Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
"Džinsiju" iz Leskovca ističe i rok za iseljenje i za plaćanje dugova!
Nakon što su iz "Džinsija" otpustili radnike i proglasili stečaj, oni će pogon ”Sintetike” morati da napuste do kraja avgusta, pošto su leskovački većnici dali saglasnost o raskidu ugovora turske kompanije i Grada. Baš kao i što je najavljeno njih će naslediti firma "Aunde", koja će, kako je obećano, do 1. septembra zaposliti 300 radnika, dok će u narednih 5 godina uložiti 1,4 miliona evra.
Iako su ugovor o korišćenju pogona u Industriskoj zoni fabrika "Džinsi" i Grad Leskovac sklopli 2018. godine i to na 21 godinu, taj ugovor je danas i zvanično raskinut. Po rečima šefice Odeljenja za imovinsko-pravne poslove i imovinu Aleksandre Zdravković, Džinsi je u obavezi da izmiri sva dug dugovanja do 30. avgusta, kada im je poslednji dan za iseljenje imovine.
Zakonski zastupnik fabrike "Džinsi Srbija" je izjavio da je saglasan sa sporazumnim raskidom ugovora i da će sve obaveze nastale usled neplaćanja zakupnine, kao i troškove korišćenja zakupljene nepokretnosti izmiriti do 30. avgusta i da će objekat isprazniti od ljudi i stvari i predati ga zakupcu, odnosno Gradu Leskovcu - rekla je Zdravković.

Gradonačelnik Goran Cvetanović već je najavio da će turski "Džinsi" zameniti italijanska fabrika "Aunde", a to su zvanično potvrdili i Gradski većnici koji su dali saglasnost o korišćenju 3 zgrade, kao i za novoizgrađeni objekat portirnice.

U narednih 5 godina fabrika "Aunde" planira da uloži 1,4 miliona evra, da zaposli 350 radnika na neodređeno vreme u roku od 3 godine i da će najkasnije do 1. septembra zaposliti 300 radnika i da zbog toga ima potrebu za poslovnim prostorom za proizvodnju, kao i kancelarijskim prostorom površine 13.000 kvadratnih metara gde bi pokrenuo proiuvodnju - stoji u obrazloženju, pišu Južne vesti.

Podsetimo, da turska kompanija koja u Leskovcu posluje od 2011. godine ima velikih problema bilo je jasno još kada je u oktobru prošle godine oglašena prodaja pogona u Radničkom naselju, međutim, problemi se tu nisu završili - radnici su zbog kašnjenja plata obustavili rad, posla je bilo sve manje, zbog čega su poslati na kolektivni odmor.

Oni su organizovali i protest ispred zgrade Opštine, kada im je Cvetanović obaćao da će sve biti u redu.
Džinsi je inače 11. firma koja je iz Srbije pobegla preko noći i gotovo svi su imali istu taktiku kako da odu, a da ne plate dugove.


CBCG: Banke nisu zainteresovane za direktan platni promet sa Srbijom
Nijedna kreditna institucija u Crnoj Gori nije izrazila zainteresovanost da se priključi kliringu međunarodnih plaćanja u devizama, kazali su “Danu” iz Centralne banke (CBCG) odgovarajući na pitanje zašto i dalje nema direktnog platnog prometa sa Srbijom.
– CBCG nema mandat da utiče na komercijalne poslove i uslove banaka i ne može obavezati kreditne institucije koji će platni sistem koristiti prilikom obavljanja međunarodnih transakcija sa finansijskim institucijama u Srbiji ili bilo kojoj drugoj zemlji, osim u slučaju kada se radi o aktivnostima koje bi imale direktan uticaj na finansijsku stabilnost, što ovde nije slučaj – naveli su iz Direkcije za komunikacije CBCG.
Pitanje uspostavljanja direktnog platnog prometa između Crne Gore i Republike Srbije aktuelno je već deceniju i po, a komunikacija sa Narodnom bankom Srbije (NBS) o ovom pitanju, kako su naveli, nije ni prekidana.

– Naime, još 13. 9. 2007. godine guverneri centralnih banaka Crne Gore, Republike Srbije i Bosne i Hercegovine zaključili su bilateralne sporazume o kliringu međunarodnih plaćanja, sa ciljem da se uspostavi regionalni multilateralni kliring na teritoriji ovih država. Za operatera sistema, odnosno procesora, ovlašćena je Narodna banka Srbije. Što se tiče ovog platnog sistema, od 2007. godine do danas koristi ga 13 od 21 kreditne institucije u Republici Srbiji i šest od 23 kreditne institucije u Bosni i Hercegovini – precizirali su iz CBCG.

Istakli su da su svi preduslovi za operacionalizaciju ovog platnog sistema već uspostavljeni.

– Neophodna infrastruktura je obezbeđena od potpisivanja sporazuma, odnosno od 2008. godine. Naime, sa tehničkog, operativno-funkcionalnog aspekta, aranžman je testiran poslije potpisivanja sporazuma, a za samu implementaciju je potrebno da neka od kreditnih institucija u Crnoj Gori pokaže zainteresovanost i podnese zahtev za zaključenje ugovora o učešću u kliringu – kazali su iz CBCG.

Podvukli su da kreditne institucije za sada nisu pokazale zainteresovanost za pristupanje kliringu međunarodnih plaćanja sa Republikom Srbijom i BiH. Jedna nesistemska kreditna institucija je krajem 2022. godine tražila dodatne informacije bez daljih aktivnosti.


Dinar-to-euro exchange rate at RSD 117.2169
BELGRADE - The Serbian dinars official median exchange rate against the euro is 117.2169 dinars for one euro on Tuesday, which is a slight change from Monday, the National Bank of Serbia said.

The dinar is up by 0.1 pct m-o-m, up by 0.2 pct y-o-y and by 0.1 pct relative to the beginning of the year.

The dinars indicative exchange rate against the dollar is down by 0.3 pct to 105.7151 dinars for one dollar.

The dinar is up by 1.5 pct against the dollar m-o-m and by 8.9 pct y-o-y, rising by 4.2 pct relative to the beginning of the year.


Atlantik Grupa: Snažan rast prodaje u svim područjima i na svim tržištima
Atlantic Grupa je u prvih šest meseci 2023. godine zabeležila prihod od prodaje u iznosu od 459,7 mil EUR, što u odnosu na isti period prošle godine predstavlja rast od 15,8%. Dobit pre kamata, poreza i amortizacije (EBITDA) ostala je na nivou prve polovine prošle godine i iznosi 44,4 mil EUR, dok je neto dobit manja za 5,5% i iznosi 20,9 mil EUR.

- U prvom polugodištu 2023. Atlantic Grupa je ostvarila snažan rast prodaje u svim poslovnim i distributivnim područjima i na svim važnijim tržištima. Navedeni rast u velikoj meri je kompenzovao negativan uticaj i dalje visokih cena sirovina i pakerskog materijala, logističkih i drugih usluga kao i energenata. Osim toga, na blagi pad profitabilnosti uticao je i značajan porast troškova zaposlenih, što je posledica povećanja plata izvršenih u protekloj godini. Posebno smo zadovoljni jačanjem distributivnih temelja širenjem principalske mreže u Sloveniji kao i otvaranjem modernog LDC-a u Severnoj Makedoniji, perspektivom rasta u kategoriji kafe na tržištu Srbije i rezultatima lansiranja novih proizvoda - istakao je predsednik Uprave Atlantic Grupe Emil Tedeski.


Slatko i slano, Pića i Donat prednjače u rastu

Najveći rast od 32,2% ostvarilo je Strateško poslovno područje (SPP) Slatko i slano, čiji su vodeći brendovi Smoki i Najlepše želje, i to pod uticajem optimizacije asortimana, pojačanih marketinških aktivnosti kao i uspešnog lansiranja novih proizvoda. Sledi ga SPP Piće s nosećim brendom Cedevita i rastom od 20%, takođe s uspešnim lansiranjem novih Cedevita vitaminskih voda, i Poslovno područje (PP) Donat sa rastom od 15,7%. Među distributivnim područjima prednjače Hrvatska sa rastom od 19,8%, Srbija sa rastom od 19,1% i Severna Makedonija sa rastom od 18%.

U ukupnoj prodaji Atlantic Grupe principalski brendovi učestvuju sa 27,5%, farmaceutski lanac Farmacia čini 9,2%, dok sopstveni brendovi čine 63,3% prihoda od prodaje. Kafa se sa udelom od 20,4% u ukupnom prihodu od prodaje ističe kao najveća pojedinačna kategorija.


Otvoren novi logističko distributivni centar u Skoplju, na LDC-u Zagreb prva solarna elektrana

U prvoj polovini godine Atlantic Grupa je s Grupom Podravka dogovorila saradnju koja daje odlične rezultate, a podrazumeva Atlanticovu distribuciju Podravkinih proizvoda na austrijskom tržištu, uz istovremenu Podravkinu distribuciju Atlanticovog asortimana na tržištu SAD-a. U Sloveniji je ostvaren značajan iskorak u razvoju poslovanja saradnjom s novim principalom Haleon (Sensodyne, Corega, Parodontax, Aquafresh), dok je u Skoplju dugoročni razvoj zagarantovan zaključenjem investicije vredne 12 mil EUR u novootvoreni logističko distributivni centar. U maju je Atlantic predao obavezujuću ponudu za kupovinu Strauss Adriatica, kompanije na srpskom tržištu poznate po brendovima Doncafe i C kafa, a zaključenje transakcije podložno je prethodnom odobrenju Komisije za zaštitu konkurencije u Republici Srbiji. Na hrvatskom tržištu krenula je proizvodnja zelene energije izgradnjom prve sunčane fotonaponske elektrane na centralnom logističko distributivnom centru Zagreb, čime se smanjuje emisija ugljen-dioksida za 3.250 tona godišnje.

Od važnijih korporativnih događaja treba istaći izbor dosadašnjeg člana Nadzornog odbora Zorana Vučinića na mesto predsednika NO. Takođe, prema odluci Glavne skupštine iz juna, u julu je akcionarima Atlantic Grupe isplaćena dividenda u iznosu od jednog evra po akciji, odnosno ukupno 13,3 mil EUR.


"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta