Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Loša vest za Wall Street: Pad inflacije "srezao" indekse
Indeksi na njujorškim berzama su trgovanje zaključili u minusu. Deonice na Wall Streetu pale su nakon što je potrošačka inflacija u SAD-u u januaru usporila manje od očekivanog, što je umanjilo nade da će američka centralna banka brzo smanjiti kamatne stope.
Dow Jones indeks završio je trgovanje na 38.272,75 poena, što je 1,35 posto manje nego u ponedeljak. Indeks 500 najvećih američkih kompanija S&P 500 formirao se na vrednosti 4953,17 poena što je 1,37 posto manje nego na početku. Tehnološki indeks Nasdaq izgubio je 1,80 posto i zaključio trgovanje na 15.655,60 poena.
Dow Jones indeks završio je trgovanje na 38.272,75 poena, što je 1,35 posto manje nego u ponedeljak. Indeks 500 najvećih američkih kompanija S&P 500 formirao se na vrednosti 4953,17 poena što je 1,37 posto manje nego na početku. Tehnološki indeks Nasdaq izgubio je 1,80 posto i zaključio trgovanje na 15.655,60 poena.


Ovo je današnji kurs dinara prema evru
Zvanični srednji kurs dinara za evro danas iznosi 117,1719 dinara, što je neznatna promena u odnosu na utorak, objavila je danas Narodna banka Srbije.
Dinar će prema evru biti jači u odnosu na pre mesec dana za 0,1 odsto, isto kao i na godišnjem nivou, a od početka godine je nepromenjen.
Indikativni kurs dinara prema dolaru u utorak je slabiji za 0,5 odsto i iznosi 109,3021 dinara za dolar.

Dinar je prema dolaru slabiji za 2,3 odsto nego pre mesec dana, na godišnjem nivou je nepromenjen, a od početka godine oslabio je za 3,1 procenta.


Dinar-to-euro exchange rate at RSD 117.1770
BELGRADE - The Serbian dinars official median exchange rate against the euro is 117.1770 dinars for one euro on Tuesday, which is a slight change from Monday, the National Bank of Serbia said.

The dinar is up against the euro by 0.1 pct m-o-m and y-o-y and steady relative to the beginning of the year.

The dinars indicative exchange rate against the dollar is down by 0.2 pct to 108.7590 dinars for one dollar.

The dinar is down by 1.8 pct against the dollar m-o-m and up by 1.1 pct y-o-y, and down by 2.7 pct relative to the beginning of the year.


Dinarska štednja beleži rekordan rast i iznose - Nastavlja da bude isplativija od devizne štednje
Krajem 2023. godine dinarska štednja stanovništva ostvarila je novi najviši nivo na kraju jedne godine u iznosu od 138 milijardi dinara, da bi početkom 2024. godine nastavila svoj dinamičan rast i prema poslednjim operativnim podacima premašila 144 milijarde dinara. Kako je navedeno na sajtu Narodne banke Srbije (NBS), rast dinarske štednje je rezultat pre svega "očuvanog poverenja u domaću valutu i bankarski sistem, čija je stabilnost održana i tokom veoma turbulentnih globalnih dešavanja".

Sagledavanjem isplativosti štednje oročene na godinu dana, koja je zanavljana u periodu od 11 godina (od decembra 2012.), utvrđeno je da bi dinarski štediša na ulog od 100.000 dinara na kraju perioda oročenja, u decembru 2023. godine, dobio gotovo 43.000 dinara (370 EUR) više od štediše koji bi u istom periodu na štednju u evrima položio protivvrednost istog iznosa.

I dinarska štednja oročena na godinu dana, koja nije obnavljana, bila je isplativija od štednje iste ročnosti u evrima u gotovo svim posmatranim godišnjim potperiodima (preko 98%).

Štediša koji je od decembra 2022. godine štedeo u domaćoj valuti, na uloženih 100.000 dinara, dobio bi u decembru 2023. preko 2.500 dinara više od štediše koji bi u istom periodu oročio 100.000 dinara u evrima.

Dinarska štednja oročena na tri meseca bila je isplativija od štednje u evrima u većini posmatranih tromesečnih potperioda (90%), dok je dinarska štednja oročena na dve godine (dugoročna) bila isplativija od štednje u evrima u svim posmatranim dvogodišnjim potperiodima (100%).

Proizilazi da je u analiziranom periodu od 11 godina bilo isplativije štedeti u dinarima za sve rokove oročenja štednje.

Narodna banka Srbije na redovnoj osnovi promoviše dinarsku štednju, ukazujući na njenu veću isplativost i u dugom i u kratkom roku u odnosu na štednju u devizama, a kao deo strategije o dinarizaciji finansijskog sistema.

- Značaj akumulirane štednje stanovništva, koja doprinosi da se teškoće lakše prevaziđu, naročito dolazi do izražaja u poslednjih nekoliko godina kada je Srbija, kao i čitav svet, pod uticajem više globalnih kriza. Odolevajući i dalje prisutnim globalnim neizvesnostima dinarska štednja stanovništva je nastavila da raste i u drugom delu 2023. godine zahvaljujući pre svega očuvanoj finansijskoj stabilnosti i relativnoj stabilnosti kursa dinara prema evru - dodaje se.

- Opredeljujući faktori koji su uticali na veću isplativost štednje u domaćoj valuti u odnosu na deviznu štednju su makroekonomska i finansijska stabilnost u proteklim godinama (relativna stabilnost kursa dinara prema evru, devizne rezerve na rekordnom nivou), relativno više kamatne stope na dinarsku štednju nego na štednju u evrima, povoljan poreski tretman prihoda od kamate na dinarsku štednju (koja se ne oporezuje, dok se kod štednje u evrima prihod od kamate oporezuje po stopi od 15%) i mere monetarne i fiskalne politike, koje su omogućile da se sačuva makroekonomska stabilnost u uslovima svetske krize - navode u NBS.

Štednja u domaćoj valuti u poslednjih 11 godina je povećana osam puta – sa 18 milijardi dinara na aktuelnih 144 milijarde dinara. I devizna štednja u istom periodu je gotovo udvostručena, sa 8,3 mlrd EUR krajem 2012. godine na trenutnih 14,7 mlrd EUR.

Samo u poslednjih godinu dana, krajem januara ove godine u odnosu na januar prethodne godine, dinarska štednja povećana je za 44 milijarde dinara (45%). Poverenje u domaću valutu potvrđeno je i rastom dugoročnih depozita u okviru dinarske štednje, sa 1,4 mlrd. dinara u decembru 2012. godine na 41,1 mlrd. dinara u januaru 2024. godine.


"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta