019. godine funkcioniše kao civilni, čime je postao treći komercijalni aerodrom u Srbiji, posle Beograda i Niša.

Aerodorom trenutno ima pristanišnu zgradu površine oko 5.000 kvadratnih metara koja je opremljena za dolazak i odlazak jednog aviona čiji je kapacitet do 189 putnika.

Sa tog aerodroma odvija se avio saobraćaj sa Istanbulom i sezonski sa Solunom i Tivtom.

Podsetimo, Aerodromi Srbije raspisali su krajem 2021. godine Aerodromi Srbije javnu nabavku za izradu projektne dokumentacije za gradnju platforme, rulne staze za kretanje po platformi, tehničke platforme za aerodromsku opremu, servisne sabraćajnice, perimetarskog puta i drugih internih saobraćajnica, parkina za posetioce i zaposlene na aerodromu, kao i parterno uređenje, gradnju tehničkog bloka i ograde perimetra aerodroma, uz opremanje specijalizovanim sistemima neophodnim za funkcionisanje civilnog vazdušnog saobraćaja na Aerodromu.


Siniša Mali: Nema govora o privatizaciji EPS-a
BEOGRAD - Ministar finansija Siniša Mali najavio je danas strategiju za razvoj EPS-a do kraja maja i rekao da nema govora o privatizaciji Elektroprivrede Srbije (EPS), jer on mora da bude prava lokomotiva razvoja Srbije.

Ministar je ukazao je da je rat u Ukrajini pokazao sve manjkavosti energetskog sistema u Evropi.

Nakon dvonedeljnih razgovora sa predstavnicima MMF-a u okviru prve revizije aktuelnog Stend-baj aranžmana sa Srbijom, koji se sprovodi od decembra 2022. ocenjeno je da je srpska privreda pokazala otpornost u vrlo nepovoljnim uslovima, da su makroekonomski rezultati u okviru programa odlični a da program strukturnih reformi dobro napreduje, prenosi RTS.


Referentna kamatna stopa povećana na 6%
Na današnjoj sednici, Izvršni odbor odlučio je da poveća referentnu kamatnu stopu za 25 baznih poena, na nivo od 6%. Povećana je i stopa na depozitne olakšice – na 4,75%, kao i stopa na kreditne olakšice – na 7,25%.

Pri donošenju ovakve odluke Izvršni odbor je procenio da je potrebno nastaviti sa umerenim zaoštravanjem monetarnih uslova kako ne bi došlo do rasta inflacionih očekivanja i kako bi se osiguralo da se inflacija nađe na opadajućoj putanji i vrati u granice dozvoljenog odstupanja od cilja u horizontu projekcije. Prenošenje dosadašnjeg povećanja referentne kamatne stope na kamatne stope na tržištu novca, kredita i štednje ukazuje na efikasnost transmisionog mehanizma monetarne politike putem kanala kamatne stope.

Istovremeno, održavanjem relativne stabilnosti kursa dinara prema evru, Narodna banka Srbije znatno doprinosi ograničavanju efekata prelivanja rasta uvoznih cena na domaće cene, kao i ukupnoj makroekonomskoj stabilnosti u uslovima povećane globalne neizvesnosti.

Izvršni odbor je naveo da su dalji pad cena u sektoru energetike, kao i rešavanje zastoja u globalnim lancima snabdevanja i smanjenje troškova kontejnerskog transporta u velikoj meri doprineli slabljenju troškovnih pritisaka na globalnom nivou, što bi trebalo da utiče i na usporavanje domaće inflacije u narednom periodu. Nesigurnost u pogledu globalnog privrednog rasta i bojazan da bi moglo doći do recesije u razvijenim zemljama, uticali su na dodatni pad cena primarnih proizvoda. Ipak, Izvršni odbor ističe da je opreznost monetarne politike neophodna zbog i dalje prisutnih geopolitičkih tenzija povodom sukoba u Ukrajini, kao i činjenice da indirektni efekti povećanih cena energenata i industrijskih sirovina u prethodnom periodu, zajedno s tržištem rada, još uvek održavaju baznu inflaciju na relativno visokom nivou u većini zemalja, što se odražava na uvoznu inflaciju u Srbiji. To pre svega važi za zonu evra, koja je naš najznačajniji trgovinski partner, gde je, prema preliminarnim podacima, i pored smanjenja ukupne inflacije na 6,9% u martu (sa 8,5% u februaru), bazna inflacija zabeležila dalji rast na 5,7% međugodišnje (sa 5,6% u februaru).

Ukupna inflacija u Srbiji je u februaru iznosila 16,1% međugodišnje, što je u skladu sa iznetim projekcijama Narodne banke Srbije za prvo tromesečje koje su uzele u obzir očekivan nastavak prenošenja visokih troškovnih pritisaka iz prethodnog perioda na cene hrane i drugih industrijskih proizvoda, kao i korekcije cena električne energije i gasa. I dalje se oko dve trećine doprinosa ukupnoj inflaciji odnosi na rast cena hrane i energenata, na koji mere monetarne politike imaju ograničen efekat, jer je rast ovih cena u najvećoj meri posledica dešavanja u međunarodnom okruženju. Bazna inflacija (merena promenom indeksa potrošačkih cena po isključenju hrane, energije, alkohola i cigareta) i dalje se kreće na znatno nižem nivou od ukupne inflacije – u februaru je iznosila 11,1% međugodišnje, čemu značajno doprinosi očuvana relativna stabilnost deviznog kursa. Prema aktuelnoj februarskoj srednjoročnoj projekciji, očekuje se da će se međugodišnja inflacija od narednog tromesečja naći na opadajućoj putanji, uz znatniji pad u drugoj polovini ove godine, tako da bi krajem godine trebalo da bude na dvostruko nižem nivou u odnosu na aktuelni i da se sredinom 2024. godine vrati u granice cilja. U smeru smirivanja inflatornih pritisaka trebalo bi da deluje dosadašnje zaoštravanje monetarnih uslova, očekivano slabljenje efekata globalnih faktora vođeno rastom cena energenata i hrane u prethodnom periodu, usporavanje uvozne inflacije, kao i niža eksterna tražnja u uslovima očekivanog usporavanja globalnog privrednog rasta.

Kada je u pitanju ekonomska aktivnost, Narodna banka Srbije očekuje da će bruto domaći proizvod Srbije ove godine ostvariti realni rast u rasponu od 2,0% do 3,0%, čemu će doprineti i oporavak sektora energetike na koji ukazuju podaci o proizvodnji i izvozu električne energije u prva dva meseca ove godine. Rast će biti vođen domaćom tražnjom, čemu u najvećoj meri doprinosi očuvano tržište rada, dok će zbog i dalje visokog očekivanog uvoza energenata i niže eksterne tražnje, pre svega iz zone evra, doprinos neto izvoza biti negativan. Ipak, očekujemo da i u ovoj godini izvoz nastavi dinamičan rast zahvaljujući investicijama iz prethodnog perioda, koje su bile pretežno usmerene u razmenljive sektore. Oporavak eksterne tražnje od druge polovine ove godine, povećani izvozni kapaciteti i planirana realizacija investicionih projekata, pre svega u oblasti putne, železničke, energetske i komunalne infrastrukture, od 2024. bi trebalo da rezultiraju ubrzanjem rasta bruto domaćeg proizvoda na raspon od 3,0% do 4,0%, a u narednim godinama i povratkom na pretpandemijsku putanju rasta od oko 4,0% godišnje.

U zavisnosti od kretanja ključnih monetarnih i makroekonomskih faktora iz domaćeg i međunarodnog okruženja, kao i globalne geopolitičke situacije, Narodna banka Srbije će procenjivati da li ima potrebe za nastavkom zaoštravanja monetarnih uslova i u kom obimu, uzimajući pri tome u obzir i očekivane efekte prethodnog zaoštravanja monetarne politike na inflaciju u narednom periodu. Prioritet monetarne politike i dalje će biti obezbeđenje cenovne i finansijske stabilnosti u srednjem roku, uz podršku daljem privrednom rastu.

Naredna sednica Izvršnog odbora na kojoj će biti doneta odluka o referentnoj kamatnoj stopi održaće se 11. maja 2023. godine.


NBS raises key policy rate to 6 pct
BELGRADE - The National Bank of Serbia (NBS) Executive Board on Thursday raised the key policy rate by 25 bp to 6 pct, the NBS said in a statement.

The rates on deposit and lending facilities were raised to 4.75 pct and 7.25 pct, respectively.

"In making the decision, the Board judged that further moderate tightening of monetary conditions is necessary to preclude a rise in inflation expectations and ensure that inflation hits a downward trajectory and returns within the target tolerance band over the projection horizon.

The pass-through of key policy rate hikes so far to the interest rates in the markets of money, loans and savings signals the efficiency of the monetary policy transmission mechanism through the interest rate channel.

At the same time, by maintaining relative stability of the dinar exchange rate against the euro, the NBS significantly contributes to containing the effects of the spillover of rising import prices onto domestic prices, and to overall macroeconomic stability amid heightened global uncertainty," the central banks statement said.

"A further decline in energy prices, resolution of global supply bottlenecks and a reduction in container transport costs largely contributed to the easing of cost-push pressures globally, which should slow inflation at home. Uncertainty over global growth and concerns over recession in advanced economies resulted in a further decline in primary commodity prices. Still, the Board underlines that monetary policy caution is needed due to the persisting geopolitical tensions over the Ukraine conflict, and the fact that the indirect effects of elevated prices of energy and industrial raw materials in the past period, along with the labour market, are still keeping core inflation at a relatively high level in most countries, which reflects on imported inflation in Serbia," it also said.


"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta