Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Ističe rok za plaćanje poreza na imovinu: Svaki dan kašnjenja dodatno se plaća
Rok za plaćanje druge rate poreza na imovinu fizičkih lica za ovu godinu dospeva na naplatu 15. maja, a ukoliko se ova obaveza ne plati na vreme ,može papreno da košta svaki dan kašnjenja.
Mnoge lokalne samouprave po Srbiji podigle su iznose poreza na imovinu za ovu godinu. Ono što je ostalo isto jeste da se ne prašta ni neplaćanje ni kašnjenje.
Druga rata poreza na imovinu fizičkih lica za ovu godinu dospeva na naplatu 15. maja. Porez se plaća u četiri rate: prva do 14. februara, druga do 15. maja, treća do 14. avgusta i četvrta rata se plaća do 14. novembra, što je isto kao i ranijih godina.

Opravdanje za kašnjenje neće biti ni za one obveznike koji još uvek nisu dobili rešenje od lokalnih samouprava jer je tako zakonom regulisano.

Doduše takvih je malo jer ih većina uprava za javne prihode na vreme dostavlja rešenja na adrese građana pa su upoznati o svom ukupnom poreskom zaduženju za ovu godinu i dovoljno je da uplate jednu četvrtinu od onog što im je propisano. Oni pak koji još uvek nemaju ovaj papir, ratu treba da uplate na osnovu zaduženja iz prošlogodišnjeg rešenja jer to što se kasni sa dostavom, ne znači da će država, ako ovu obavezu ne izmire na vreme, kasniti sa kamatama ali i kaznama.

Takav je zakon i ko ga ne poštuje neće mu se isplatiti, jer ne samo što će mu se za svaki dan kašnjenja zaračunati zatezna kamata, koja je oko 10 odsto na godišnjem nivou, već rizikuje i da plati kaznu od 50.000 dinara po neplaćenom kvartalu.

- Građani koji ne poštuju propisane rokove za plaćanje poreza na imovinu mogli bi biti kažnjeni sa 50.000 dinara za svaki kvartal za koji nije plaćena rata poreza. Za godišnji porez na imovinu zakonodavac je propisao kvartalne rokove plaćanja što znači da se nepoštovanje propisanih rokova smatra neredovnim izmirivanjem obaveza - kaže za “Blic Biznis” Đerđ Pap, stručnjak za poreze.
NBS: Moguće i bez provizije
Iz NBS ističu da se sa Dina karticom, na šalterima Uprave za trezor, bez provizije može platiti i porez na imovinu i porez na dohodak građana, te na promet motornih vozila, dohodak građana na prihod od poljoprivrede i šumarstva kao i doprinosi za obavezno socijalno osiguranje poljoprivrednika.
Na šalterima Uprave za trezor dina karticom se mogu, uz niske provizije, platiti računi za struju, računi javnih preduzeća "Infostan tehnologije" i "Informatika" Novi Sad, Telekom i slično.

Porez na imovinu fizičkih lica može se platiti i skeniranjem NBS IPS QR koda na rešenjima na kojima je pripremljen ovaj kod, korišćenjem mobilne aplikacije banke u kojoj obveznici imaju račun.


Vreme radi za obveznice: Tržišta novca u drugom planu
Obveznice bi mogle da donesu dobre prinose ako se tržišta deonica koriguju, za razliku od prošle godine. Analitičari očekuju da će se ponovno uspostaviti tradicionalna negativna korelacija između kretanja deonica i obveznica.
Portfelj 60-40 ponovno je atraktivan u ovom svetlu. Tržišta novca su, međutim, postala vrlo zanimljiva, suočena s naglim povećanjem kamatnih stopa. Omogućuju pristup nerizičnim trezorskim zapisima, koji, međutim, nude znatno veće prinose od onih koje štediše ostvaruju na depozite.
Insistiranje na depozitima besmisleno
Ukratko, insistiranje na depozitima u ovim vremenima je besmisleno, jer sigurne državne obveznice barem delimično pokrivaju inflaciju.

- Od 1979. ulaganja u fiksni prihod nadmašuju gotovinske pozicije za tri postotna boda u svakom trogodišnjem razdoblju (u proseku) u 90 odsto slučajeva. Iako se ulagači prošlih godine sećaju po lošim stvarima (kada su padovi cena obveznica bili rekordno visoki), vreme je da pređete s gotovine na ulaganja s fiksnim prihodom, preporuka je najvećeg obvezničkog fonda Pimco.


Na azijskim tržištima indeksi porasli na početku nedelje
Azijsko-pacifička tržišta većinom su porasla u ponedeljak nakon što je Wall Street u petak prekinuo četverodnevni niz gubitaka. Jedini izuzetak bio je Japan, gde je Nikkei 225 pao za 0,66 odsto, a Topix pao za 0,22 odsto unatoč tome što je njegov sektor usluga zabeležio rekordan tempo ekspanzije u aprilu, pokazao je indeks menadžera nabave usluga au Jibun Bank Japan.
Zapisnici sa sastanka japanske monetarne politike u martu pokazali su da su članovi odbora zabrinuti zbog ubrzanja inflacije tempom većim od očekivanog.
Shanghai Composite predvodio je rast u regiji i dobio je 1,9 odsto, dok je Shenzhen Component porastao za 0,3 odsto.

U Australiji, S&P/ASX 200 porastao je 0,69 odsto kako su finansijski i rudarski predvodili dobitke. Južnokorejski Kospi porastao je 0,84 odsto, a Kosdaq 0,21 odsto.

Indeks Hang Seng u Hong Kongu popeo se 0,8 odsto, zahvaljujući energetskim i zdravstvenim deonicama.

U SAD-u su se sva tri glavna indeksa oporavila u petak, završivši uglavnom na višem nivou jer su se banke oporavile, a Apple je objavio dobit bolju od očekivane. Dow Jones Industrial Average porastao je 1,65 odsto. S&P 500 popeo se 1,85 odsto, a Nasdaq Composite zabilježio je najveći dobitak, napredujući 2,25 odsto.

SAD bi takođe trebao objaviti najnovije podatke o indeksu potrošačkih cena za mesec april.


Ovo je današnji kurs dinara prema evru
Zvanični srednji kurs danas je 117,2923 dinara za jedan evro, objavila je Narodna banka Srbije.
Dinar vredi 0,1 odsto više nego pre mesec dana, 0,3 odsto više nego godinu dana ranije i jednako kao na početku ove godine. Od početka godine najslabija vrednost dinara prema evropskoj valuti iznosila je 117,3794 dinara za evro, a najjača 117,2758 dinara za evro.


Air Serbia prodala najstariji evropski Boing 737-300
Air Serbia je prodala najstariji evropski avion Boing 737-300, registrovan kao YU-ANI. Mlaznjak nije u upotrebi od februara 2023, a proteklog vikenda stigao je do svog novog vlasnika u Tjenđinu u Kini, iz Beograda preko Tbilisija i Almatija, prenosi Ex Yu Aviation.

Letelicu će lokalni univerzitet koristiti za potrebe obuke. Mlaznjak je najpre bio u vlasništvu Jugoslovenske avio-kompanije, a kasnije je leteo za Jat Airways, pa za Er Srbiju, pod namenskim čarter brendom Aviolet.

YU-ANI je držao rekord kao najstariji avion serije Boing 737-300 u redovnom komercijalnom saobraćaju (isključujući teretne i vojne VIP verzije).

Portal navodi i da je Air Serbia u novembru 2021. istom kineskom kupcu prodala svoj mlaznjak B737-300, registrovan kao YU-ANK, i dodaje da se očekuje da će jedini preostali 737-300 nacionalne avio-kompanije, registrovan kao YU-AND i prizemljen od februara 2020. godine, biti izložen u Muzeju vazduhoplovstva u Beogradu.


Air Serbia Sells Europes Oldest Boeing 737-300
Air Serbia has sold Europes oldest Boeing 737-300 aircraft, registered YU-ANI. The jet has been out of service since February 2023 but made its way to its new owner in Tianjin in China from Belgrade via Tbilisi and Almaty over the weekend, the EX-YU Aviation News portal reports.

The aircraft will be used by the local university for training purposes. The jet was delivered new to JAT Yugoslav Airlines and later operated for Jat Airways and then for Air Serbia under the carrier’s dedicated charter brand Aviolet.

YU-ANI held the record for being the oldest Boeing 737-300 series aircraft in regular commercial service (excluding cargo and military VIP configuration versions).

The portal also writes that, in November 2021, Air Serbia sold its B737-300 jet registered YU-ANK to the same Chinese buyer, while its sole remaining 737-300, registered YU-AND, which has been grounded since February 2020, is expected to be put up for display at the Aeronautical Museum in Belgrade.


"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta