Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Mnogima već "leglo" po 10.000 dinara!
Isplata 10.000 dinara za decu počela je jutros i danas je na listi za uplatu 500.000 prijavljenih. Pravo na novu jednokratnu pomoć države ima tačno 1,1 milon dece. Svi oni dobiće po svojih 10.000 dinara zaključno sa sutrašnjim danom. A, da li ste i vi danas na listi za isplatu?
Svi oni koji su se prijavili novac će dobiti danas ili sutra. Danas će isplatu dobiti pola miliona dece , a preostali će novac dobiti u utorak, najavio je ministar Siniša Mali.


Cene nafte blago pale nakon 3 nedelje rasta: Cena barela skliznula na 93 dolara
Cene nafte prošle nedelje blago pale, nakon tri nedelje rasta, jer će zbog visoke inflacije kamatne stope centralnih banaka ostati povišene dužee nego što se očekivalo, što će usporiti rast ekonomije, a time i potražnje za "crnim zlatom".
Na londonskom je tržištu cena barela prošloga nedelje skliznula 0.7 posto, na 93.27 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 0.8 posto, na 90.03 dolara. Nakon što su porasle tri nedelje zaredom i dosegnule najviše nivoe u ovoj godini, prošloga su nedelje cene nafte blago pale.
Posledica je to poruka američke centralne banke. Doduše, čelnici Feda nisu na prošlonedeljnoj sednici dodatno povećali kamatne stope, ali poručili su da bi ih mogli podići još jednom do kraja godine i zadržati ih na povišenim nivoima duže nego što se pre očekivalo.

Takav scenario najizgledniji je i za ostale centralne banke zapadnih zemalja jer inflacija na popušta tako brzo kao što su se ulagači i trgovci nadali. A to znači da će se rast ekonomije dodatno usporiti, što će, dakako, oslabiti potražnju za "crnim zlatom".

"Kratkoročno će cene verovatno definisati uglavnom signali na strani potražnje", procenjuju u takvom okruženju analitičari Commerzbanka.

S druge strane, podršku cenama pruža smanjena proizvodnja Saudijske Arabije i Rusije. Ti vodeći izvoznici smanjivaće isporuke do kraja ove godine za ukupno 1.3 miliona barela dnevno.

Organizacija zemalja izvoznica nafte i njeni saveznici takođe su dogovorili smanjenje proizvodnje. Na taj način te zemlje nastoje zadržati povećane cene nafte, s obzirom na to da potražnja slabi zbog usporavanja rasta najvećih svetskih ekonomija.
Prošle je nedelje za trgovce iznenadila objava Rusije da privremeno zabranjuje izvoz benzina i dizela kako bi osigurala snabdevanje domaćeg tržišta u vreme žetve i stabilizirala cene. Moskva nije navela koliko će dugo biti na snazi.

Nakon prošlotjednog pada, na londonskom je tržištu cena barela u plusu u odnosu na početak godine oko 9, a na američkom tržištu oko 12 posto.


Ovo je današnji kurs dinara prema evru
Zvanični srednji kurs dinara prema evru iznosi danas 117,2071 dinara, što je neznatna promena u odnosu na petak, objavila je Narodna banka Srbije (NBS). Dinar će prema evru zadržati istu vrednost kao pre mesec dana, na godišnjem nivou biće jači za 0,1 odsto, a od početka godine jači za 0,1 odsto.
Indikativni kurs dinara prema dolaru danas je bio na istom nivou i iznosi 109,9194 dinara za dolar. Dinar je prema dolaru slabiji za 1,1 odsto nego pre mesec dana, na godišnjem nivou je jači za 8,6 odsto, a u odnosu na početak godine jači je za 0,2 odsto.


Dinar-to-euro exchange rate at RSD 117.2071
BELGRADE - The Serbian dinars official median exchange rate against the euro is 117.2071 dinars for one euro on Monday, which is a slight change from Friday, the National Bank of Serbia said.

The dinar is steady against the euro m-o-m and up by 0.1 pct y-o-y and relative to the beginning of the year.

The dinars indicative exchange rate against the dollar is steady at 109.9194 dinars for one dollar.

The dinar is down by 1.1 pct against the dollar m-o-m and up by 8.6 pct y-o-y, rising by 0.2 pct relative to the beginning of the year.


Gasprom odbacio dolar
Većina izvoznih transakcija kompanije obavlja se u kineskim juanima i ruskim rubljama, dok se (još) ne koristi indijska valuta.

Ruski proizvođač nafte "Gasprom njeft", podružnica energetskog giganta "Gasprom", gotovo da je napustio američki dolar i evro u trgovini sirovom naftom sa stranim partnerima – kupoprodaja se obavlja u nacionalnim valutama, saopštio je generalni direktor kompanije Aleksandar Djukov, prenosi RT Balkan.
Prema njegovim rečima, većina izvoznih transakcija kompanije obavlja se u kineskim juanima i ruskim rubljama, dok se (još) ne koristi indijska valuta.

- Ne koristimo rupije. Uglavnom trgujemo u juanima i rubljama. Praktično smo napustili naplatu u dolarima i evrima - izjavio je Djukov na marginama energetskog foruma TNF, koji se održava u naftom bogatoj Tjumenskoj oblasti u Sibiru.

Dodao je da kompanija Gasprom nije imala problema s povlačenjem zarade od izvoza u stranoj valuti, a prihod od prodaje nafte i naftnih derivata prima u kratkom roku.

Rusija je značajno povećala upotrebu nacionalnih valuta u trgovini energentima prošle godine, udaljavajući se od evra i dolara u transakcijama sa stranim partnerima jer su te valute postale "nepouzdane" zbog zapadnih sankcija.


"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta